HRVATSKA – TUNIS 0:0 (5:4) Vatreni u finalu, neočekivani junak je Ivušić: Skinuo tri penala!

Matija Habljak/PIXSELL

Vatreni su nakon 11-eraca pobijedili na ACUD Cupu u Egiptu. Domaćin je s 1:0 svladao N.Zeland pa u utorak imamo finale: Hrvatska – Egipat!

Budimir i Perišić nisu na 100 posto pa nisu ni otputovali u Kairo, kao ni Josip Šutalo. No izbornik od Vatrenih uvijek traži maksimum i zato je protiv Tunižana igrala: trenutačno najjača moguća Hrvatska.

Početne postave

Hrvatska: Livaković – Juranović, Gvardiol, Erlić, Sosa – Brozović, Kovačić, Modrić – Ivanušec, Kramarić, Mario Pašalić (izbornik: Zlatko Dalić).

Tunis: Ben Said, Bronn, Haddadi, Jlassi, Abdi, Kechrida, Ghandri, Ben Romdhane, Laidouni, Rafia, Achouri (v.d. izbornika: Montasser Louhichi).

Tijek susreta

REZIME Sve u svemu, zaslužili smo ući u finale. Prvo poluvrijeme uspavanka s jednim zicerom Tunisa i jednim pogotkom, ali Hrvatsku je spasio VAR uočivši milimetarsko zaleđe. U nastavku smo bili daleko bolji i opasniji no nismo uspjeli zabiti. Ozlijedio se Erlić, a veliki impuls dali su dečki s klupe: Marco Pašalić, Petković, Vlašić, Majer, Ćaleta-Car i naravno: junak Ivica Ivušić koji je Tunižanima skinuo tri 11-erca. Moglo je to i bolje, ali… Ipak je u pitanju turnir prijateljske naravi, a mi smo opet bili pravi kad je došlo vrijeme penala i na kraju krajeva u finalu smo pa dakle – bravo Hrvatska! Veselje i u Kairu:

5:4 Ivušić brani i treći 11-erac, Hrvatska je u finalu. Bravo Ivice!

5:4 Top u nozi Marca Pašalića i vodimo!

4:4 brani opet i Ivušić, ma toooooo!

4:4 Josip Juranović ne pogađa, u teškoj smo poziciji.

4:4 Na žalost precizni su i Tunižani, ide dodatna serija.

4:3 Mario Pašalić zabija i Hrvatska vodi!

3:3 Brani Ivušić Jelassiju, opet smo 100% u igri!

3:3 U igri nas ostavlja Lovro Majer, bez problema zabija za 3:3.

2:3 Pod gredu žestoko tuče i pogađa Tunižanin Ali Abdi.

2:2 Ufff…. Bruno Petković nekako je provukao loptu ispod rukavica tuniskog vratara.

1:2 Opet precizni Afrikanci s bijele točke, Laidouni trpa, opet su u vodstvu.

1:1 Bravo Krama! Andrej zabija za 1-1.

1:0 Tunižani su precizni i imaju gol prednosti,Romhdane je pogodio.

0:0 Prvu pucaju naši, Nikola Vlašić i… Dahmen brani!

11-ERCI Sve će se rješavati s bijele točke. Kakva šteta što nije ušla bar ona Marcova žestoka udarčina u zadnjim sekundama utakmice. Na našem golu je Ivušić, Tunis je uveo pričuvnog vratara Dahmena.

90′ Riječki bombarder Marco Pašalić gromovito tuče, Ben Said jedva brani, ali brani. Šteta, mogli smo pobijediti bez ruleta penala!

75′ Sad smo imali više sreće nego pameti, Ltaief je ostao sam na 5-6 metara i tukao glavom, ali na našu sreću – preko gola. Bio je to još jedan tuniski zicer.

72′ Gvardiol je pucao glavom, ali lopta i ovaj put ide pored gola. Hrvatska je puno bolja, neka nova momčad u nastavku.

70′ Ćaleta-Car glavom… Preko gola. Stvaramo prigode, dobili smo odličan impuls s klupe. Tunis je bezopasan, Hrvatska sve konkretnija. Nedostaje nam “samo” taj jedan pogodak.

68′ ‘Dala’ je rekao da će svi igrati i drži riječ: u igri su Petković i Majer umjesto Kovačića i Ivanušeca.

62′ Opet šansa za Hrvatsku. Ovaj put odličan pokušaj Ivanušeca s distance. Jak udarac koji ide zamalo pored vratnice.

59′ Dalić radi i dvije taktičke promjene: Marco Pašalić i Vlašić ušli su umjesto Brozovića i Modrića!

58′ Na žalost jedna prisilna promjena. Erlić se ozlijedio ušao Ćaleta-Car.

55′ Joooooj… Šteta! Kramarić glavom, Ben said jedva vadi iz donjeg lijevog kuta! Sve smo bolji. To je Hrvatska.

51′ Kramarić na lijevoj strani prodaje lažnjak i ubacuje, a Mario Pašalić puca glavom… Zamalo pored gola. To je već bolje. Ajmo!

46′ POČEO JE DRUGI DIO UTAKMICE Zamjena kod Hrvatske, među vratnicama: umjesto Livakovića sad brani Ivušić.

DRESOVI Ovo je ta nova, garnitura ‘broj 2’ dresova Vatrenih. Gledajte i uživajte, ‘napasite’ oči… Valjda ćemo se naviknuti i na onu domaću garnituru, s ‘kvadratčinama’.

45′ POLUVRIJEME 0:0 Pogodaka nema, posjedom dominiramo, ali jedinu pravu šansu imao je Tunis u 26′, a imali smo sreće i u 31′ kad nas je spasilo milimetarsko zaleđe. Hrvatska – mora bolje. Ovo je malo previše prijateljsko izdanje.

31′ Sad nas je spasio VAR! Jelassi je zabio, poentirao glavom, ali presudilo je milimetarsko zaleđe pa ostaje – 0:0.

28′ Pokušaj Kramarića, šut desnom, s 20 metara, ali ide preko gola, nema preciznosti.

26‘ Opasnost, velika! Abdi se našao se nakon centaršuta s desne strane sam ispred Livakovića, ali promašio je cijeli gol!

18′ Prvi žuti karton na utakmici, za Kechridu: zbog jako opasnog, dosta ‘mesarskog’ starta na Ivanušecu.

13′ Prvi udarac u okvir tuniskog gola, udarac Ivanušeca, ali lopta je očešala protivničkog stopera, izgubila na snazi šuta i bio je to lak posao za Ben Saida.

10′ Tunižani ne mogu preko centra (jedan pokušaj kontre riješio je Erlić), stišćemo ih kao oko rukometne zone, stalno smo u posjedu, ali… Bez ijedne prave prigode.

3′ Hrvatska dominira, Tunis se još nije sastao s loptom. Svaki Modrićev dodir s loptom popraćen je ovacijama slabašno ispunjenih tribina.

1′ UTAKMICA JE POČELA ‘Ajmo… Igraj, moja Hrvatska!

GLEDATELJI Nadali smo se daleko nogometnijem ozračju, ali na tribinama stadiona malo je gledatelja. Ipak su priredili  glasne ovacije kad je službeni spiker najavio ime Luke Modrića. Kapacitet Cairo Internationala inače je 75.000 mjesta!

VATRENI Predvođeni kapetanom Modrićem naši su izašli malo osjetiti travnjak Cairo Internationala.

STADION Zdanje se zove Cairo International, a travnjak djeluje spreman ugostiti ‘vatrene’ majstore, svjetski nogometni vrh – Hrvatsku!

STARTNIH 11 Izbornik Dalić sve je iznenadio odlukom da Bruno Petković počne među pričuvama, a od 1. minute u napadu zaigra Mario Pašalić.

VIDEO Evo nam i kadrova iz svlačionice Vatrenih. I u HNS-u su oduševljeni izgledom plave, ‘gostujuće’ garniture dresova u kojoj će Hrvatska večeras igrati prvi put. Na premijeru domaćeg dresa, onog s nikad većim kvadratima, morat ćemo još malo pričekati.