Hoće li dobavljači koji su proizvodili struju po povlaštenoj cijeni, a raskinuli su ugovore, sada platiti porez na ekstraprofit? “HROTE ne radi svoj posao”

Autor:

10.05.2022., Knin - Svecano otvaranje vjetrolektrane Ljubac kod Knina.   Photo: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Vesna Vučemilović predlaže porez na ekstraprofit proizvođačima električne energije iz obnovljivih izvora

Vesna Vučemilović, zastupnica Hrvatskih suverenista, predložila je Saboru da posebnu pozornost posveti svim proizvođačima električne energije iz obnovljivih izvora koji su raskinuli ugovore kako bi, u vrijeme kad su cijene energenata otišle u nebo, struju prodavali na tržištu po većoj cijeni, donosi slobodnadalmacija.hr u svom tiskanom izdanju, u članku “Pobrali su vrhnje i zaradili novac, pa neka sada plate i porez”.

Podsjetimo, piše list, Andrej Plenković ovoga je tjedna najavio uvođenje poreza na ekstraprofit. Krizno doba, poručio je hrvatski premijer, nije vrijeme za prekomjerne dobiti. Zastupnica Hrvatskih suverenista Vesna Vučemilović odmah je izišla s konkretnim prijedlogom. Predložila je Saboru usvajanje zaključka po kojemu bi se Vlada obvezala da prilikom uvođenja poreza na ekstraprofit Porezna uprava posebnu pozornost posveti svim proizvođačima električne energije iz obnovljivih izvora koji su raskinuli ugovore kako bi struju prodavali na tržištu po većoj cijeni.

Godinama su imali povlaštene uvjete i cijenu koju su sufinancirali građani

“Proizvođači električne energije iz obnovljivih izvora godinama su imali povlaštene uvjete i povlaštenu cijenu koju su sufinancirali građani iz naknade za obnovljive izvore na svojim računima za struju. Nejasno je zašto u ugovorima koje je Hrvatski operator tržišta energije (HROTE) potpisao s njima ne postoji klauzula koja bi ih spriječila da raskinu ugovore bez sankcija”, pojašnjava Vučemilović u izjavi za
Slobodnu Dalmaciju.

Vučemilović za sve krivi predsjednika Uprave HROTE-a Borisa Abramovića jer je, tvrdi ona, sastavljao ugovore koji su proizvođačima iz obnovljivih izvora godinama osiguravali višu povlaštenu cijenu za proizvodnju električne energije od one na burzama, a pritom nije spriječio da oni mogu raskinuti te ugovore bez ikakvih sankcija.

“Danas je ta cijena niža od one na tržištu, a proizvođači iz obnovljivih izvora spremaju se dodatno zaraditi. Neki su već raskinuli ugovore, a
drugi se to spremaju napraviti. Oni su dosad pobrali vrhnje i zaradili popriličan novac. Afera Krš Pađene je samo najeklatantniji primjer što
se sve radilo da se uđe u tu višu tarifu. Iz obnovljivih izvora bez hidroelektrana se proizvodi 20 posto električne energije. HEP je u prvih
šest mjeseci ove godine iskazao gubitak od milijardu i 100 milijuna kuna. Ovo je izravan udar na našu glavnu energetsku kompaniju, a HROTE ne radi svoj posao“,  upozorava Vesna Vučemilović.

Vesna Vucemilovic zastupnica Hrvatskih suverenista. Photo: Davor Puklavec/PIXSELL

Spremaju se dodatno zaraditi: Raskinuli ugovore, zaštitna klauzula ne postoji

Hrvatski operator tržišta energije dostavio je Slobodnoj Dalmaciji podatke prema kojima su, zaključno s četvrtkom 20. listopada, raskinuta 63 ugovora od njih ukupno 1299 u sustavu poticanja. I objašnjava zašto u tim ugovorima nema zaštitnih klauzula.

“U ugovorima s proizvođačima električne energije koji su zasnivani prema tarifnim sustavima iz 2007., 2012. i 2013. nisu previđane klauzule za prijevremeni raskid budući da se ti ugovori temelje na odredbama tarifnih sustava koji takve klauzule nisu predvidjeli. Nivelirani trošak proizvodnje iz postrojenja koja koriste obnovljive izvore energije i kogeneracijskih postrojenja u vrijeme sklapanja ugovora prije desetak i više godina bio je znatno iznad tržišnih cijena te nikakve stručne analize ili očekivanja nisu upućivala da bi se to u ugovornom roku moglo promijeniti” istaknuli su u HROTE-u.

Pritom navode primjer energetske strategije RH iz 2018.godine koja je temeljena na tržišnim cijenama na razini do 60 eura po M Wh, što je znatno ispod trenutnih cijena na tržištu električne energije.

“Sadašnje cijene rezultat su izuzetnog poremećaja u Proizvođači električne energije iz obnovljivih izvora godinama su imali povlaštene uvjete i povlaštenu cijenu koju su sufinancirali građani iz naknade za obnovljive izvore na svojim računima za struju Danas je ta cijena niža od one na tržištu, a proizvođači iz obnovljivih izvora spremaju se dodatno zaraditi. Neki su već raskinuli ugovore, a drugi se to spremaju napraviti energetskom sektoru, dijelom i spekulacija na tržištu, pa je s tim u vezi donesena uredba Vijeća (EU) 2022/1854 od 6. listopada 2022. o hitnoj intervenciji za rješavanje pitanja visokih cijena energije, koja previđa dodatno oporezivanje ekstraprofita ostvarenog temeljem nastupa na burzama energenata, kao i ograničavanje cijena na najviše 180 eura za MWh za sve tzv. inframarginalne tehnologije. U nekim europskim zemljama se postrojenja koja napuste sustav poticanja radi samostalnog nastupa na tržištu mogu i vratiti u sustav, ili im se omogućuje izlazak na godinu dana kako bi svoje prihode ostvarili na tržištu u razdoblju visokih cijena. U Hrvatskoj se postrojenja koja iziđu iz sustava poticaja više se ne mogu vratiti u sustav”, pojašnjavaju u HROTE-u.

“Što se pak tiče propisivanja penalizacije za prijevremene raskide ugovora, ona bi, tvrde u HROTE-u, trebala biti regulirana novom Uredbom o poticanju proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora i visokoučinkovite kogeneracije”, dodaju.

Odgovor Udruženja: “To nije ekstraprofit, a porez bi mogao usporiti investicije”

U udruženju Obnovljivi izvori energije, koje okuplja proizvođače električne energije iz obnovljivih izvora, ističu da im je poznato da su pojedini proizvođači, čiji su ugovori s HROTE-om bili pri isteku, izišli na tržište, no ne i o kojem se ukupnom broju njih radi niti pod kojim uvjetima je do toga došlo.

“To je dio poslovnih odluka svakog proizvođača pojedinačno”, ističu u Obnovljivim izvorima energije Hrvatske. Pritom napominju da raskidanjem ugovora financijska sredstva ostaju u HROTE-u i više se ne isplaćuju proizvođačima koji su izišli na tržište.

“Time HROTE raspolaže s više novca za poticanje budućih novih projekata OIE koje u Hrvatskoj tek treba graditi, a kojima će poticaji biti potrebni. Na taj su način svojim izlaskom iz sustava poticaja proizvođači električne energije iz OIE omogućili razvoj novih projekata, a činjenica da su se odlučili za izlazak na tržište podrazumijeva i njihovo preuzimanje rizika jer cijene za neko vrijeme mogu pasti, ali oni se više neće moći vratiti u HROTE-u”, ističu u ovom udruženju.

Sredstva koja će proizvođači dobiti na tržištu ulažu u nove projekte pa tu, upozoravaju u Obnovljivim izvorima Hrvatske, nije riječ o ekstraprofitu.

“Oporezivanje tog dijela za obnovljive izvore energije dovest će do usporavanja novih investicija i nepovjerenja investitora u sektor, a već nakon što je Europa odlučila uvesti ograničenje cijene na 180 eura po MWh uočen je veliki zastoj na tržištu jer su projekti izgubili likvidnost. Hrvatska zahvaljujući proizvodnji električne energije iz OIE ima smanjenu potrebu za uvozom, a taj važan financijski učinak ne treba izgubiti iz vida”, poručili su iz Obnovljivih izvora energije, piše Slobodna Dalmacija.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.