KRISTINA IKIĆ BANIČEK: ‘Nevjerojatno mi je da je Davor Bernardić ostao član SDP-a, a Gordan Maras je izbačen’

Autor:

11.08.2021., Sisak - Kristina Ikic Banicek, gradonacelnica Siska. 

Photo Sasa ZinajaNFoto

Saša Zinaja/NFOTO

Gradonačelnica Siska i članica predsjedništva SDPa govori o situaciji u SDP-u nakon izbacivanja Gordana Marasa i četvero saborskih zastupnika iz stranke te otkriva zašto smatra da je umjesto Marasa trebao biti izbačen Davor Bernardić

Nakon najnovije čistke koju je proveo Peđa Grbin, u SDP-u rastu napetosti i podjele, a rejting stranke prvi je put izjednačen s Možemo! Uslijed nezadovoljstva brojnih članova takvim potezima, zaziva se i Grbinova ostavka, a kao što je nedavno pisao tjednik Nacional, kao nasljednicu mnogi članovi predlažu sisačku gradonačelnicu Kristinu Ikić Baniček.

Podsjećamo, Kristina Ikić Baniček s osvojenih 52,59 % glasova na nedavnim lokalnim izborima uspjela je pobijediti konkurenticu iz HDZ-a Željku Jozić, koja je osvojila 47,8 % glasova, i tako sačuvati vlast u Sisku i osvojiti treći mandat. Sisak je tako ostao jedan od rijetkih gradova u Hrvatskoj u kojima je SDP na vlasti.

Sisačka gradonačelnica oštro se usprotivila izbacivanju iz SDP-a Gordana Marasa, bivšeg predsjednika zagrebačke organizacije, i iskazala je nezadovoljstvo načinom na koji Grbin vodi stranku, iako je isto tako bila protivnica bivšeg predsjednika Davora Bernardića i smatrala se pripadnicom “Milanovićeve” struje.

Posljednjih mjeseci, nakon katastrofalnog potresa koji je pogodio Sisak i Sisačko-moslavačku županiju, bila je osobito glasna u kritici Vlade Andreja Plenkovića zbog neefikasnosti Stožera za obnovu Banovine, na čelu s Tomom Medvedom, ministrom branitelja.  Nakon nedavnog nevremena koje je pogodilo taj kraj, dala je intervju tjedniku Nacional.

‘Nemam ambiciju preuzeti vodstvo stranke. SDP ima svog predsjednika koji je izabran na najdemokratskiji mogući način – jedan član, jedan glas. Njegov mandat trajat će do nakon sljedećih parlamentarnih izbora’, kaže Kristina Ikić Baniček. PHOTO: Saša Zinaja/NFOTO

NACIONAL: Baniju je nakon katastrofalnog potresa pogodilo i razorno nevrijeme. U kakvom je stanju Gradska vijećnica u kojoj je vaš ured?

Zgrada Gradske vijećnice dobila je žutu naljepnicu i proglašena je privremeno neupotrebljivom. Proveli smo mjere hitne sanacije, stavili smo skele – kao i na ostalim zgradama koje su gradsko vlasništvo – i dobili smo potvrdu struke da su podrum i prvi kat sigurni za korištenje, tako da trenutno koristimo samo taj dio. Izrađujemo dokumentaciju za obnovu koja će, prema procjeni, stajati nekih 9,6 milijuna kuna i prijavljujemo projekt na EU fondove. Mi ćemo to napraviti sami, budući da se u Zakonu o obnovi jedinica lokalne samouprave spominje samo u jednoj rečenici, a u njoj piše da su jedinice lokalne samouprave, kao i regionalne jedinice, dužne same obnoviti nekretnine koje su koristile prije potresa. Za Grad 100 % obnove ne vrijedi. To je jedina ovlast koju Grad ima kada je u pitanju obnova.

NACIONAL: Kako je prošao Sisak u nevremenu, koliko se srušenog još srušilo?

Ništa značajno, srećom nije bilo ni ozlijeđenih, najveća je šteta nastala na automobilima na koje su padala stabla, no vatrogasci i DVD-i opet su u kratkom vremenu odradili sjajan posao, kao i prva dva mjeseca nakon potresa kada su najopasnije dijelove – dimnjake i cigle na najoštećenijim zgradama – odmah otklonili. A grad je bio prohodan već dva sata nakon potresa, zahvaljujući njima i brojnim volonterima koji su pohrlili i pomogli. Na to smo jako pazili, da nitko ne bi stradao. Zato mislim da smo, što se grada tiče, nevrijeme dočekali spremni.

NACIONAL: Jedna od vaših teza bila je da je Sisak sustavno kažnjavan jer je SDP tu na vlasti. Ostajete li pri tome, budući da je Sisak ipak ušao u Zakon o obnovi, odnosno država se obvezala plaćati 100 % obnove privatnih objekata? 

Da nisam tada javno progovorila, Sisak bi i ostao sustavno zanemaren, kao što je i bio posljednjih 25 godina. Međutim, nefunkcioniranje zakona i kašnjenje početka obnove jednako je vidljivo i u Petrinji i Glini. Ja to doista to ne govorim kao SDP-ovka niti kao netko tko želi pod svaku cijenu kritizirati Vladu, nego samo javno predstavljam žrtve koje već mjesecima trpe posljedice potresa. Pitanje obnove je nadstranačko pitanje. Uostalom, Banija je bila namjerno zaboravljena već desetljećima, čega su Hrvatska i svijet postali svjesni kada su na snimkama nakon potresa vidjeli u kakvim uvjetima ljudi žive u 21. stoljeću.

 

‘Jedina osoba koja je bila predvodnik rušenja SDP-a i koja je napravila najveću štetu i zagrebačkoj i državnoj organizaciji, nije izbačena. Kada se išlo u raspuštanje, izričito se spominjalo djelovanje Davora Bernardića’

 

NACIONAL: Nije samo Banija izložena rušenju, urušava se i SDP. Peđa Grbin započeo je veliku čistku i  izbacio je iz SDP-a članove zagrebačke organizacije Gordana Marasa, Rajka Ostojića, Zvanu Brumnića, Nikšu Vukasa i Tihomira Barišića te Marinu Opačak Bilić. Javno ste se usprotivili izbacivanju Gordana Marasa. Kako je na to reagirao Grbin i mislite li da će mu to proći?

Gordan Maras ne ispunjava kriterije koje je Predsjedništvo izglasalo za prestanak članstva u zagrebačkoj organizaciji SDP-a. Povjerenik je donio odluku koja nije u skladu sa Statutom, izbacivši člana Glavnog odbora, za što nema ovlasti. Po meni je jedino rješenje da se na sljedećoj sjednici Predsjedništva konstatira da je Maras i dalje član. Jer jedini razlog zbog kojeg je izbačen jest da ga se izbaci iz utrke za predsjednika gradske organizacije grada Zagreba. To nije demokratski način niti je to način na koji funkcionira SDP. Imam predobro mišljenje o Peđi Grbinu i ne mislim da je to njegova ideja, a osobe koje su ga u to uvjerile napravile su medvjeđu uslugu i zagrebačkom SDP-u i SDP-u Hrvatske.

NACIONAL: Zanimljivo je kako je Grbin izbacio sve koji su pripadali tzv. Bernardićevoj struji, a samog Bernardića nije dirao. Čime to tumačite?

Doista je nevjerojatno da jedina osoba koja je bila predvodnik rušenja SDP-a i napravila najveću štetu i zagrebačkoj i državnoj organizaciji nije izbačena. Kada se išlo u raspuštanje zagrebačke organizacije, izričito se spominjalo djelovanje Davora Bernardića i nemalo me iznenadilo da je on ostao član, a da je Gordan Maras, koji je prije svega SDP-ovac, dobar drug i dobar čovjek koji nikada nije radio na štetu stranci, izbačen. To je neprihvatljivo. Kao što je neprihvatljivo i ono što sada kaže kolega Hajdaš Dončić u javnosti, a to je da se nakon unutarstranačkih izbora za lokalne organizacije Gordan Maras može javiti i da će ga novo vodstvo zagrebačkog SDP-a sigurno primiti natrag. To je po meni nečuveno i učinit ću sve što je u mojoj moći da se tako nešto ne dogodi. Gordana Marasa trebamo odmah vratiti u SDP jer nam treba što više takvih članova. Dugogodišnje probleme zagrebačke organizacije je neminovno trebalo riješiti jer se oni vuku još iz vremena kada je Milan Bandić bio član SDP-a, ali ja sam bila protiv toga da se to rješava netom prije lokalnih izbora. Ono što mislim da bi sada bilo najgore jest da se nastavimo baviti sobom umjesto stvarnim problemima građana.

NACIONAL: Navodno je Grbin na sjednici Predsjedništva izgubio živce i u afektu dao ostavku, koju je kasnije povukao. Međutim, po mnogima je situacija zrela za smjenu vodstva, a kako je Nacional pisao, dosta je članova vrha stranke za nasljednicu predlagalo upravo vas. Imate li takvih ambicija?

Nitko mi se nije javio i rekao da me vidi kao kvalitetnu kandidatkinju za predsjednicu SDP-a. Voljela bih da kolege koji imaju takvo mišljenje to kažu pod vlastitim imenom i prezimenom. Općenito se grozim neimenovanih visokorangiranih izvora iz SDP-a. Ja osobno sve svoje izjave potpisujem javno jer je to jedino časno i ispravno. Međutim, osobno nemam ambicija preuzeti vodstvo stranke. SDP ima svog predsjednika koji je izabran na najdemokratskiji mogući način – jedan član, jedan glas. Njegov mandat će trajati do nakon sljedećih parlamentarnih izbora. Jedina ambicija koju trenutno imam jest da sve svoje kapacitete i energiju upregnem u to da SDP za tri godine bude u poziciji osvojiti vlast i učiniti Hrvatsku boljom. Ne mislim se baviti prijevremenim stranačkim izborima. Mislim da bi to za SDP bilo pogubno.

‘Da nisam javno progovorila, Sisak bi ostao zanemaren kao što je i bio posljednjih 25 godina. Međutim, nefunkcioniranje zakona i kašnjenje početka obnove jednako su vidljivi i u Petrinji i Glini’. PHOTO: Saša Zinaja/NFOTO

NACIONAL: U medijima se spekulira kako se sprema protuudar unutar saborskog Kluba, koji neće prihvatiti prestanak članstva četvero zastupnika koji su izbačeni iz SDP-a. Grbin  o tome treba obavijestiti Predsjedništvo Sabora, a on to ne može dok Klub takvu odluku ne donese. Kakav razvoj događaja očekujete?

Situacija je vrlo jednostavna. Predsjednik Kluba zastupnika tumači tko je član Kluba, a tko nije. Oni koji su članovi SDP-a i rade na dobrobit stranke bit će u Klubu, oni ostali neće. Protuudara sigurno neće biti, to su tek pusti snovi osobe koja je i dovela do situacije da je zagrebačku organizaciju trebalo raspuštati. Dakako, mislim na Davora Bernardića.

NACIONAL: Što će biti s tih četvero? Hoće li oni pretrčati HDZ-u?

Apsolutno mi je svejedno što će biti s njima. To nisu osobe kojima je mjesto u SDP-u. Oni niti rade u interesu SDP-a niti promišljaju socijaldemokraciju na način koji bi trebali.

NACIONAL: Bili ste među najglasnijim kritičarima Vlade i neefikasnosti Stožera za obnovu Banovine jer  ste smatrali da nisu dovoljno brzo reagirali, a nakon toga da otežu s početkom obnove. Kakvo je sada stanje? Jeste li u komunikaciji sa Stožerom?

Na Stožer me kao promatrača zovu jako rijetko, obično nakon neke moje izjave u medijima. Pojedini objekti koji su srušeni, ne ruše se po Zakonu o obnovi, već na temelju izuzetka koji Zakon predviđa samo za objekte koji su prijetnja drugima, dakle temeljem Zakona o uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, što znači da trenutno kada nekome sruše kuću, on o tome ne dobiva nikakav papir i ne zna hoće li i kada ta kuća ići u obnovu. Do sada je uklonjeno 28 objekata u Sisku, od stotine i stotine koliko ih je na popisu, što je, naravno, nedovoljno brzo i o tome sam javno progovorila. Imam osjećaj da Stožer radi stihijski i ad hoc puni rupe u sustavu, a koje su nastale zbog lošeg zakona, nekvalitetnog i neprovedivog pravilnika o obnovi i nesposobnog ministra Horvata koji se definitivno nije snašao u ulozi koju mu je ova situacija nametnula. Možda je vrijeme da ministar Horvat potraži neko manje zahtjevno radno mjesto i makne se s funkcije kojoj očito nije dorastao. Jer Ministarstvo graditeljstva važan je čimbenik u obnovi, a sve zapinje na njima. Uostalom, pitajte Vanđelića što misli o tome. Činjenica jest da konstruktivna obnova nije krenula, već su počeli raditi ono što je najmanje bitno – a to je da na kućama koje su zelene i upotrebljive popravljaju dimnjake i krovove, što su ljudi uz jednokratnu pomoć gradske namjenske kartice u Sisku već sami u velikoj mjeri odradili.

NACIONAL: Zar prioritet ne bi trebali biti ljudi koji su u kontejnerskim naseljima?

Naravno. A posebno stanari višestambenih zgrada, koje nitko ne spominje. Nije jasno na koji način i kada će krenuti njihova obnova. Što se tiče kontejnerskih naselja, njih oko Siska ima sedam i ja sam s tim ljudima u dnevnom kontaktu. Moja je dužnost o onome što njih muči javno progovarati. Bojim se da će oni u tim naseljima dočekati više zima nego što smo se bojali. Kada su počele ove vrućine, mjesec dana smo pisali Stožeru da im treba osigurati klime, no kako reakcije nije bilo, Grad Sisak je kupio i instalirao klime. Dan nakon toga od Stožera je stiglo 50 pokretnih klima, koje bi mogle pokriti samo dvije od tih sedam lokacija. Doista je sramotna činjenica da gospoda koja sjede u svojim klimatiziranim uredima nisu razmišljala kako je ljudima koji žive u limenim kutijama na ovim ekstremnim temperaturama. To je po meni poražavajuće i zbog toga sam sklona javno zatražiti ostavku ministra Horvata.

 

‘Apsolutno mi je svejedno što će biti s ostalima koji su izbačeni. To nisu osobe kojima je mjesto u SDP-u. Oni niti rade u interesu SDP-a niti promišljaju socijaldemokraciju onako kako bi trebali’

 

NACIONAL: Imali ste oštre sukobe upravo s ministrom Horvatom, koji vas je optužio da ste podmuklo uveli prirez u Sisak. Optužili su vas i da katastrofu nakon potresa koristite u predizborne svrhe i da ste gradski novac trošili za vlastitu promociju. Kako to komentirate?

Mislim da se pitanje potresa i obnove ne može zloupotrebljavati, već da ih se treba adresirati i početi rješavati. A ja sam govorila upravo o tome. Što se tiče ministra Horvata i prireza, on je i tada, što mu nije bilo prvi put, pokazao bazično nepoznavanje zakona i financijske politike i procedure. U Sisku se prirez nije mijenjao od 2006. i puno prije mog mandata iznosio je 10 % i danas je 10 %.

NACIONAL: Lokalne građevinske tvrtke žale se da ih se ne zapošljava na rušenju i obnovi, dok ministar graditeljstva tvrdi da nema dovoljno radnika ni izvođača radova. Što je od toga istina? 

Istina je da su u Stožeru počeli rušenje s četiri tvrtke, na području Gline, Petrinje i Siska, a od toga je samo jedna s područja Siska. Kako su oni odabrali te tvrtke, nikome nije jasno, jer nije bilo natječaja i opet se koristilo to famozno “izuzeće” zbog hitnosti. U razgovoru s građevincima na terenu uvidjela sam njihovu spremnost da rade i ogorčenost zbog činjenice da nisu angažirani. Nakon što je izvršen pritisak na Stožer da krene natječaj, ministar je na nekoliko sastanaka najavljivao da će biti raspisani, ali od provedbe još uvijek ništa. Premijer se pravi da ne vidi kakva je stvarna situacija  jer mu tako odgovara.

NACIONAL: Zbog svega navedenog Baniji prijeti ozbiljna opasnost da će ostati prazna. Vjerujete li da će Vlada znati povući novac iz EU fondova solidarnosti, namijenjen obnovi područja stradalih u potresu – i Zagreba i Banije? Jer taj fond ima limitirani rok…

Situacija u Baniji je doista zabrinjavajuća. Ona je bila loša i prije, a sada se, zbog nesnalaženja Stožera i posebno Ministarstva graditeljstva, niti ne nazire bilo kakva perspektiva. Oni papagajski ponavljaju kako je iz Fonda solidarnosti Europske unije osigurano skoro osam milijardi kuna za Zagrebačku i Sisačko-moslavačku županiju, ali kada se postavlja pitanje koliko je od toga namijenjeno zdravstvu, obrazovanju, zgradama javne i državne uprave, sudovima, odgovora nema. Dakle – ne postoji niti vizija niti kriteriji raspodjele tog novca. Pitam se, jesu li nam važniji dom zdravlja i gimnazija ili crkve? A ako se ne obnavljaju škole, vrtići, bolnica, iako su upravo za obnovu javnih objekata namijenjena sredstva iz Fonda solidarnosti Europske unije, pa tko će tu ostati? Osim toga, mogućnost korištenja tih sredstava, kao što ste napomenuli, limitirana je na dvije godine, a bojim se da ovim tempom ova Vlada to neće uspjeti povući. Zanima me, kada dođe taj dan kada taj rok prođe, tko će tada biti kriv? Bojim se da će Grad Sisak biti jedini koji će imati spremnu dokumentaciju, ali nisam sigurna da će nam ta sredstva dodijeliti jer prema Zakonu smijemo obnavljati samo vlastite objekte.

NACIONAL: Zar Vlada nije nedavno predstavila svoj projekt revitalizacije Banije?

Vlada je u e-savjetovanje poslala svoj dokument s programom revitalizacije Banije, od kojeg su mnogi očekivali konkretne mjere. Nažalost, one su izostale, a u dokumentu su reciklirani neki stari HDZ-ovi popisi lijepih želja. Kontaktirao me profesor Vladimir Čavrak, Siščanin s Ekonomskog fakulteta, koji me obavijestio kako su oni već u ožujku predali Vladi ozbiljan dokument “Program društvene i gospodarske revitalizacije: Potpomognuta područja Sisačko-moslavačke županije pogođena potresom” o revitalizaciji na kojem je radilo sedam doktora znanosti s pet fakulteta. Nitko taj dokument nije pročitao ni pogledao. A na Baniji postoje konkretni problemi, koje treba promptno rješavati. Često se čujem s Brankom Bakšić iz Gline i pomažemo si koliko možemo. Ono malo ljudi što je tamo ostalo i ima stoku nema dovoljno vode da ih napoji. Kako će izgradnja top-termi Topusko pomoći tom čovjeku? Ili razvoj gaming-industrije u Novskoj? Konkretne mjere bi trebale dovesti Baniju prvo u 20. stoljeće, što, za početak, uključuje vodu, struju i ceste.

NACIONAL: Jedno od recikliranih obećanja je i autoput Zagreb-Sisak?

To je doista apsurdno. O tome sam slušala još kao članica Županijske skupštine, dok je pokojni Đuro Brodarac bio živ. Otada HDZ to obećava, a nema realizacije.

 

‘Imam predobro mišljenje o Peđi Grbinu i ne mislim da je izbacivanje Gordana Marasa njegova ideja. Osobe koje su ga u to uvjerile napravile su medvjeđu uslugu i zagrebačkom SDP-u i SDP-u Hrvatske’

 

NACIONAL: Ove je godine prvi put Vlada organizirala proslavu Dana antifašističke borbe i prvi put je došao premijer, koji je i održao govor. Kako ste to doživjeli?

Kao prvo, dobrodošla je činjenica da je 2021. Vlada RH shvatila da je Dan antifašističke borbe bitan, da je to državni praznik, da postoji neka šuma Brezovica i da nam je u preambuli Ustava naveden antifašizam, pa je Vlada konačno preuzela organizaciju. Manje je dobrodošlo to da su taj događaj iskoristili za politiziranje i na neki način ga eutanazirali. Odnosno lišili poruka koje su tog dana trebale biti poslane i Hrvatskoj i svijetu. Ja do posljednjeg trenutka nisam znala da neću moći održati govor koji sam planirala. Zato sam ga kasnije javno objavila, jer o nekim stvarima treba govoriti iskreno. Čini mi se da su to u Vladi odradili zato da mogu reći da su odradili, bez stvarne želje da cijeloj proslavi daju stvaran sadržaj.

NACIONAL:  Predsjednik Milanović, s kojim ste vi osobno u dobrim odnosima, na Danu antifašističke borbe održao je zamijećen govor. No, po mišljenju mnogih, on istovremeno čini sve kako bi postao heroj krajnje desnice. Kako tumačite njegove posljednje postupke – vraćanje odlikovanja i činova Branimiru Glavašu, odlikovanje jedinica HVO-a osumnjičenih za ratne zločine? 

Mislim da je Milanović doista pokazao da je predsjednik s karakterom i da je Hrvatska nakon dugo vremena dobila čovjeka sa stavom na jednoj od istaknutih državnih dužnosti. Što se tiče postupaka koje navodite – jedno je pitanje je li trebao vratiti odličja i odlikovanja Branimiru Glavašu, a drugo je li to po zakonu. Koliko mi je poznato, predsjednik je to učinio po zakonu jer je prvenstveno legalist. Duboko u njemu čuči pravnik. Mislim da je teza o tome da je postao zvijezda krajnje desnice smiješna i ne mislim da to pokušava biti. Vjerujem da ga s te strane političkog spektra više cijene nego Plenkovića jer pokazuje stav i karakter, dok mnoge njegove izjave desničari sigurno ne bi potpisali.

NACIONAL: Nedavno vas je Županijski sud u Zagrebu kaznio s 10 tisuća kuna zato što USKOK-u niste željeli dati podatke koje je tražio kako bi istražio sumnje na kriminal u Gradu. Zašto ste odbili dati dokumentaciju, što se istražuje i što je s tim predmetom?

Nisam mogla dati dokumentaciju koja ne postoji. USKOK je tražio zapisnik sa sastanka tijela koje ne postoji, a to je Kabinet gradonačelnice. Tu počinje apsurd pri kojem me sudac Vinko Mioč kaznio jer nisam dostavila dokumentaciju koje nema. Mislim da je samo u Hrvatskoj to moguće, kao što je jedino i tu moguće da osam godina mene kao gradonačelnicu “izviđaju” USKOK i policija isključivo temeljem lažnih kaznenih prijava koje HDZ na svojim tiskovnim konferencijama najavi dan prije. S obzirom da su HDZ-ovci članovi zločinačke organizacije, njima je valjda samorazumljivo da su i svi ostali kriminalci? Tu se radi o evidentnom političkom pritisku prema dobroj staroj HDZ-ovoj recepturi – idemo sve uvaljati u blato, da svi na kraju u javnosti izgledamo isti – ali neće im uspjeti. Zamišljenu kaznu HDZ-pravosuđa nisam platila.

NACIONAL: Klub vijećnika HDZ-a cijelo vrijeme ističe da ste povezani s nekoliko afera, od kojih je jedna Kopa beach, gdje je posao demontiranja pruge vrijedne 10 milijuna kuna dobila novoosnovana udruga, a čelni ljudi bili su navodno vaši bliski suradnici. Druga afera s kojom vas vežu je slučaj Ledene dvorane Zibel, a kojoj je cijena navodno narasla za 10 milijuna kuna. Kao sporni projekti navode se i energetska učinkovitost javne rasvjete grada Siska, u vrijednosti od 28 milijuna kuna, popločavanje Ulice Stjepana i Antuna Radića te građevinski zahvati na Športsko-rekreacijskom centru Sisak. Vaš odgovor? 

Ukratko – svi projekti koje sam ja radila su njima sporni. Ne odgovara im da se u Sisku išta gradi. Svi su ti projekti ostvareni prema projektnoj dokumentaciji i prema predviđenom troškovniku. To je jednostavno provjerljivo iz javno dostupne dokumentacije. HDZ ne može očito pojmiti da se nešto što je najavljeno da će biti završeno u roku od godine dana doista i završi u godinu dana. Ljuti me da se novac poreznih obveznika troši na predistražne radnje za lažne optužbe za koje bi svaki student preko interneta mogao u roku dva sata ustanoviti da su lažne. Budući da su i lažne kaznene prijave kazneno djelo, koje se ne procesuira, onda se lako može uvidjeti da je to politička priča HDZ-pravosuđa.

NACIONAL: Kada je Banija postala Banovina?

Ne znam. Ja sam rođena 1975., u mojim udžbenicima je pisalo Banija i Kordun i doista mi nije jasno zašto je izmišljeni naziv Banovina hrvatskiji od Banije? Banija je nekada bila jedina pukovnija Vojne krajine koja je bila podređena banu. Godinama svjedočimo trendu da se pamti samo ono što se dogodilo nakon 1990., a ono prije treba valjda zaboraviti.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.