Hrvati se okitili naslovom prvaka u 25 europskih država

Autor:

Pixabay, Marko Lukunic/PIXSELL, Sanjin Strukic/PIXSELL

Okončana je većina ovosezonskih nacionalnih prvenstava u Europi, a mi vam donosimo pregled svih Hrvata koji su ove sezone podigli pehar prvaka na starom kontinentu.

Prije nego krenemo, vrijedi napomenuti da smo pod ‘nogometne Hrvate’ ubrojali sve nogometaše koji prema uvriježenim izvorima podataka (Wikipedia i specijalizirani nogometni portal transfermarkt.de) imaju hrvatsko (nogometno) državljanstvo. Tako će u ovom tekstu biti i nogometaša koji s hrvatskim nogometom nemaju previše veze, dok s druge strane nismo pobrojali neke koji jesu etnički Hrvati, ali prema navedenim izvorima nemaju hrvatsko državljanstvo.

Od Španjolske do Turske…

Počinjemo sa Šimom Vrsaljkom i Ivom Grbićem. Vatreni desni bek i bivša jedinica Hajduka i Lokomotive nisu se naigrali ove sezone, ali su se okitili naslovom prvaka Primere s madridskim Atleticom.

Josip Stanišić, U-19 reprezentativac Njemačke vlasnik je i hrvatske putovnice. Upisao je jedan nastup ove sezone za Bayern, čime je zaslužio mjesto u ovom tekstu. U Italiji je naslov, prvi nakon 2010., osvojio milanski Inter, a svoj obol scudettu dali su i Ivan Perišić i Marcelo Brozović.

Malu senzaciju u Le Championatu priredio je Lille, za koji je nastupao mladi Vatreni Domagoj Bradarić.

Trofej prvaka Rusije podigao je i kapetan Zenita Dejan Lovren. Matej Mitrović se mučio ove sezone s ozljedom pete, skupivši samo 336 minuta na terenu za Club Brugge, dovoljno da ga zabilježimo kao prvaka belgijske Jupiler lige. Zabočanin Dominik Kotarski ove sezone nije branio za prvaka Nizozemske Ajax, ali je 16 puta bio u zapisniku na ligaškim utakmicama. Austrijsku Bundesligu osvojio je, osmi put za redom, Red Bull Salzburg, za kojega je nastupala i velika nada hrvatskog nogometa, Luka Sučić. A prvi naslov u škotskom Premiershipu nakon 10 godina osvojio je Glasgow Rangers. Jedan gol i odličnih osam asista u naslov je ugradio vatreni lijevi bek Borna Barišić, a svoj obol naslovu dao je i Nikola Katić. Naslov prvaka Turske na Vodafone Park vratio je Bešiktaš, čiji je vice kapetan bio Vatreni Domagoj Vida.

… preko sjevera do istoka Europe

Veznjak strašnog udarca Josip Radošević okitio se naslovom prvaka Danske sa svojim Bröndbyjem. Pomalo nevjerojatno, ali naslov prvaka Srbije s Crvenom Zvezdom osvojio je i jedan čovjek s hrvatskom putovnicom. Radi se o rođenom Pakračaninu Zoranu Popoviću. Norvežani svoje prvenstvo igraju u rasporedu proljeće-jesen te je njihova „sljedeća sezona“ već počela. U aktualnoj je naslov prvaka, a i srca mnogih nogometnih fanatika, osvojio mali Odds. Dva je pogotka za povijesni naslov ugradio i 199 cm visoki napadač Robin Simović, Šveđanin hrvatskih korijena (i što je za ovu priču najvažnije-nositelj hrvatskog državljanstva).

Bugarsko prvenstvo s Ludogorecom osvojio je dvojac koji je zadnjih godina uveseljavao navijače Gorice, litavski strateg Dambrauskas i vratar Kristijan Kahlina. U susjednoj im Rumunjskoj naslov je obranio Cluj, desnog beka Matea Sušića i centarfora Gabrijela Debeljuha. Bivši Hajdukovac Dino Mikanović je sa svojim Kairatom prekinuo dominaciju Astane u prvenstvu Kazahstana, a mađarsko prvenstvo s Ferencvarosem osvojili su lijevi bek Marcel Heister i napadač Roko Baturina.

Poput norveškog, i bjelorusko prvenstvo igra se u ritmu proljeće-jesen. Aktualni prvak je Shaktar Soligorsk, za kojeg je nastupao i bivši Dinamov junior Tin Vukmanić, koji je u međuvremenu prešao u latvijski Spartaks. Vatreni desni bek na predstojećem Euru Josip Juranović osvojio je naslov prvaka u Poljskoj s varšavskom Legijom. Po običaju, u Sloveniji naslov prvaka svake godine osvoji desetak hrvatskih nogometaša. Tako je bilo i ove godine. Pobjedom u Ljudskom vrtu naslov prvaka s Murom su osvojili vratar Matko Obradović, stoperi Marin Karamarko i Dragan Lovrić, veznjak David Djurak te napadači Mihael Klepac i Andrija Filipović. Ipak, moramo posebno istaknuti ofanzivnog veznjaka Luku Bobičanca, koji je s 11 pogodaka bio najbolji strijelac i igrač Mure. Marko Karamarko i Karlo Kamenar osvojili su 31. izdanje prve litavske lige sa Žagirisom iz Vilniusa.

Prvenstvo Luksemburga jedno je od rijetkih koje još nije završilo. I u njemu imamo svoje predstavnike koji se bore za naslov prvaka. Zagrepčanin Filip Bojić trenutno je drugoplasirani sa svojim Dudelangeom, a odmah iz njega je Alexander Zoran Cvetković, mladić s dvojim britansko-hrvatskim državljanstvom, koji brani boje Fole Esch. Baš kao i u slučaju Slovenije, i kod prvaka Bosne i Hercegovine uvijek očekujemo vidjeti nekolicinu hrvatskih nogometaša. Ovog puta prvak dolazi iz Banja Luke, ali ipak ima jednog našeg predstavnika, defanzivca Marka Brtana. Standardan na lijevom boku makedonskog prvaka Shkendije bio je Antonio Pavić. Herdi Prenga i Tomislav Šarić zaputili su se iz Zaprešića na daleki Baltik, da bi osvojili prvenstvo Latvije s Rigom. Obojica su u međuvremenu promijenila klub, Herdi se zaputio u Mađarsku, a Tomislav u gradskog rivala RFS. Nekadašnja kolonija Hrvata u prvaku Moldavije Sherifu svela se na jedno, ali vrijedno ime – Stjepana Radeljića, koji je u odmetnutoj moldavskoj pokrajini na posudbi iz NK Osijek. Sa Stjepanom i završavamo listu.

Ukupno su dakle, ne računajući dakako HNL, hrvatski nogometaši prvenstva osvajali u 25 različitih država (od 54 članice UEFA-e), sa šansom da konačna brojka bude i 26, ako osvojimo Luksemburg.

OZNAKE: naši vani

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.