Hrvatska u finalu Europskog prvenstva!

14.01.2024., bazen Mladost, Zagreb - LEN 36. Europsko prvenstvo u vaterpolu, polufinale, Hrvatska - Madjarska. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL

Sanjin Strukic/PIXSELL

Hrvatska muška vaterpolska reprezentacija plasirala se u finale Europskog prvenstva koje se igra u Zagrebu nakon što je u polufinalu na bazenu uz Savu svladala Mađarsku sa 11-8 (2-2, 2-0, 3-4, 4-2).

Hrvatsku su predvodili Jerko Marinić Kragić s tri i Loren Fatović s dva gola, a po jednom su se u strijelce upisali Konstantin Harkov, Ante Vukičević, Rino Burić, Luka Lončar, Zvonimir Butić i Josip Vrlić, dok su kod Mađarske najučinkovitiji bili Vince Vigvari i Adam Nagy s po tri pogotka.

Ovo je treći put kako je Hrvatska domaćin EP u vaterpolu i treći je put stigla do finala. Na prethodna dva prvenstva, 2010. u Zagrebu i 2022. u Splitu je osvajala zlato, a to će pokušati ponoviti i u utorak kada će u finalu za suparnika imati Španjolsku koja je u prvom polufinalu svladala Italiju sa 7-4 (2-1, 2-0, 1-0, 2-3).

Tijekom polufinalnog dvoboja protiv Mađarske Hrvatska niti jednom nije bila u rezultatskom zaostatku. Odmah u prvoj minuti Harkov je zabio u situaciji s igračem više, pa iako su Mađari u prvoj četvrtini uspijevali poravnavati na 1-1 i 2-2 bilo je očito kako je samo pitanje vremena kada će se naša reprezentacija rezultatski odvojiti od neiskusnih suparnika.

I druga je četvrtina počela golom s igračem više kojega je zabio Marinić Kragić, a potom je zablistao i kapetan Marko Bijač na vratima. Osobito je dojmljiva bila obrana “zicera” Pohlu kod rezultata 3-2 u situaciji s igračem manje.

U trećoj četvrtini raspucali su se Mađari koji su s četiri postignuta pogotka održavali neizvjesnost, ali prednost Hrvatskoj držao je Marinić Kragić s dva gola iz peteraca. Uoči posljednjih osam minuta bilo je samo jedan razlike za Hrvatsku ponajprije i stoga što u trećem dijelu čak dva puta nije iskorištena situacija s dva igrača više u bazenu.

No, u posljednjih osam minuta krenulo se golom Lončara s igračem više da bi nda Fatović sjajnim udarcem s distance odveo Hrvatsku po prvi put u utakmici na tri gola razlike te više nije bilo povratka za Mađarsku.

Hrvatska je dosada četiri puta igrala u finalima EP, uz zlata 2010. i 2022. ima i srebra iz 1999. i 2003. S druge strane, Španjolska nikada nije bila europski prvak, ima tri srebra (1991, 2018, 2020).

Hrvatska i Španjolska sastale su se i na otvaranju ovog natjecanja, 4. siječnja u Dubrovniku kada je Hrvatska bila uspješnija boljim izvođenjem peteraca.

Polufinalnom susretu nazočili su i predsjednik Vlade Andrej Plenković te izbornik hrvatske nogometne reprezentacije Zlatko Dalić.

HRVATSKA – MAĐARSKA  11-8 (2-2, 2-0, 3-4, 4-2)

ZAGREB. Plivalište uz Savu – 2.000. Suci: Alexandrescu (Rumunjska) i Putniković (Srbija)

HRVATSKA: Bijač 8 obrana, Popadić; Burić 1, Fatović 2, Lončar 1, Biljaka, Bukić, Vukičević 1, Žuvela, Marinić Kragić 3, Vrlić 1, Butić 1, Harkov 1

MAĐARSKA: Banyai 2 obrane, Gyapjas 7 obrana; Tatrai, Varga, Pohl, Vi. Vigvari 3, Nagy 3, Fekete 2, Burian, Kovacs, Ve. Vigvari, Vismeg, Harai