Hrvatska bi mogla postati regionalni energetski hub

Autor:

Zagreb, 27.10.2022.- Udruga Hrvata Bosne i Hercegovine Prsten organizirala Prstenov poslovni forum Zagreb 2022. Središnja tema ovogodišnjeg foruma je "Energetika u Republici Hrvatskoj do 2027. Na fotografiji Andrej Plenković.   foto HINA/ Daniel KASAP/ dk

HINA/ Daniel KASAP/ dk

Hrvatska bi mogla postati regionalni energetski hub, Vlada je sve poteze oko energetske krize povukla pravodobno i sveobuhvatno, a LNG se pokazao kao pun pogodak, istaknuto je u četvrtak na poslovnom forumu Udruge Hrvata iz Bosne i Hercegovine Prsten.

Premijer Andrej Plenković rekao je da je Vlada u kontekstu krize djelovala i pravodobno i sveobuhvatno, donijela je dva velika paketa pomoći, prvi u travnju ove godine, a drugi na jesen.

Jesenski paket pomoći bio je još veći i sveobuhvatniji od proljetnog. Taj paket je donio mirnije ozračje u zemlji, predvidljiviju jesen i zimu, rekao je pemijer, dodajući da je tako Hrvatska “dobila mir do proljeća”.

Veliki teret podnijet će HEP i to je, istaknuo je Plenković, dobar primjer važnosti da jedna takva kompanija ostane u državnom vlasništvu.

Hrvatska radi i na zelenoj i digitalnoj tranziciji, o čemu bi se mnogo više govorilo da nije bilo rata u Ukrajini i covida, napomenuo je premijer.

Vezano uz rješavanje energetske krize od presudnog je značenja jedinstvo Europe i politička volja koja će biti provedena bilo u režimu restriktivnih mjera ili energetskoj solidarnosti.

Kriza za Hrvatsku, smatra Plenković, predstavlja i određenu priliku.

Naveo je kako se o LNG terminalu pričalo 40 godina, a njegova je Vlada to napravila u prvom mandatu.

LNG terminal se već isplatio, a njegov će kapacitet biti povećan na 6,1 milijardu prostornih metara, relativno povoljnom investicijom, naglasio je premijer.

Na taj način naš LNG terminal neće biti samo dovoljan za ovdašnje potrebe za plinom već bi se, izgradnjom mreže plinovoda, plin više mogao izvoziti i u obližnje zemlje.

“To je ta šansa da Hrvatska postane regionalni energetski hub”, rekao je premijer, dodajući kako je to ogromna prednost za Hrvatsku.

Istaknuo je da Janaf također ima važnu regionalnu ulogu, a s malim se modifikacijama mogu povećavati njegovi kapaciteti transporta nafte u druge zemlje.

Plenković je poručio da će Hrvatska ubrzati energetsku tranziciju.

Hrvatska, po njemu, ima velik potencijal i u solarima te energiji vjetra, država je prepoznala i potencijal vodika, dok kontinentalni dio Hrvatska ima izrazito visok geotermalni potencijal.

Sredstva za niz zelenih projekata iz područja energetike osigurana su i iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO), a za ulaganja u obnovljive izvore energije i povećanje energetske učinkovitosti u prerađivačkoj industriji osigurano je 100 milijuna eura za ovu i iduću godinu.

Premijer je istaknuo kako je hrvatskoj Vladi važna i južna plinska konekcija, koja bi išla od Dugopolja, preko Imotskog i dalje prema Hercegovini, a koja bi promijenila u potpunosti energetsku sigurnost opskrbe plinom u BiH.

Poručio je također kako je hrvatski politički angažman u BiH bio u interesu zaštite Hrvata kao ravnopravnog, konstitutivnog naroda u BiH.

Ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović rekao je da Vlada posljednjih mjeseci kontinuirano pokušava pomoći građanima i gospodarstvu, uz ostalo i kontinuiranim intervencijama u cijene goriva te osiguranjem opskrbe plinom.

Predsjednik Udruge Prsten Pavo Zubak naveo je da je energija danas postala važan faktor u globalnim razmjerima.

Napomenuo je i kako se ta udruga bavi operativnim problemima o kojima želi sa svima razgovarati na partnerskim osnovama.

Zubak smatra i da administracija u Hrvatskoj mora brže funkcionirati, jer, kako je naveo, nije dobro da pojedini objekti nakon dovršenja više od godine dana čekaju na dozvole.

Udruga također očekuje i stabilno poslovno okruženje, rekao je.

Po podacima koje j eiznio predsjednik Kluba poduzetnika Udruge Prsten Draženko Mamić, taj klub u Hrvatskoj okuplja 230 poslovnih subjekata s više od 11.000 zaposlenih.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.