HEP u vrlo nepovoljnoj situaciji: Plin kupuje po osjetno višoj cijeni, a krajnjim ga kupcima prodaje po – nižoj

Autor:

Ivo Cagalj, Borna Filic/PIXSELL

Kako bi zaštitili kućanstva te male i mikro poduzetnike od cjenovnog udara koji bi mnoge od njih uništio, Vlada je svojim paketom mjera teret drastičnog poskupljenja plina prebacila na leđa veletrgovaca plinom i opskrbljivača.

U nepovoljnoj situaciji sada se našao i HEP koji je postao – zajamčeni opskrbljivač koji može uskočiti po potrebi u opskrbi kućanstava i pripomoći opskrbljivačima u obvezi javne usluge – kada ovi pokleknu pod teretom drastičnog povećanja cijena plina na tržištu. Međutim, to radi na vlastitu štetu i na teret vlastitog poslovanja.

Sve donedavno HEP je bio kupac plina od veletrgovaca i dobavljača. No, sada se i sam našao u ulozi opskrbljivača u obvezi javne usluge, odnosno opskrbljivača kućanstava s reguliranom krajnjom prodajnom cijenom koju je vlada Andreja Plenkovića paketom mjera ograničila kako bi smanjila cjenovni udar na kućanstva.

Nacionalna elektroenergetska tvrtka sada se tako našla u situaciji da plin kupuje po osjetno višoj cijeni, a krajnjim ga kupcima prodaje po – nižoj, i to zato jer su prisiljeni osigurati povoljniju cijenu za građane, što će se pak direktno odraziti na HEP-ov gubitak u poslovanju.

Energetski stručnjaci za novi broj Nacionala upozorili su da bi Uprava HEP-a, na čijem je čelu Frane Barbarić, trebala preuzeti aktivniju ulogu na tržištu plina i angažirati se kao redovni dobavljač i opskrbljivač, umjesto da uskače povremeno, kao svojevrsni ‘vatrogasac’ kada se situacija na tržištu poremeti, a cijene krenu drastično rasti i kada opskrbljivači počnu gomilati gubitke.

I Uprava HEP-a je, kako tvrde izvori Nacionala, pogriješila jer nije na vrijeme prepoznala poremećaj i nije zakupila veće količine plina, kalkulirajući, slično kao i mnogi drugi opskrbljivači, da je rast cijena tek privremen i da će se situacija ubrzo smiriti, što se nije dogodilo.

Zašto stručnjaci iz plinskog biznisa smatraju da je ruska agresija na Ukrajinu otkrila da je sustav opskrbe plinom u Hrvatskoj neprihvatljiv surogat između liberaliziranog i državno reguliranog sustava koji nikome ne odgovara pročitajte u članku Sandre Carić Herceg u novom broju Nacionala.

‘Opskrbljivači plinom nemaju ni znanja ni financijsku snagu izdržati visoki udar cijena zbog rata’

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.