Geotermalna elektrana vrijedna 90 milijuna eura gradit će se kraj Čađavice

Autor:

22.02.2022., Bjelovar - Najveca geotermalna elektrana u Hrvatskoj, pogon Velika 1 u mjestu Ciglena pored Bjelovara prestala je s radom i isporukom elektricne energije. Buducnost je neizvjesna s obzirom na pravni spor sukobljenih strana oko vecinskog vlasnistva.
 Photo: Damir Spehar/PIXSELL

Damir Spehar/PIXSELL

Na eksploracijskom polju geotermalne vode Slatina 2, koje se nalazi blizu Čađavice, počeli su istražni radovi na naftnoj bušotini otkrivenoj 70-ih godina. Uz tu bušotinu će biti izgrađena najveća geotermalna elektrana u Hrvatskoj, javlja HRT.

U Velikoj Cigleni na području Bjelovarsko-bilogorske županije izgrađena je prva geotermalna elektrana gdje je naftna bušotina transformirana u geotermalnu kako bi služila za proizvodnju električne energije. Geotermalna elektrana blizu Čađavice biti će snažnija i trebala bi proizvoditi 20 megavata, dok bi dio tople vode trebao biti iskorišten za razvoj industrije i proizvodnju poljoprivrednih kultura u staklenicima.

Očekuju se temperature veće od 190 stupnjeva. Investicija vrijedna 90 milijuna eura

“Ovdje očekujemo temperature i veće od 190 stupnjeva, protoke očekujemo 400 do 500 tona na sat po bušotini. Istina, ovdje se radi o malo kompleksnom geotermalnom ležištu jer je on malo dublji nego u Velikoj Cigleni gdje je negdje oko tri i pol tisuće metara, a ovdje ipak je to na četiri i pol tisuće metara, a neki intervali su čak i na pet tisuća metara”, rekao je za HRT Dragan Jurilj investitor iz Geo Power Zagocha.

Jurilj je nadalje objasnio princip rada: “Geotermalna voda kroz bušotine dolazi na površinu ulazi u takozvane izmjenjivače topline gdje izmjenjuju toplinu s izo-butanom. Izo butan se pretvara u paru koja ide na parnu turbinu i proizvodi struju, geotermalna voda se ohlađena se vraća, utisne u bušotine gdje se ponovno grije na vrućim stijenama i ponovno dolazi u ciklus proizvodne bušotine”.

Investicija je vrijedna oko 90 milijuna eura. Uz pogon će niknuti i industrijska zona u kojoj će se ostatak tople vode koristiti za industriju, poljoprivredu i u turističke svrhe.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.