Institut za rat: Ovo je plan Vladimira Putina za sljedećih nekoliko mjeseci

Autor:

epa10255165 Russian President Vladimir Putin puts on tactical glasses as he inspects the progress of mobilized servicemen's training at a training range of the Western Military District in the Ryazan region, Russia, 20 October 2022. Russian President Putin announced in a televised address to the nation on 21 September, that he signed a decree on partial mobilization in the Russian Federation due to the conflict in Ukraine. Russian Defense Minister Shoigu said that 300,000 people would be called up for service as part of the move.  EPA/MIKHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT

EPA/MIKHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN

Institut za rat objavio je u ponedjeljak svoju najnoviju procjenu stanja u Ukrajini.

Ruski predsjednik Vladimir Putin će najvjerojatnije pokušati nastaviti s konvencionalnim vojnim operacijama u Ukrajini kako bi zadržao trenutačno okupirane teritorije, osvojio nove terene i postavio uvjete za kolaps zapadne potpore Ukrajini za koju vjerojatno očekuje da će se dogoditi ove zime.

Putin, nastavlja ISW, vjerojatno nije odustao od nade da će postići svoje maksimalističke ciljeve u Ukrajini konvencionalnim vojnim sredstvima, kojima se bavi paralelno s naporima da slomi volju Ukrajine da se bori i volju Zapada da nastavi podržavati Kijev.

Dodaju da je malo vjerojatno da će Putin eskalirati do upotebe taktičkog nuklearnog oružja, osim u slučaju iznenadnog kolapsa ruske vojske koji bi dopustio ukrajinskim snagama da nekontrolirano napreduju diljem ratišta.

Takva je situacija moguća, ali malo vjerojatna, smatraju. Smatraju da Putin neće tražiti izravan sukob s NATO-om. “Međutim, vrlo je vjerojatno da će Putin nastaviti nagovještavati mogućnost ruske taktičke nuklearne upotrebe i napada na NATO, kao dio svojih nastojanja da slomi volju Zapada da nastavi podržavati Ukrajinu”, piše ISW.

Institut za rat navodi da ova procjena počiva na dvije procjene. Prvo, da Putin postavlja uvjete za nastavak izravnog ubacivanja loše pripremljenih ruskih trupa u borbe u Ukrajini u doglednoj budućnosti umjesto pauziranja operacija za ponovno uspostavljanje učinkovitih vojnih snaga. Drugo, da se Putinova teorija pobjede oslanja na korištenje oštre zime da se slomi volja Europe.

Na ratovanje u Ukrajini, procjenjuju, utjecat će i zimski uvjeti. ISW navodi da je zima obično najbolja sezona za mehanizirano ratovanje u Ukrajini. Ukrajinska zemlja jedna je od najplodnijih na zemlji dijelom i zbog guste mreže rijeka i potoka koji je navodnjavaju. Ta mreža također razbija zemlju i može spriječiti mehanizirano napredovanje, ali kad se tlo jako smrzne, većina potoka i neke rijeke također se zalede, što uvelike olakšava napredovanje i mehanizirano ratovanje.

Proljeće je, dodaju, sezona ‘noćne more’ za borbe u Ukrajini. Topljenje leda i snijega uzrokuje da rijeka i potoci nabujaju, a polja postanu jako blatnjava. Mehanizirano ratovanje u proljetnoj blatnoj sezoni iznimno je teško.

Ruska djelomična mobilizacija rezervista koja je upravo završena snažno sugerira da se Putin namjerava nastaviti boriti do 2023. umjesto da pokušava osigurati prekid vatre na neki način.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.