Hrvatska dobila ‘zeleno svjetlo’ za Schengen

Autor:

27.06.2017., Samobor - Premijer Republike Hrvatske Andrej Plenkovic i ministar unutarnjih poslova Davor Bozinovic nazocio je pustanju u rad i predstavljanju Schengenskog informacijskog sustava na granicnom prijelazu Bregana. 
Photo: Zeljko Lukunic/PIXSELL

Zeljko Lukunic/PIXSELL

Europska komisija ocijenila je u utorak da Hrvatska ispunjava potrebne kriterije za ulazak u šengenski prostor i pozvala Vijeće EU-a da Hrvatsku uključi u prostor bez unutarnjih graničnih kontrola.

Europska komisija smatra, na temelju rezultata šengenskog evaluacijskog procesa započetog 2016. godine, da je Hrvatska poduzela mjere koje su potrebne da bi se osigurali potrebni uvjeti za punu primjenu šengenskih pravila te da su standardi ispunjeni, objavila je Komisija u priopćenju.

Komisija dodaje da će Hrvatska “trebati nastaviti primjenjivati sve sadašnje aktivnosti, posebice, upravljanje na vanjskim granicama kako bi osigurala da ti uvjeti budu i dalje ispunjeni”. Komisija je potvrdila i da Hrvatska ‘nastavlja ispunjavati obveze povezane sa šengenskim pravilima, koje je preuzela tijekom pristupnih pregovora’.

“Pohvaljujem Hrvatsku za njezine napore i ustrajnost da ispune sve potrebne uvjete za pridruživanje Schengenu. Samo kroz očuvanje jedinstva i kroz zajedništvo možemo osigurati jači šengenski prostor. I zato vjerujem da će zemlje članice poduzeti prave korake kako bi Hrvatska uskoro postala punopravna članica Schengena”, kazao je predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker, kako se navodi u priopćenju.

“Schengen je jedan od najvećih i najopipljivijih postignuća u europskim integracijama. Ali njegova snaga uvelike ovisi o njegovoj inkluzivnosti – sada kada je Hrvatska poduzela mjere kako bi osigurala da su svi potrebni uvjeti ispunjeni, mi to moramo priznati. Kada postane punopravna članica Schengena, Hrvatska će pridonijeti daljnjem jačanju šengenskog prostora i osigurati da se vanjske granice EU-a bolje štite”, kazao je povjerenik za unutarnje poslove Dimitris Avramopoulos.

Sama ocjena Komisije o tehničkoj spremnosti za ulazak u Schengen nije dovoljna, ali je preduvjet da bi zemlje članice mogle donijeti političku odluku o primanju u šengenski prostor. Primjerice, Bugarska i Rumunjska još od 2011. imaju pozitivnu evaluaciju Europske komisije, ali još nisu dio šengenskog prostora jer nema suglasnosti svih zemalja članica.

Šengenski prostor trenutačno se sastoji od 26 europskih zemalja (od kojih su 22 države članice EU‑a: Austrija, Belgija, Češka, Danska, Estonija, Finska, Grčka, Francuska, Italija, Latvija, Litva, Luksemburg, Mađarska, Malta, Nizozemska, Njemačka, Poljska, Portugal, Slovenija, Slovačka, Španjolska i Švedska. Četiri zemlje koje nisu članice EU-a također su dio Schengena: Island, Lihtenštajn, Norveška i Švicarska.

“Kolegij povjerenika će u utorak ocijeniti napredak Hrvatske u ispunjavanju kriterija potrebnih za ulazak u šengenski prostor”, rekla je u ponedjeljak glasnogovornica Komisije Mina Andreeva.

Bloomberg je u utorak, pozivajući se na neimenovane izvore, objavio kako će Hrvatska dobiti ‘zeleno svjetlo’ Europske komisije.

 

Erjavec u Zagrebu nije htio komentirati je li Hrvatska spremna za šengenski prostor

Komisija danas usvaja izvješće o hrvatskoj spremnosti za šengenski prostor

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.