KUP NACIJA Alžir i Tunis u polufinalu

epa07710477 Sofiane Feghouli of Algeria celebrates goal  during the 2019 Africa Cup of Nations quarterfinal match between Ivory Coast and Algeria at Suez Stadium, Suez, Egypt on 11 July 2019.  EPA/GAVIN BARKER

EPA/GAVIN BARKER

Nakon Nigerije i Senegala plasman u polufinale afričkog Kupa nacija koji se održava u Egiptu, izborile su i nogometne reprezentacije Tunisa i Alžira.

Tunis je u susretu četvrtfinala pobijedio Madagaskar sa 3-0, dok je Alžir boljim izvođenjem jedanaesteraca pobijedio Obalu Bjelokosti sa 4-3 nakon što je susret završio 1-1.

U srijedu su polufinale izborili Nigerija, koja je bila bolja od Južne Afrike sa 2-1, te Senegal pobjedom 1-0 protiv Benina.

U polufinalnim susretima koji su na rasporedu 14. srpnja snage će odmjeriti Nigerija i Alžir, te Senegal i Tunis.

U posljednjem susretu četvrtfinala Tunis je u Kairu pobijedio Madagaskar sa 2-0 upisavši prvu pobjedu na prvenstvu. Tunis je skupinu prošao s tri neodlučena ishoda, a potom je u osmini finala izbacio Ganu boljim izvođenjem kaznenih udaraca. Golove za Tunis, kojeg vodi poznati francuski stručnjak Alain Giresse, zabili su Ferjani Sassi u 52. minuti, Youssef Maskni u 60. minuti, te Naim u sudačkoj nadoknadi.

Tunis je prvi put nakon 2004. izborio plasman u polufinale, a te je godine i osvojio svoj jedini naslov afričkog prvaka. Madagaskar je u svom premijernom nastupu na afričkom prvenstvu priredio senzaciju doguravši do četvrtfinala, no više od toga nije išlo.

U prvom današnjem susretu Alžir je izborio polufinale pobijedivši Obalu Bjelokosti boljim izvođenjem jedanaesteraca sa 4-3 nakon što je susret završio 1-1.

Alžir je i u 90 minuta bio bliži pobjedi. Poveo je u 20. minuti golom Sofianea Feghoulija, a u 48. minuti je imao i kazneni udarac, no Baghdad Bounedjah je pogodio vratnicu. Isti je igrač i u 66. minuti imao zicer kada je izašao sam ispred suparničkog vratara, ali je bio neprecizan. Obala Bjelokosti je izjednačila u 62. minuti golom Jonathana Kodjia.

Prilikom izvođenja jedanaesteraca alžirski nogometaši su zabili četiri, a njihovi suparnici tri gola. Kod Alžira neprecizan je bio Mohamed Belaili, dok su kod Obale Bjelokosti promašili Wilfried Bony i Serso Die.

Alžir će u svom prvom polufinalu nakon 2010. kada je izgubio od Egipta, igrati protiv Nigerije. Alžir je do sada samo jednom osvojio afrički naslov, 1990. godine kada je i organizirao prvenstvo.

OZNAKE: Tunis, alžir, kup nacija