Janković s bijele točke odlučio Jadranski derbi i odveo Rijeku na vrh ljestvice

07.10.2023., stadion HNK Rijeka, Rijeka - SuperSport HNL, 11 kolo, HNK Rijeka - HNK Hajduk. Photo: Goran Kovacic/PIXSELL

Goran Kovacic / Pixsell

Rijeka je nakon pobjede u Jadranskom derbiju preuzela lidersku poziciju na ljestvici SuperSport HNL-a. Pred 8.071 gledatelja na Rujevici izabranici Željka Sopića su u 11. kolu slavili protiv Hajduka rezultatom 1:0 (0:0), a presudio je pogodak Nike Jankovića iz kaznenog udarca u 63. minuti susreta. Prethodno je nakon VAR intervencije sudac Patrik Kolarić pokazao na bijelu točku jer je Filipa Krovinovića lopta pogodila u ruku.

Rijeka je tako Bilima identičnim rezultatom uzvratila na ovosezonski poraz na Poljudu te je najvećem konkurent pobjegla na bod prednosti. Splitska momčad je s druge strane treći put ove sezone travnjak napustila pognute glave.

Nakon stanke zbog reprezentativnih utakmica obje momčadi za dva tjedna očekuju novi derbiji. Rijeka će gostovati u Puli kod Istre 1961 dok će Hajduk na Poljudu dočekati Osijek.

Veliku šansu Hajduk je kreirao u 4. minuti kada je Krovinović ubacio s lijeve strane, a udarac Melnjaka glavom s prve stative zaustavila je bliža vratnica. Uslijedila je kontra domaćih u kojoj su Šarlija i Moufi blokirali pokušaje Jankovića i Pašalića.

S dvadesetak metara je u 9. minuti šutirao Janković, a lopta je od bloka Sahitija otišla pokraj stative. U 16. minuti se nakon prolizavanja Moufija Pjaca izborio za udarac s desetak metara iskosa kojeg je uspio blokirati Šarlija.

Još jedan blok obrane Hajduka, ovaj put Moufija, vidjeli smo u 20. minuti kada je s ruba šesnaesterca pucao Pašalić. Pritisak Rijeke se potom nastavio i preko Pjace čiji prizemni udarac s desetak metara iskosa brani Lučić.

Nakon pogreške Smolčića u 21. minuti gol domaćih je s centra gađao Livaja, ali nije bio dovoljno precizan.

07.10.2023., stadion HNK Rijeka, Rijeka – SuperSport HNL, 11 kolo, HNK Rijeka – HNK Hajduk. Photo: Goran Kovacic/PIXSELL

Solo prodor Pjace u 29. minuti u kojem je osvojio pedesetak metara terene okončan je lošim udarcem s dvadesetak metara nakon kojeg je lopta otišla visoko iznad gola.

Minutu kasnije nakon proigravanja Kalika s desne strane Livaja je zatresao mrežu Rijeke, no pogodak nije priznat jer se radilo o zaleđu. Sahiti je nakon odbijene lopte u 33. minuti sa 17 metara gađao suprotni kut, ali lopta odlazi pokraj stative.

Gosti su šansu imali u 36. minuti kada je Benrahou lucidno proigrao Sahitija, a njegov udarac sa šest metara iskosa odlično brani Labrović.

Odličnu priliku Rijeka je imala u 40. minuti kada je Ivanović spustio loptu za Pašalića, a on je s desetak metara snažnim i plasiranim udarcem zatresao gredu.

Sahiti je u 54. minuti s lijeve strane ubacio loptu pred peterac, a Mitrović je izbio loptu u korner nakon skoka s Livajom.

Dvije minute kasnije nakon kombinacije iz slobodnog udarca s dvadesetak metara iskosa dobro je pucao Fruk, a Lučić je uspio odbiti loptu u korner.

Nakon ubačaja Pašalića iz slobodnog udarca u 57. minuti domaćini su tražili kazneni udarac smatrajući da je Krovinović igrao rukom, ali sudac Kolarić samo je odmahnuo rukom. Međutim nakon intervencije iz VAR sobe pozvan je na pregled video snimke te je pokazao na bijelu točku u korist Rijeke.

Do izvođenja kaznenog udarca došlo je tek u 63. minuti kada je Niko Janković snažnim udarcem zakucao loptu pod gredu. Bio je to njegov peti gol u aktualnoj sezoni HNL-a.

Nakon ubačaja iz kornera u 80. minuti s desetak metara je iz voleja šutirao Žaper, a Labrović je paradom ulovio loptu.

Pet minuta kasnije Yansane je ukrao loptu ispred Eleza nakon čega je s desetak metara iskosa prizemnim udarcem pokušao pogoditi suprotnu malu mrežicu, ali nije bio dovoljno precizan.

Gosti su do gola odnosno boda mogli doći u 93. minuti kada je Melnjak ubacio za Čuića, a on je s vrha peterca glavom pucao malo pored stative.

Jedanaesto kolo bit će zaključeno sutra kada se od 15 sati sastaju Lokomotiva i Gorica dok u 17:15 počinje duel Dinama i Istre 1961.