Hajduk dominantnom predstavom slavio u Jadranskom derbiju

14.09.2022., stadion Poljud, Split - SuperSport HNL, 02. kolo, HNK Hajduk - HNK Rijeka. Stipe Biuk Photo: Miroslav Lelas/PIXSELL

Miroslav Lelas / Pixsell

Hajduk je u zaostalom susretu 2. kola SuperSport HNL-a slavio na Poljudu u Jadranskom derbiju. Bili su protiv Rijeke upisali trijumf rezultatom 2:0 (0:0), a u strijelce su se nakon odlične solo akcije upisali Stipe Biuk te Nikola Kalinić kojeg je u šansu izbacio Marko Livaja.

Momčad Hajduka je umjesto Valdasa Dambrauskasa, koji je u ponedjeljak dobio otkaz, vodio njegov dosadašnji pomoćnik Mislav Karoglan koji je tako na uspješan način odradio svoj samostalni debi.

Rijeka je pak nakon potpunog prvog kruga prvenstva zauzela posljednje mjesto na ljestvici sa samo pet osvojenih bodova. Za slavlje ne znaju već osam kola odnosno od starta protiv Šibenika, a negativan niz nije uspio preokrenuti ni novi trener Sersi Cosmi koji je nakon Osijeka poražen i od najvećeg rivala.

U 2. minuti susreta bilježimo pokušaj Mlakara koji je s 14 metara pucao visoko iznad gola. Uslijedio je nedugo potom i ubačaj iz kuta Krovinovića kojeg Melnjak prenosi na drugu stativu, no tamo Mlakar nije stigao na loptu.

Domaćini su u 8. minuti kombinirali iz slobodnog udarca u kojem je Krovinović proigrao Livaju, a njegov udarac s desetak metara iskosa završava u vanjskom dijelu mreže. Dvije minute kasnije Sahiti je lukavo pucao s više od 20 metara udaljenosti, a lopta je otišla malo iznad grede.

Prvu priliku gosti su kreirali u 35. minuti kada je Obregon dobio duel protiv Simića nakon čega je snažno pucao sa sedam metara iskosa, ali ravno u Kalinića.

Hajduk uzvraća velikom šansom samo minutu kasnije. Po desnoj strani napad je povukao Mlakar nakon čega je uposlio Sahitija, a on povratnim dodavanjem idealno pronalazi Biuka koji s desetak metara loše puca te šalje loptu pokraj stative.

U 41. minuti Sahiti se lažnjakom izborio za udarac s desetak metara iskosa, ali i on gađa vanjski dio mreže.

Prvo uzbuđenje u drugom dijelu vidjeli smo u 53. minuti kada je Vlasenko u posljednji trenutak blokirao udarac Biuka sa 16 metara. Minutu kasnije Melnjak ubačajem s lijeve strane pronalazi Livaju, a njegov udarac glavom s desetak metara završava ravno u rukama Labrovića.

Netom što je ušao u igru Nikola Kalinić je u 57. minuti gurnuo loptu za natrčalog Lovrencsicsa, a njegov pokušaj sa sedam metara iskosa pogađa vanjski dio stative.

Sahiti je nakon sat vremena igre izvrsnim okomiti proigravanjem s centra u veliku šansu izbacio Livaju, a on u situaciji 1 na 1 s Labrovićem pogađa vratara Rijeke. Njegov pak spretni drugi pokušaj ispred gol linije čisti Galešić. Uslijedio je ubačaj iz kornera Krovinovićem, a Nikola Kalinić je na prvoj stativi loše zahvatio loptu koja potom ide iznad grede.

U 63. minuti je Djouahra povukao kontru Rijeke, no na njegov ubačaj s desne strane nije stigao reagirati Obregon.

Hajduk do zasluženog vodstva dolazi u 66. minuti nakon solo akcije Biuka. Mladi ofenzivac je vukao loptu od centra, potom se oslobodio Djouhare, a onda je pored Galešića s desetak metara iskosa izvrsno pogodio suprotnu malu mrežicu Labrovićeva gola. Bio je to njegov ovosezonski prvijenac u HNL-u.

U 71. minuti udarac s dvadesetak metara je uputio Awaziem, a Labrović je uz poteškoće ipak uspio upisati obranu.

Pet minuta kasnije Hajduk je povećao prednost. Lovrencsics je iz autu ubacio za Livaju koji izvrsno asistira za Nikolu Kalinića, a iskusni napadač je s desetak metara iskosa mirno poslao loptu pored Labrovića. Trener Rijeke Sersi Cosmi je nakon novog primljenog pogotka nakratko napustio klupu svoje momčadi uputivši se prema svlačionici.

Nakon prekršaja nad Lovrencsicsom u 84. minuti gosti su ostali s igračem manje jer je drugi žuti karton dobio Lunetta.

Tri minute kasnije gosti su odigrali dobru akciju u kojoj je Simčić povratnim dodavanjem pronašao Obregona, a on je loše zahvatio loptu te nije ugrozio vrata Hajduka.

U prvoj minuti sudačke nadoknade Pukštas pada na rubu kaznenog prostora, ali sudac Bel nije smatrao da je Vrančić napravio prekršaj. Njegovu odluku je potvrdila i VAR soba.