Kako je sukob s Rusijom gotovo uništio ukrajinsku svemirsku industriju; bivši partneri ne žele preuzeti rizik

Autor:

Unsplash(ilustracija)

Sukob između Ukrajine i Rusije započeo je u veljači 2014. godine. Situacija je eskalirala kada je u veljači 2022. godine Rusija napala Ukrajinu, a rat koji i dalje traje ozbiljno je utjecao na ukrajinski svemirski sektor.

Utjecaj sukoba između Ukrajine i Rusije na svemirsku industriju – Partnerstvo s tvrtkom Northrop Grumman, koje je bilo izuzetno važno za Ukrajince jer im je omogućilo pristup Zapadu, propalo je kao rezultat rata koji je Rusija vodila protiv njih, prema riječima Volodymyra Usova, svemirskog poduzetnika koji je rođen u Ukrajini i bivšeg šefa nacionalne svemirske agencije.

Jedan od mnogih udaraca koje je snažni ukrajinski svemirski sektor pretrpio od ulaska ruskih tenkova u zemlju 24. veljače 2022. godine jest otkazivanje projekta Antares. Ruske rakete često su ciljale masivni Yuzhnoye State Design Office i tvornicu raketa Yuzhmash Machine Building u Dnipru, gdje su se sastavljali prvi stupnjevi rakete Antares.

Tvornice Yuzhmash i Yuzhnoye godišnje su proizvodile oko 100 lansirnih vozila prije rata, uključujući i vlastitu srednjetešku raketu Zenit koja se prethodno koristila za lansiranje komercijalnih tereta s kazahstanskog kozmodroma Baikonur, koji je bio pod upravom Rusije, kao i s platformi na vodi koje je koristila sada ugašena međunarodna organizacija Sea Launch Alliance.

Ukrajina, koja je pokušavala uspostaviti neovisan svemirski sektor neovisno o svojem bivšem hegemonu koji se pretvorio u neprijatelja, Rusiji, bit će pogođena gubitkom tih ugovora. Talijanski proizvođač raketa Vega, Avio, još nije objavio hoće li prestati koristiti ukrajinsku tehnologiju iako se dalo naslutiti da bi to mogao učiniti nakon ruske invazije.

Usov se protivi toj ideji, iako priznaje da je Ukrajina neizbježno postala visokorizičan komercijalni partner. Iako Ukrajina prima mnogo vojne pomoći, Usov tvrdi da je suradnja u svemirskom području uglavnom prekinuta. To navodno ima smisla budući da partneri znaju da rat ugrožava tehnologiju, što utječe na njihove klijente i rokove – rizik koji nitko ne želi preuzeti.

Na tvornice [Yuzhnoye i Yuzhmash] bilo je više napada. Dnipro je navodno gotovo svaki tjedan napadan, a Rusi ciljaju ključnu infrastrukturu. Iako je nanijeta značajna šteta, tvornice trenutno rade, usredotočene uglavnom na vojne i obrambene programe. Točan opseg štete ovim objektima još nije poznat.

Raketa Antares, djelomično dizajnirana u Ukrajini, lansirana je u SAD-u. Prvi stupanj svemirske rakete Antares stvorili su Hartron-ARKOS (Kharkiv), Kyivprylad (Kijev), Hartron-UCOM (Zaporizhzhya), Chezara i Rapid (Chernihiv), kao i druge ukrajinske visokotehnološke tvrtke, u suradnji s ukrajinskim državnim poduzećima Pivdennyi Machine-Building Plant i Pivdenne Design Bureau. Te su tvrtke također doprinijele pripremama za lansiranje svemirske rakete putem dugotrajnog sporazuma koji traje do 2018. s američkom tvrtkom Orbital Sciences Corporation.

SAD je osigurao financiranje za taj projekt. Cygnus, teretni brod kojeg je oko zemlje orbitirala raketa Antares, trebao je prevoziti 1.600 kg opskrbe do Međunarodne svemirske postaje (ISS), uključujući hranu, dijelove za popravak ISS-a i istraživačke instrumente za više od dvadeset istraživanja. Do kraja 2016. očekivalo se još sedam lansiranja za prijenos tereta do ISS-a.

Na svečanosti lansiranja prisustvovali su predstavnici Ukrajinskog veleposlanstva u Sjedinjenim Državama, ukrajinskih dizajnerskih tvrtki, izvršni direktori NASA-e i Orbital Sciences Corporation te drugi sudionici projekta, piše The Science Times.

Još jedno uspješno lansiranje Antaresa pokazalo je pouzdanost i vrhunsku kvalitetu ukrajinskih visokotehnoloških proizvoda te daljnji napredak povoljnih bilateralnih veza između Sjedinjenih Država i Ukrajine u zrakoplovnoj industriji, no hoće li to spasiti ukrajinsku svemirsku industriju, ostaje nam vidjeti.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.