HTV tvrdi da je i Hrvatska zatražila izuzeće od dijela sankcija protiv Rusije

Autor:

08.03.2021., Rijeka - Ministar gospodarstva i odrzivog razvoja Tomislav Coric sa suradnicima, u pratnji predsjednika Uprave Ine Sandoran Fasimona i clanice Uprave Ine Barbare Doric, obisao je radove na izgradnji postrojenja za obradu teskih ostataka u Rafineriji nafte Rijeka na Urinju. rPhoto: Goran Kovacic/PIXSELL

Goran Kovacic, Pixsell

Hrvatska je zatražila izuzeće od embarga na uvoz ruske nafte, i to za jednu vrstu teškog dizela, vakuumskog plinskog ulja koje je potrebno za proizvodnju dizela u Ininoj riječkoj rafineriji, objavio je neslužbeno HTV.

Iz Vlade za sada neodređeni odgovor o mogućem traženju izuzeća. “Republika Hrvatska podupire mjere i ograničenja Europske unije prema Rusiji, osobito poduzimanje aktivnosti koje će ići u prilog jačanja naše energetske sigurnosti i neovisnosti te slabljenja ruskih kapaciteta za nastavak ratne agresije na Ukrajinu. Analiziramo sve učinke mogućih sankcija. Trenutno su u tijeku razgovori o prijedlogu najnovijeg paketa sankcija Europske unije prema Rusiji”, priopćeno je iz Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja.

Vakuumsko plinsko ulje proizvod je prvog stupnja prerade nafte koji se u riječkoj i drugim europskim rafinerijama prerađuje u dizel namijenjen za prodaju na benzinskim crpkama.

“Vakuumsko plinsko ulje sirovina je neophodna za proizvodnju dizela, a Inina rafinerija optimizirana je za njegovu upotrebu u proizvodnom ciklusu. Izvori opskrbe na tržištu prilično su ograničeni. Slijedom toga, Ina se zalaže za daljnju kupovinu vakuumskog plinskog ulja kao što je to bio slučaj i do sada”, priopćeno je iz INA-e.

Mogućnost da Hrvatska zatraži izuzeće komentirao je i predsjednik Zoran Milanović. “Jučer nisu htjeli dopustiti da sleti nekakav avion da pokupi to malo Ruščadi što ima u Zagrebu, koje smo potjerali, OK, ali sad pokazujemo da smo ovisni o Rusiji. Mislim, to je na razini prezentacije katastrofa, da ne govorim o sadržaju. Sad ćemo mi tražiti izuzeće! Ma napravi sve što je dobro za Hrvatsku, ako treba i prevari brate za Hrvatsku! Ali nemoj radit’ budale od nas. Oni rade budale od nas, a ne ja”, rekao je Milanović.

Naftni dio šestog paketa sankcija naštetit će Rusiji, ali će financijski pogoditi europsku pa tako i hrvatsku industriju, kaže Dekanić. “Nadomještanje jedne vrste derivata sa traženim specifikacijama koje su se dosad dobavljale na jednoj strani, dobavljanjem na nekoj drugoj strani sigurno bi poskupilo proces i zahtjeva neko vrijeme”, ističe Dekanić.

Borbom za izuzeće, kaže, Hrvatska se zauzima za smanjenje porasta troškova u jednom važnom dijelu industrije. A rast troškova industrije u konačnici se obično prelije na trošak građana i gospodarstva.

Zbog nejedinstva među članicama Unije, Europska komisija predložila je izmjene planiranog embarga na uvoz ruske nafte nastojeći pridobiti nesklone države. Prema njima, navodno bi Mađarska, Slovačka i Češka dobile više vremena za prilagodbu i pomoć u nadogradnji naftne infrastrukture.

Plenković: Hrvatska podupire nove sankcije Rusiji, ali vodi računa o nijansama

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.