Građani Istre u bolnicu će ići u – Sloveniju. Beroš: “To omogućuje brže i kvalitetnije liječenje”

Autor:

12.07.2023.., Zagreb - U Ministarstvu zdravstva odrzana konferencija za novinare  o predstavljanju Programa osnazivanja mentalnog zdravlja na kojoj su sudjelovali ministar zdravstva Vili Beros, nacionalna predstavnica WHO-a za mentalno zdravlje Danijela Stimac Grbic, nacelnica sektora Uprave za primarnu zdravstvenu zastitu Ivana Portolan Pajic i predstavnica Hrvatske psiholoske komore Ella Selak Bagaric. Program, ciji ce nositelji biti domovi zdravlja u pet zupanija, prethodi uspostavljanju posebne reformske mjere dispanzera za mentalno zdravlje pri domovima zdravlja u kojima ce se pruzati sveobuhvatna skrb stanovnistvu kao i putem mobilnih timova koji ce aktivno djelovati u zajednici.  Photo: Slavko Midzor/PIXSELL

Slavko Midzor/PIXSELL

Ministar zdravstva Vili Beroš ocijenio je u petak kako se sporazumom o zbrinjavanju hitnih stanja građana sjeverozapadne Istre u bolnici u slovenskoj Izoli, omogućuje brže i kvalitetnije liječenje s obzirom na blizinu Izole, odnosno udaljenost bolničkih centara u Puli i Rijeci.

Sporazum o prekograničnoj zdravstvenoj suradnji Hrvatske i Slovenije potpisali su danas hrvatski i slovenski predsjednici Vlade Andrej Plenković i Robert Golob.

Vlada je time započela realizaciju pravovremenog i kvalitetnog zbrinjavanja hitnih medicinskih stanja građana i posjetitelja sjeverozapadne Istre u Općoj bolnici Izola. Sporazumom spašavamo živote čime iznova pokazujemo našu reformsku usmjerenost – stavljanje pacijenata u fokus, izjavio je Beroš tim povodom.

Do sada su građani i posjetitelji sjeverozapadne Istre koristili usluge udaljenijih bolničkih centara u Puli i Rijeci. No, prekogranična zdravstvena suradnja između Hrvatske i Slovenije omogućuje brže i kvalitetnije liječenje hitnih stanja, u trenucima kada je vrijeme bolničkog zbrinjavanja iznimno važno.

Navedeni model prekogranične suradnje i premošćivanja granica u provedbi nacionalnih zdravstvenih politika služi kao reprezentativan primjer dobre prakse i značajan iskorak u provedbi temeljnih načela Europske unije – solidarnosti i slobodnog kretanja stanovništva, u ovom slučaju pacijenata, što je na razini EU posebno izazovno s obzirom na nacionalne nadležnosti u području zdravstva, navodi Beroš.

Kaže kako i druge država EU žele primijeniti takav model prekogranične suradnje u zbrinjavanju pacijenata iz pograničnih područja.  Suradnja je rezultat rada hrvatskih i slovenskih pregovaračkih timova, a potpisivanje provedbenih međunarodnih akata predviđeno je u ponedjeljak, 17. srpnja u Ministarstvu zdravstva između ministra Beroša i slovenskog veleposlanika u Hrvatskoj Gašpera Dovžana.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.