‘Kroz izviđački pokret učimo djecu živjeti s prirodom’

Autor:

NFOTO i SIH

Održana je velika Smotra izviđača Hrvatske na kojoj je sudjelovalo više od 2000 izviđača iz Hrvatske, Francuske, Izraela, Bosne i Hercegovine, Bugarske i Ukrajine

Nedavno je održana Smotra izviđača Hrvatske u Lovincu, koja je bila najveće ovogodišnje višednevno okupljanje djece i mladih. Više od 2000 izviđača boravilo je dva tjedna u Lovincu, u srcu Like. Najveći broj sudionika Smotre činili su izviđači iz Hrvatske, a oko 250 sudionika bili su izviđači iz Francuske, Izraela, Bosne i Hercegovine, Bugarske i Ukrajine. Na Smotri je sudjelovalo i više od 200 volontera koji su pomagali u organizaciji aktivnosti, provedbi programa i logistici pa je i dio volontera bio iz stranih država – Njemačke, Nizozemske, Velike Britanije i Slovenije. Više o Smotri za Zagreb News je govorio Dan Špicer, poslovni direktor SIH-a.

“Ovoliko bogat i raznovrstan program u prirodi još nikad nije organiziran na ovim prostorima. Izviđači su tijekom 11 programskih dana Smotre imali na raspolaganju stotine radionica i aktivnosti koje su se održavale u ukupno devet centara znanja. Organizirani centri znanja planinarenja, preživljavanja, spašavanja, prirodnjaštva, izrade drvnih konstrukcija, programa na vodi, arheologije, astronomije i biciklizma. Izviđači su od drveta gradili osmatračnice, penjališta, velike ljuljačke i klackalice pa čak i prave katapulte. Učilo se praviti zaklone u šumi, paliti vatru bez šibica i upaljača, napraviti obrok od koprive. Natjecali su se u brzinskom postavljanju šatora, Morseovoj abecedi, paljenju vatre, ali i sportskim aktivnostima poput izviđačima popularnom Scoutballu. Na jezeru Sveti Rok izrađivale su se splavi, ali i učile osnove veslanja i spašavanja u vodi”, ispričao je Špicer.

Dodao je i kako su organizirane biciklističke radionice i biciklijade po Lici te da su izviđači promatrali noćno nebo i Sunce teleskopima. Učili su i kako pružiti prvu pomoć unesrećenima. “Na arheološkom nalazištu na Cvituši arheolozi su mladima prikazivali osnove arheologije, tehnike iskapanja, organizirali radionice izrade glinenih posuda. Izviđači su učili i planinariti pa su tako zauzeli i najviše vrhove Velebita. Obilazile su se Cerovačke špilje, Nacionalni park Paklenica, Park prirode Velebit pa su mladi mogli iz prve ruke doživjeti prirodne ljepote Like”, istaknuo je Špicer.

Ispričao je i kako su stanovnici Lovinca gdje su boravili izviđači bili jako zadovoljni. Kaže kako su hvalili djecu i organizaciju cijelog događanja. Izviđači su se odužili zajednici tako što su organizirali više od 50 volonterskih aktivnosti u Lovincu. Uređivali su igralište vrtića, bojali klupe i ograde po mjestu, uređivali sprave za igru, pobojali vrata crkve, ali i čistili ljudima dvorišta, krčili šikare, pomagali piliti drva. Na kraju Smotre dječjem vrtiću Mali medo iz Lovinca izviđači su predali i donaciju više stotina prikupljenih novih igračaka, društvenih igara i drugog didaktičkog materijala. “Kao organizatori Smotre mogu reći da smo presretni da je cjelokupni program uspješno ostvaren, da su Smotru, osim izviđača, posjetili i brojni građani s djecom te da su u organizaciji i provedbi Smotre ostvarena brojna partnerstva jer je u realizaciji sudjelovalo više od 30 partnerskih organizacija i institucija iz Hrvatske i inozemstva”, naglasio je Špicer.

Rekao je i kako SIH trenutno ima oko 4000 aktivnih članova. No, kaže kako je interes mladih za članstvo u izviđačima velik te bi istog trena mogli učlaniti 10.000 novih. No rast broja izviđača nastoje raditi planski jer, tvrdi, djecu i mlade treba organizirano voditi, a to čine mladi izviđački voditelji. “Da bi se postalo voditelj potrebno je dosta vremena i edukacije i zato planski radimo na programima naobrazbe kako bismo stvorili preduvjete da se organizacija širi i raste, a da se to ne čini stihijski”, objasnio je Špicer.

Istaknuo je kako je priroda glavni alat u provedbi izviđačkog programa. Dodao je i kako je jedan od osnovnih izviđačkih zakona da izviđač prirodu voli, upoznaje i čuva. “Mi kroz izviđački pokret djecu i mlade učimo kako živjeti u skladu s prirodom, a ne od prirode. Nove tehnologije ne odbacujemo, već ih koristimo kako bismo razvijali vlastita znanja. Ali kad ste u izviđačima, pogotovo na nekoj aktivnosti, nemate baš puno vremena za dokoličarenje. Svaki dan je pomno isplaniran i ispunjen tako da nema ni potrebe ni vremena za igranje igrica na mobitelima. Tako to i naši klinci doživljavaju jer priroda i prijatelji, kao i cijeli izviđački program, daju im sasvim dovoljno uzbuđenja i poticaja’’, rekao je Špicer.

Prisjetio se i uloge izviđača tijekom pandemije i potresa koji su pogodili Zagreb i okolicu te Banovinu. Kaže kako su se izviđači među prvima uključili sa stotinama volontera. “Osnovali smo čak i izviđačku pričuvnu jedinicu koja je djelovala pri državnoj intervencijskoj postrojbi civilne zaštite. Tako da su stotine naših volontera aktivno sudjelovale u raznim zadacima i aktivnostima, prvo u pandemiji gdje su pomagali u distribuciji medicinske opreme, iskrcavanju aviona i kamiona, opremanju Arene za sekundarnu bolnicu te brojnim drugima aktivnosti. Kod zagrebačkog potresa izviđači su s civilnom zaštitom podigli čitavo šatorsko naselje. U petrinjskom potresu izviđači su operativno vodili bazni kamp, pomagali u postavljanju šatora, kamp-kućica, distribuciji hrane, vode, lijekova stanovništvu te mnogim drugim akcijama. Dio naših volontera proveo je više od 4 mjeseca pomažući stanovnicima potresom pogođenih područja, a tisuće drugih uključili su se ili osobno na terenu ili kroz organiziranje raznih donacijskih akcija”, zaključio je Špicer.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.