Konačno će se riješiti odlagalište otpada na ulazu u Varaždin: “Mislim da se po prvi put u Hrvatskoj desilo da je politika zaista poslušala struku”

Autor:

15.10.2015. Brezje, Varazdin - Gradonacelnik Goran Habus krenuo je s gradjanima, koji su mu se pridruzili, na prosvjed nazvanim 'Dosta je zavlacenja!' ispred zgrade Ministrastva zastite okolisa i prirode. Prosvjeduje se zbog novonastale situacije u vezi zbrinjavanja varazdinskog smeca. rPhoto: Marko Jurinec/PIXSELL

Photo: Marko Jurinec/PIXSELL

Konačno je okončana osamnaestogodišnja trakavica oko rješavanja ekološke bombe na ulazu u barokni grad. Vlada je, naime, konačno donijela odluku o sanaciji zatvorenog odlagališta neopasnog otpada na lokaciji “Brezje” kod Varaždina. Osigurana su u sredstva u iznosu većem od 29 milijuna eura. 

Vlada je naložila Fondu za zaštitu okoliša da financira saniranje više od sto tisuća bala punog komunalnog otpada.

Varaždinu ostaje 250 milijuna kuna više da iskoristi za potrebe svojih građana. Taj novac sad može iskoristiti za potrebe vrtića, škola, kulturu, sport”, rekao je varaždinski župan Anđelko Stričak.

Na međunarodnom javnom natječaju Grad je odabrao koncesionara – tvrtku CEZAR – HIS koja bi za 29 milijuna eura trebala sanirati odlagalište.

“Ja vjerujem da ćemo za Dan grada šestog prosinca potpisati Ugovor s Fondom, a nakon toga s izvođačem radova kako bi nakon Nove godine krenuli sa zbrinjavanjem bala”, rekao je varaždinski gradonačelnik Neven Bosilj.

Napokon – kaže struka. Više od petnaest godina upozoravaju na veliku opasnost koja prijeti gradu. Odgovorni dosad nisu reagirali.

“Mislim da se po prvi put u Hrvatskoj desilo da je politika zaista poslušala struku, i to sve razine politike – od gradske pa do državne. Djelovalo se sinergijski i došlo se do rješenja”, rekla je dr. sc. Aleksandra Anić Vučinić s Geotehničkog fakulteta u Varaždinu.

A kakva je katastrofa moguća pokazao je nedavni osječki požar u tvornici za preradu plastike.

Struka već godinama upozorava da bi u Brezju moglo doći do namjernog zapaljenja ili takozvanog ekološkog terorizma jer odlagalište nije zaštićeno, nije osigurano, nije nadzirano i nalazi se nekih stotinjak metara od glavne prometnice.

U godinu dana bale bi trebale biti maknute, a na koncesionaru je da očisti i potencijalno kontaminirano tlo.

“Nakon što ukloni bale, koncesionar prema Ugovoru mora i testirati zemljište, vidjeti postoji li kakvo onečišćenje, ako postoji, da se ta zemlja ukloni i da se stavi novi sloj”, kaže Anić Vučinić.

Postoji li opasnost za podzemne vode?

“Pa ako se krene na vrijeme ne, ali uvijek postoji opasnost ako se ne reagira”, kaže Anić Vučinić.

Tako bi 2025. umjesto sramotne piramide u Brezju trebale niknuti informatičke tvrtke, javlja HRT.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.