U Vladinu uredu razinu ljudskih prava u Hrvatskoj nazivaju visokom. Izvješća govore drukčije

Autor:

15.05.2023.., Zagreb - Javna prezentacija Nacionalnog plana zastite i promicanja ljudskih prava i suzbijanja diskriminacije za razdoblje do 2027. godine Photo: Josip Regovic/PIXSELL

Josip Regovic/PIXSELL

Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina predstavio je u ponedjeljak Nacionalni plan zaštite i promicanja ljudskih prava i suzbijanja diskriminacije za razdoblje do 2027. s pratećim akcijskim planovima. Cilj je povezati sve sudionike koji će raditi na provođenju planova kako bi se unaprijedila zaštita ljudskih i manjinskih prava.

“Očekujemo da će se razina, vrlo visoka razina koja je i jest općenito u Republici Hrvatskoj, ljudskih prava, podignuti za još nekoliko levela. Svakako u području suzbijanja govora mržnje, zločina iz mržnje, diskriminacije prema ne samo nacionalnim manjinama, nego prema LGBT zajednici, našim starijim sugrađanima”, kazao je ravnatelj Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade RH, Alen Tahir.

Programski direktor Kuće ljudskih prava Ivan Novosel dodao je kako se u svakom od područja može očekivati bolje.

“Ključ da bi se to unapređenje u ovom dogodilo je da država bude ažurnija i agilnija u tome da ide prema vani, da pita organizacije koje rade na terenu, koji su najupoznatiji s problemima s kojima se građani susreću”, naglasio je Novosel, kako prenosi HRT.

Ravnatelj Vladina Ureda za ljudska prava, Alen Tahir, u svojoj je izjavi razinu ljudskih prava u Hrvatskoj nazvao vrlo visokom. S druge strane, u godišnjem izvještaju pučke pravobraniteljice za prošlu godinu, navodi se kako je zabilježeno čak 3000 pritužbi građana, najviše zbog prava na zdravlje, diskriminacije i pravosuđa. Također, udruge stalno upozoravaju na nastavak nasilnog postupanja prema migrantima, kršenje reproduktivnih prava žena i diskriminaciju Roma.

Prema izvješću Tene Šimonović Einwalter, tijekom 2022. zabilježen je najveći broj zahtjeva za međunarodnom zaštitom od 2004. odnosno od donošenja prvog Zakona o azilu.

Najviše pritužbi zaprimljeno je u području prava na zdravlje, gdje su se građani obraćali zbog neadekvatnog i nepravodobnog liječenja, propusta u informiranju pacijenata, neadekvatne komunikacije liječnika i nejasnoća u postupanju po njihovim pritužbama.

Zabrinjavajuće podatke iznio je i Amnesty International o Hrvatskoj. Ta međunarodna organizacija navodi kako Hrvatska i dalje nasilno postupa prema ilegalnim migrantima, upozorava da je pristup pobačaju ograničen, kao i da tužbe za klevetu ugrožavaju rad novinara i medija. Navode i kako je obiteljsko nasilje u porastu, a Romi su i dalje suočeni s diskriminacijom.

Amnesty International: “Hrvatska i dalje nasilna prema migrantima, pristup pobačaju ograničen…”

Pučka pravobraniteljica predstavlja izvješće o stanju ljudskih prava. Romi najdiskrimiraniji

 

OZNAKE: ljudska prava

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.