Gong: Turudić je u Saboru najnepoželjniji državni odvjetnik od 2001.

Autor:

18.10.2023., Zagreb - Novinarski dom. Udruga Gong predstavila je analizu docentice Ive Nenadic "Modeli financiranja novinarstva u digitalnom dobu". Na predstavljanju su govorili Iva Nenadic (Fakultet politickih znanosti u Zagrebu), Jasna Vanicek-Fila (Ministarstvo kulture i medija), Josip Popovac (Agencija za elektronicke medije), Maja Sever (Sindikat novinara Hrvatske), Melisa Skender (Hrvatsko novinarsko društvo), Dario Spelic (Hrvatska radiotelevizija), Tomislav Wruss (Hanza Media), Marko Matijevic (Srednja.hr/Mirovina.hr/Baustela.hr) i Oriana Ivkovic Novokmet (Gong). Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL

Sanjin Strukic/PIXSELL

Sudeći prema rezultatima glasanja u Hrvatskom saboru, Ivan Turudić daleko je najnepoželjniji kandidat za glavnog državnog odvjetnika Republike Hrvatske u posljednjih četvrt stoljeća, ustvrdili su u četvrtak iz Gonga te podsjetili da je 7. veljače ove godine, kad se u Saboru glasalo o njegovoj kandidaturi za šefa DORH-a, 78 zastupnica i zastupnika bilo za, dvoje suzdržanih, a 60 protiv.

“Analizirajući podatke iz Sabora o glasanjima u osam kandidatura za čelno mjesto u DORH-u od 2001. do dizanja ruku za Turudića ove godine, Gong je utvrdio da nitko od ranije izabranih glavnih državnih odvjetnika i odvjetnica nije u Saboru dobio ni blizu toliko glasova protiv. Sljedeća najlošija, kao što se vidi u Gongovoj infografici, bila je Zlata Hrvoj-Šipek protiv čije kandidature je 18. svibnja 2020. glasalo 40 zastupnika i zastupnica”, navode u Gongu.

Podsjećaju i kako su protiv treće kandidature Mladena Bajića 12. veljače 2010. bila 34 zastupnika, a tijekom njegove prve kandidature 24. travnja 2004. zabilježena su 23 glasa protiv.

Protiv Dražena Jelenića kao šefa DORH-a, pak, 28. travnja 2018. izjasnilo se 7 zastupnika u Saboru. U preostala tri izbora za glavnog državnog odvjetnika u Saboru iz 2001., 2006. i 2014. glasova protiv nije bilo.

Gong

“Time se pokazuje da su dvoje predloženih kandidata u mandatima premijera Andreja Plenkovića za čelno mjesto u državnom tužiteljstvu, Turudić i Hrvoj-Šipek, ujedno i osobe koje su po ovoj osnovi podijelile Sabor kao nitko prije njih od 2001. do 2024. To se posebno odnosi na Turudića, kojemu se između ostalog predbacuje bliskost HDZ-u, prijateljevanje s optuženicima USKOK-a kojima je odavao podatke iz istrage i s kojima je “svojatao” pojedine suce”, ističe Gong te dodaje kako su, za razliku od Turudićeva izbora, zbori pojedinih njegovih prethodnika prolazili u neusporedivo harmoničnijoj atmosferi.

Pri izboru Radovana Ortynskog 2001. i Dinka Cvitana nije bilo ni glasova protiv, niti suzdržanih, a Bajić je, kad su ga u Saboru prvi put reizabrali, nasuprot sebe imao samo jedan suzdržani glas. Svi ostali glasovi odnosili su se na one zastupnice i zastupnike koji se glasanjima u tim prilikama nisu odazvali.

Ako se računaju postoci glasova za njegovo imenovanje za šefa DORH-a i protiv u odnosu samo na one zastupnike koji su pristupili glasanju, Turudiću je uspjelo i to da bude izabran s najnižim postotkom onih u Saboru koji su bili za njegovu kandidaturu (56%) i najvišim postotkom onih koji su bili protiv njegove kandidature (43%), navode u Gongu.

Na bliskom susretu Turudić uvjeravao Tamaru Laptoš da nije protiv EPPO-a. Počeli su dogovarati suradnju

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.