Izabrani najbolji igrači SP-a, među dobitnicima nema nijednog svjetskog prvaka

17.02.2024., Aspire Dome, Doha, Katar - Svjetsko prvenstvo u vaterpolu, finale, Hrvatska - Italija. Photo: David Damnjanovic/PIXSELL

David Damnjanovic/PIXSELL

Hrvatska vaterpolo reprezentacija prvak je svijeta! U subotu su, nakon nove drame peteraca, slavili protiv Talijana u finalu Svjetskog prvenstva u Dohi.

Najefikasniji u sastavu Hrvatske bio je Konstantin Harkov s četiri gola, Jerko Marinić Kragić je dodao tri, Rino Burić dva, a Josip Vrlić i Matias Biljaka po jedan, dok je za Italiju Andrea Fondelli zabio pet pogodaka, po dva su dodali Francesco Di Fulvio i Nicholas Presciutti, a po jedan Luca Marziali i Francesco Condemi.

No, imena hrvatskih reprezentativaca nisu našla među najboljim igračima turnira.

Nakon finala uručene su i pojedinačne nagrade. Za najboljeg igrača SP-a proglašen je Francesco Di Fulvio (Italija); prvi strijelac je Thomas Vernoux (Francuska), ali najbolji vratar je – Marco Del Lungo iz Italije. Hrvatski vratar Marko Bijač i na ovom je natjecanju fantastično branio, držao svoje suigrače ‘na životu’ u brojnim prilikama i upisao brojne važne obrane. Nedovoljno za World Aquatics.

Hrvatski vaterpolisti osvojili 17 medalja na velikim natjecanjima

Zlatna medalja osvojena na Svjetskom prvenstvu u Dohi čak je 17 medalja hrvatskih vaterpolista s Olimpijskih igara, te svjetskih i europskih prvenstava.

Na svjetskim prvenstvima “Barakude” su osvojile čak osam medalja pri čemu tri zlata, srebro i četiri bronce.

Prije Dohe, hrvatski vaterpolisti su slavili i na SP-u 2007. u Melbourneu, te 2017. u Budimpešti.

Na europskim prvenstvima hrvatski vaterpolisti su osvojili šest medalja – dva zlata, tri srebra i broncu.

Na Olimpijskim igrama imamo zlato i dva srebra.

Hrvatski vaterpolisti osvajali su odličja i na Mediteranskim igrama, Svjetskom kupu, Svjetskoj ligi, te Europskom kupu.

Kada bi pridodali i te medalje došli bi do brojke od čak 31 medalja.

Dodajmo i kako je hrvatska reprezentacija pod vodstvom Ivice Tucka osvojila čak devet medalja sa OI, SP i EP.

Pod Tuckom su vaterpolisti osvojili olimpijsko srebro (2016), pet medalja sa SP-a, pri čemu dva svjetska zlata, te tri medalje s EP-a.