Hajduk uz dva gola Livaje pobijedio Goricu

26.10.2022., stadion Poljud, Split - SuperSport HNL, 4. kolo, HNK Hajduk - HNK Gorica. Marko Livaja Photo: Miroslav Lelas/PIXSELL

Miroslav Lelas / Pixsell

Hajduk je upisao devetu prvenstvenu pobjedu. U zaostalom susretu 4. kola SuperSport HNL-a Bili su na Poljudu svladali Goricu rezultatom 3:1 (1:1). Dvostruki egzekutor za domaćina bio je Marko Livaja, a u strijelce se upisao i Awaziem dok je privremeno izjednačenje gostima donio Francois.

Gorica je dvoboj završila s deset igrača nakon što je u završnici poslije intervencije VAR-a izravni crveni karton dobio Korca. Susret će biti zapamćen i po dva kaznena udarca dosuđena u korist Hajduka od kojih drugi Livaja nije uspio realizirati.

Izabranici Igora Angelovskog su tako osvojili samo bod u osam dvoboja koje je vodio bivši makedonski izbornik dok je Hajduk uz odigranu utakmicu više smanjio zaostatak za vodećim Dinamom na pet bodova.

Domaćin je utakmicu otvorio pogodak. U 2. minuti susreta Jovičić je napravio pogrešku nakon presinga Mlakara što je iskoristio Livaja koji je majstorski potkopao lopte prebacivši Banića za svoj deveti ovosezonski prvenstveni pogodak.

Nova dobra akcija Hajduka uslijedila je u 6. minuti kada su po desnoj strani kombinirali Mikanović i Sahiti, a nakon ubačaja potonjeg s prve stative je loše pucao Mlakara.

Gorica je zaprijetila minutu kasnije dalekometnim pokušajem novog kapetana Pršira kojeg je Sentić sigurno obranio.

Izjednačujući zgoditak postignut je u 9. minuti. I ovaj put mu je kumovala greška i to Krovinovića i Simića nakon čega je loptu ukrao Francois te je mirno pored vratara Hajduka poslao loptu za prvijenac u dresu gostiju.

Kapetan Bilih Marko Livaja je u 12. minuti nakon što je zadao udarac laktom Prširu zaradio žuti karton što znači da neće biti na raspolaganju za nedjeljni sraz s Lokomotivom.

U 21. minuti Suk je povratnim dodavanjem tražio Fruka, no ispred njega do lopte dolazi Vuković koji je napucao igrača Gorice nakon čega je morao reagirati Sentić.

Na novu zanimljivu situaciju čekali smo do 41. minuti kada je Sahiti s desne strane ubacio za Livaju, ali Banić je spreman na njegov udarac glavom.

Posljednja minuta prvog dijela donijela je novi udarac Livaje, ovaj put je pucao iz okreta nakon što mu je iz auto nabacio Melnjak, no vratar Gorice je još jednom siguran.

Domaći su u 51. minuti odigrali kombinaciju iz slobodnog udarca u kojoj je Livaju asistirao usamljenom Biuku, ali njegov udarac s desetak metara iskosa nije bio dovoljno snažan da ozbiljnije zaprijeti Baniću.

Krovinović je u 55. minuti ubacio na drugu stativu gdje je Keita odlično izbio loptu ispred Sahitija. Nedugo potom uslijedila je i kontra gostiju u kojoj je Mitrović uposlio Jurić, a on iz okreta sa 18 metara puca visoko iznad vratiju.

U prekidu igre se potom aktivirao VAR koji je pozvao suca Jovića da pregleda snimku situacije u kojoj je u kaznenom prostoru Gorice prilikom ubačaja Mikanovića pao Melnjak nakon duela s Jovičićem te se odlučio da pokaže na bijelu točku.

Odgovornost s 11 metara je preuzeo Livaja te je usprkos tome što je Banić pročitao njegov udarac upisao svoj jubilarni deseti gol u aktualnoj sezoni.

Melnjak je u 62. minuti ubacio za Livaju čiji udarac odlazi iznad grede, a tri minuta kasnije pokušaj Krovinovića s dvadesetak metara udaljenosti je završio na prečki.

U 70. minuti Livaja je u veliku šansu gurnuo Krovinovića, no Banić izlazi kao pobjednik okršaja jedan na jedan s njim.

Do novog gola domaćin dolazi u 71. minuti kada je ubačaj Krovinovića iz kornera na drugoj stativi dočekao Awaziem te je glavom s pet metara zatresao mrežu Gorice. Nigerijskom stoperu to je bio već četvrti HNL pogodak.

Kapetan Hajduka je u 76. minuti uputio novi udarac prema golu Gorice, a Banić sigurno brani njegov pokušaj sa 17 metara.

U 83. minuti Čolina je presjekao dodavanje ispred Banića nakon čega je s dvadesetak metara iskosa gađao prazan gol, no Koca je blokirao njegov udarac. VAR je potom sugerirao sucu Joviću da je to napravio rukom, a nakon pregleda snimke stoper Gorice je dobio izravni crveni karton. Uslijedio je pokušaj iz slobodnog udarca Atanasova koji odlazi poviš grede.

Sudac Jović je u 90. minuti ponovno pokazao na bijelu točku u korist Hajduka nakon što je Ndockyt srušio Melnjaka, ali Livaja ovaj put nije bio siguran te je u pokušaju panenke prebacio loptu preko gola.