Hrvatska se plasirala u četvrtfinale U21 Europskog prvenstva

31.03.2021., stadion Bonifika, Koper, Slovenija - UEFA Europsko U21 prvenstvo, skupina D, Hrvatska - Engleska. Oliver Skipp, Luka Ivanusec Photo: Marko Lukunic/PIXSELL

Marko Lukunic/PIXSELL

Mlada hrvatska nogometna reprezentacija je na dramatičan način uspjela izborit plasman u četvrtfinale Europskog prvenstva. U 3. kolu skupine D izabranici Igora Bišćana su u Kopru poraženi od Engleske rezultatom 1:2 (0:1), ali su zahvaljujući porazu Švicarske od Portugala te zbog bolje gol razlike u međusobim susretima osigurali plasman među osam najboljih momčadi starog kontinenta.

Hrvatska je do zlata vrijednog pogotka došla u sudačkoj nadoknadi kada je odličnim udarcem mrežu Engleza zatresao Domagoj Bradarić. Prethodno su za suparničku momčad poentirali Eberechi Eze i Curtis Jones.

Mladi Vatreni će u četvrtfinalu kontinentalne smotre 31. svibnja na Ljudskom vrtu u Mariboru odmjeriti snage sa Španjolskom.

Veznjak Luka Ivanušec današnjom utakmicom je došao do 27. nastupa za U21 vrstu čime je postao rekorder nadmašivši Tomislava Vranjića.

Prvu veliku priliku na utakmici vidjeli smo u 9. minuti kada je nakon brze kombinacije iz kornera sa 17 metara iskosa dobro pucao Jones, a lopta je odsjela na gredi. Samo minutu kasnije nova velika prilika za Englesku kada je u posljednji trenutak hrvatska obrana blokom sačuvala svoja vrata.

U 11. minuti Nketiah pada u šesnaestercu nakon što ga je nespretno nagazio Franjić, a njemački sudac Osmers je pokazao na bijelu točku. Siguran izvođač kaznenog udarca bio je Eze.

Hrvatska je do izjednačenja mogla doći u 31. minuti kada je Moro idealno povratnom loptom poslužio Špikića, a on iz idealne pozicije loše puca i šalje loptu iznad gola. Četiri minute kasnije s dvadesetak metara je pucao Ivanušec, no vratar Ramsdale uz male poteškoće ipak hvata loptu.

Ivanušec je u velikoj prilici u 37. minuti kada je iskoristio pogrešku engleske obrane presjekavši dodavanje, ali u situaciji 1 na 1 njegov udarac brani golman. Engleska je uzvratila minutu kasnije kada je nakon brze kontre pored gola pucao Jones.

U drugoj minuti sudačke nadoknade prvog poluvremena Bistrović je iz kornera na prvoj stativi pronašao Vizingera, a njegov udarac glavom odlazi iznad vratnice. Minutu kasnije Bradarić je tražio kazneni udarac nakon što je poslije njegovog ubačaja rukom u šesnaestercu igrao Gallagher, no dobio je samo žuti karton zbog prigovora.

Kotarski je u 49. minuti lošom kontrolom lopte ponudio šansu Engleskoj, ali Eze nije uspio pospremiti loptu u mrežu. Minutu kasnije je iz slobodnog udarca s dvadesetak metara dobro pucao Eze za odličnu obranu Kotarskog. U nastavku pritiska Jones je ubačajem u petercu pronašao McNiela, ali on šalje loptu iznad grede. Jones je tri minute kasnije pucao s dvadesetak metara, a lopta se odbija od Bradarića i prolazi malo pokraj vrata.

Nova velika prilika za Englesku uslijedila je u 54. minuti kada je Eze nakon pogreške Babeca uposlio Nketiaha, ali on iz odlične pozicije s ruba kaznenog prostora puca ravno u Kotarskog.

Engleska je blizu gola bila u 63. minuti kada je McNeil iz slobodnog udarca s oko 25 metara pogodio vanjski dio stative. Dvije minute kasnije na drugoj strani travnjaka je iz slobodnjaka s oko 30 metara pucao Bistrović, ali Ramsdale se nije dao iznenaditi.

U 71. minuti nakon korenera Engleske sijevnula je kontra Hrvatske u kojoj je Ivanušec asistirao za Mora, ali on s ruba kaznenog prostora loše puca i ne pogađa okvir gola.

Engleska do novog gola dolazi u 74. minuti kada je McNeil ostavio loptu za Jonesa koji je prizemnim udarcem šalje uz suprotnu stativu.

Uslijedio je period igre bez velikih prilika, a onda je u sudačkoj nadoknadi Domagoj Bradarić fantastičnim pogotkom odveo mlade Vatrene u četvrtfinale Europskog prvenstva. Lijevi bek Lillea je primio loptu na dvadesetak metara od gola, a onda je odlično poslao loptu u gornji lijevi kut Ramsdaleovog gola.

Parovi četvrtfinala:

Budimpešta: Nizozemska – Francuska
Székesfehérvár: Danska – Njemačka
Maribor: Španjolska – Hrvatska
Ljubljana: Portugal – Italija

Završnica prvenstva igra se od 31. svibnja do 6. lipnja kada je na rasporedu finale na stadionu Stožice u Ljubljani.