Formula 1: Norrisu premijerni “pole position” za F1 Veliku nagradu Rusije

epa09487155 British Formula One driver Lewis Hamilton (L) of Mercedes-AMG Petronas and Canadian driver Lance Stroll (R) of Aston Martin Cognizant F1 Team in action during the qualifying session of the 2021 Formula One Grand Prix of Russia at the Sochi Autodrom race track in Sochi, Russia, 25 September 2021. The Formula One Grand Prix of Russia will take place on 26 September 2021.  EPA/Yuri Kochetkov

EPA/Yuri Kochetkov

Britanac Lando Norris (McLaren) zauzeo je najbolju startnu poziciju uoči nedjeljne utrke F1 za Veliku nagradu Rusije u Sočiju.

U kišnim uvjetima i na mokroj stazi McLarenov trkač bio je najbolji na kraju kvalifikacija, stigavši ​​do prvog “pole positiona” u karijeri u svojoj 21. godini.

Španjolac Carlos Sainz (Ferrari) startat će iz prvog reda, dok je branitelj naslova Lewis Hamilton (Mercedes) bio tek četvrti u kvalifikacijama. Pred kraj posljednjeg dijela kvalifikacija Hamilton je tijekom vožnje u boksu udario u zaštitni zid pa su mu morali promijeniti nos na bolidu, no na kraju Britanac nije uspio zadržati mjesto na samom vrhu. U drugom redu će ga na startu pratiti njegov sunarodnjak, Williamsov vozač George Russell.

Vodeći u poretku sezone, Nizozemac Max Verstappen, danas uopće nije završio kvalifikacije i samo je prošao nekoliko testnih krugova. Zbog zamjene motora, njegova je momčad u petak četvrti put u sezoni promijenila pogonsku jedinicu njegova bolida pa, bez obzira na kvalifikacije, mora krenuti u utrku s posljednjeg mjesta. Prema pravilima, u svaki bolid se u jednoj sezoni može promijeniti samo tri motora.

Australac Daniel Ricciardo (McLaren) i Španjolac Fernando Alonso (Alpine) počet će u nedjeljnu utrku,  s početkom u 14 sati,  u trećem redu, dok je drugi vozač Mercedesa Valtteri Bottas iz Finske danas završio na sedmom mjestu.

U ukupnom poretku prije 15. utrke sezone  Verstappen vodi s 226,5 bodova, Hamilton je drugi sa 221,5, a Bottas treći sa 141 bodom.

OZNAKE: Formula 1, f1