HT PRVA LIGA Remi Istre i Gorice u vrlo uzbudljivoj utakmici u Puli

04.07.2020., Stadion Aldo Drosina, Pula - Hrvatski Telekom Prva liga, 33. kolo, NK Istra 1961 - HNK Gorica. Slavko Blagojevic, 	Gedeon Guzina.

Srecko Niketic/PIXSELL

U prvoj utakmici programa 33. kola Hrvatski Telekom Prve lige Istra 1961 i Gorica su pred 749 gledatelja na stadionu Aldo Drosina u Puli odigrali neriješenih 2-2 (1-0).

U zaista vrlo uzbudljivom susretu u kojem se domaćin borio za bodove koji bi donijeli nadu u nastavak borbe za izbjegavanje doigravanja za ostanak, a gosti za bodove koji bi produžili nadu u borbu za eurospka natjecanja na kraju ipak nije bilo pobjednika.

Domaći su u vodstvo došli pogotkom Šime Gržana u trećoj minuti sudačke nadoknade prvog dijela, a gosti do preokreta dolaze golovima Jiloana Hamada u 49. i Ognjena Mudrinskog u 51. minuti. Konačnih 2-2 postavio je Ivan Delić u 81. minuti susreta, a Prelecova momčad do kraja je imala još nekoliko odličnih situacija za treći pogodak koje nije iskoristila.

Prvo uzbuđenje na susretu vidjeli smo u 7. minuti nakon prekida za goste. Lovrić je iskosa s lijeve strane ubacio nezgodno na peterac gdje je malo zakasnio Jovičić, a loptu spretnom reakcjiom izbija Čondrić.

U 12. minuti Istra prvi put ozbiljnije dolazi pred protivnička vrata. Vrlo dobru kontru odigrali su domaći, u završnici se na osamnaest metara našao Fintić, pristojno se namjestio i uputio udarac no Kahlina dobro reagira i brani. Minutu poslije Kahlina skida i pokušaj Guzine iskosa s lijeve strane. Bio je ovo period igre kada su gosti igrali s igračem manje jer se ukazivala pomoć Dariju Špikiću koji se u raskoraku pri jednom duelu nekoliko minuta ranije ozljedio, a u 14. minuti je i zamijenjen. Umjesto njega ušao je Iračanin Jiloan Hamad.

Tijekom prvih trideset minuta utakmice gledali smo vrlo izjednačenu igru u kojoj se domaća momčad planski odlučila na prepuštanje lopte gostima, koji pak nisu imali kvalitetnih ideja što s loptom u nogama. Dosta se Gorica mučila s ulaskom u zadnju trećinu, a domaći su u pokušajima brzih izlazakau kontru ipak bili ili nedovoljno kvalitetni ili kvalitetno spriječeni od strane braniča. Zahvaljujući navedenom u ovom periodu vratari zaista (osim spomenutih situacija) nisu imali ozbiljnog posla.

Istrin plan svakako je bio učinkovitiji od suparnikovog, bili su domaći konkretnija momčad iako su posjedovno bili izrazito inferiorniji. U 41. minuti poslije odličnog izlaska iz vlastite polovice terena Gržan se za domaće našao u završnici i centrirao u sredinu za Guzinu koji prosljeđuje loptu u okvir, Kahlina brani, a prvi pomoćnik Ivica Modrić nakon svega opravdano pokazuje zaleđe Guzine.

Prelecova momčad do rezultatske prednosti dolazi u trećoj (posljednjoj) minuti sudačke nadoknade. Ponovno odličan izlazak ‘Zeleno-žutih’. Galilea spretnim/sretnim dodavanjem vanjskom iz prve pronalazi Gržana desno, on ostavlja kratko Grujeviću i odlično otvara prostor te prima loptu u šesnaestercu , ‘okreće’ Čabraju i poteže snažno s desetak metara. Kahlina, iako dobro postavljen, loše reagira i u pokušaju odbijanja (?) lopte istu prebacuje iza sebe i preko crte za 1-0 Istre! 26-godišnjem Gržanu ovo je bio četvrti ligaški pogodak u sezoni, ukupno petnaesti u 154. Prva HNL nastupu.

Nakon poduže tihe VAR provjere sudac Čuljak potvrdio je pogodak domaćih, a odmah po izvođenju lopte s centra poslao momčadi na odmor. Rezultatskom prednošću Istre tako je okončano prvo poluvrijeme u kojem je Gorica apsolutno dominirala posjedom, ali nije imala ideju kako kapitalizirati tu činjenicu te je Istra prema prikazanom apsolutno zasluženo na odmor otišla s pogotkom u mreži protivnika.

Valdas Damrauskas u nastavak utakmice odlučio je krenuti s Ognjenom Mudrinskim umjesto Matije Dvornekovića, a 28-godišnji srpski napadač svom se treneru ‘odužio’ u svega šest minuta tijekom kojih je praktički kreirao preokret.

U 49. minuti Gržan se nepotrebno zabija u sredinu terena i gubi posjed, Lovrić odličnim dodavanjem iza leđa protivnika pronalazi Čabraju nakon čijeg se ubačaja uz dosta sreće lopta odbija do Mudrinskog koji uz granicu igrališta, okružen s tri protivnička igrača igra odličnu povratnu za usamljenog Hamada, a Iračanin udarcem iz prve s jedanaest metara matira Čondrića za 1-1 i svoj treći ligaški pogodak u sezoni.

Gorica do potpunog preokreta dolazi u 51. minuti. Nakon kvalitetne akcije u završnici Ndiaye igra desno za Musu, on iz prve odlično pronalazi Mudrinskog koji sa šest metara pored Tomaševića prekrasnim udarcem glavom posprema loptu u mrežu za 1-2 i svoj treći pogodak u devetom nastupu za Goricu.

Nisu domaći ‘potonuli’ nakon ovakvog razvoja događaja na otvaranju drugog dijela. U 59. minuti pritisak Istre. Nakon velike gužve u šesnaestercu Gorice dva su gostujuća igrača ostala ležati na travnjaku, sudac nije prekinuo igru te su domaći nastavili s akcijom. Nakon ubačaja Blagojevića s desne strane u skoku je najviši Galilea koji glavom loptu prosljeđuje u vratnicu!

Osam minuta poslije ponovno odlična prilika za Istru. Na ubačaj Grujevića s desne strane usamljen je na sedam metara na suprotnoj Ivančić, no njegov udarac glavom brani Kahlina.

Ponovno Grujević dobro ubacuje u 71. minuti no Delić (ušao u 57. umjesto Fintića) na suprotnoj vratnici malo kasni na tu loptu.

Delić minutu poslije dobro dodaje za Gržana, a njegov udarac s ruba šesnaesterca Kahlina odbija u udarac iz kuta nakon kojeg se nastavio pritisak domaćih, ali gosti su uspjeli očistiti opasnost i izašli u odličnu kontru poslije koje se u završnici našao Ndiaye i neobjašnjivo promašio ‘zicer’ s osam metara, Čondrić upisuje dobru obranu.

Istra do izjednačenja dolazi u 81. minuti. Ponovno su domaći probili lijevu stranu gostujuće obrane, Gržan ubacuje u sredinu gdje Musa ruši Pavića no lopta dolazi do Delića, on prima i od vratnice šalje u mrežu za 2-2 i svoj drugi pogodak u Prvoj HNL u ovoj sezoni i ukupno u karijeri.

Fantastična prilika domaćih dvije minute poslije. Deliće je ‘izvozao’ braniče na lijevoj strani napada i odlično dodao u sredinu za Guzinu koji loše zahvaća loptu i šalje istu pored vratnice.

Zaista uzbudljiv susret smo gledali u Puli. U 87. Istra izlazi u još jednu dobru kontru nakon koje domaći kratko traže kazneni udarac. Jovičić je vrlo vjerojatno rukom blokirao ubačaj Gržana, no s obzirom na to da se sve dogodilo metar dalje od šesnaesterca nije aktiviran VAR. Iz tog ubačaja iz kuta poslije velike gužve u fantastičnoj se situaciji za pogodak našao Delić koji s pet metara ne uspijeva matirati Kahlinu.

Istra je ‘svim silama’ tražila treći pogodak. U drugoj od četiri minute sudačke nadoknade Pavić ubacuje s lijeve strane napada, na pet metara najviši je Perić Komšić (ušao u 86. umjesto Guzine) i neprecizno glavom šalje loptu u okvir, Kahlina siguran.

Nije se proslavio Perić Komšić nakon ulaska u igru. U četvrtoj minuti nadoknade ponovno se našao u vrlo dobroj poziciji nakon ubačaja s lijeve strane, imao je vremena i prostora za smiriti loptu usamljen na suprotnoj strani, no odlučio se iz prve poslati loptu, pokazat će se, van igre u aut.

U šestoj minuti nadoknade Ante Čuljak svira kraj ovog vrlo uzbudljivog susreta koji je okončan bez pobjednika.

Istru u sljedećem kolu čeka okršaj u Gradskom vrtu s Osijekom, dok će Gorica u Velikoj Gorici biti domaćin Varaždinu.