Iz OSCE-a pozvali na hitne reforme vezane za rodno uvjetovano nasilje: “Potrebna je i obuka policije”

Autor:

14.08.2023., Sarajevo, Bosna i Hercegovina - Nakon stravicnog zlocina u Gradaccu, gdje je monstrum Nermin Sulejmanovic ubio svoju partnericu Nizamu Hecimovic, zato sto ga je prijavila policiji zbog nasilja u porodici, u Sarajevu je odrzan protest protiv nasilja u porodici.

 Photo: Armin Durgut/PIXSELL

Armin Durgut/PIXSELL

Prema istraživanju OSCE-a, 48 posto žena u Bosni i Hercegovini doživjelo je neki oblik zlostavljanja, a 84 posto ostaje neprijavljeno, priopćeno je u srijedu iz Organizacije za europsku sigurnost i suradnju u BiH.

U srijedu, na dan žalosti povodom trostrukog ubojstva u Gradačcu, iz OSCE-a su izrazili sućut obiteljima ubijenih te pozvali na hitne reforme vezane za rodno uvjetovano nasilje.

Iz misije su poručili kako su spremni podržati svaki ozbiljan pokušaj da se konačno odlučno krene u borbu protiv nasilja u obitelji te istaknuli da sveobuhvatan odgovor na tu alarmantnu situaciju uključuje koordinirane napore, učinkovitu primjenu postojećeg zakonodavstva i obuku policijskih i pravosudnih službenika.

“Prevencija nasilja nad ženama i nasilja u obitelji općenito mora biti prioritet svih relevantnih institucija u BiH. Pozdravljamo hitnu istragu institucionalnog odgovora u vezi s ovim konkretnim slučajem i snažno ohrabrujemo nadležne organe na svim nivoima da preispitaju neefikasan sistem zaštite od nasilja u porodici u cjelini i da iznesu administrativne i zakonske prijedloge kako bolje zaštititi žene od porodičnog nasilja”, poručili su iz misije OSCE-a u BiH te pozvali nadležne vlasti u Bosni i Hercegovini da pooštre kontrolu vatrenog oružja, kroz izmjene i dopune zakona koji reguliraju vlasništvo i posjedovanje vatrenog oružja te ih potpuno usklade sa zakonodavstvom EU-a i drugim međunarodnim standardima.

Građane treba ohrabriti da vatreno oružje predaju organima za provođenje zakona, na uništavanje, naglasili su.

“Konačno, pozivamo medije da djeluju odgovorno, balansirajući između potrebe informiranja javnosti i potrebe za očuvanjem i zaštitom privatnosti svih sudionika, naročito maloljetnih osoba. Ovo je posebno važno s obzirom na osjetljivost takvih djela i ranjivost žrtava i svjedoka”, dodaje se u priopćenju OSCE-a u BiH.

Oglasila se policajka koja je navodno otkrila Nizamino skrovište, traži policijsku zaštitu

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.