Evo koje su kulturno-povijesne i prirodne ljepote Hrvatske na Popisu UNESCO-a

Autor:

Duško Jaramaz/PIXSELL

Dana 16. studenog 1946. godine osnovan je UNESCO (Organizacija Ujedinjenih naroda za obrazovanje, znanost i kulturu). Za razliku od Glavne skupštine UN-a, koja ima sjedište u New Yorku, UNESCO ima sjedište u Parizu, u zgradi na čijem su nastanku sudjelovali mnogi znameniti arhitekti, primjerice  Marcel Breuer, Pier Luigi Nervi, Walter Gropius, Le Corbusier i Eero Saarinen. Ta je glavna zgrada UNESCO-a smještena kod pariškog trga zvanog Place De Fontenoy, samo oko 1100 metara od Eiffelovog tornja i oko 650 metara od groba Napolena Bonapartea. Zanimljivo je da je prvi glavni direktor UNESCO-a bio Julian Huxley, brat književnika Aldousa Huxleyja i polubrat Nobelovca Andrewa Huxleyja.

Popis UNESCO-a  sadrži ukupno 1154 spomenika u 167 država, od čega 897 spomenika kulture, 218 spomenika prirode, te 39 spomenika koji su istovremeno obuhvaćeni u oba popisa. Kako bi bio upisan na UNESCO-ov Popis svjetske baštine, lokalitet mora imati jedinstvenu vrijednost i ispunjavati barem jedan od kriterija za upis.

Hrvatska se može pohvaliti sa čak deset kulturno-povijesnih i prirodnih ljepota upisanih u UNESCO-ov Popis svjetske spomeničke baštine: Dioklecijanova palača u Splitu, Eufrazijeva bazilika u Poreču, Plitvička jezera, Romanički grad Trogir, Stari grad Dubrovnik, Šibenska Katedrala, Starogradsko polje na Hvaru, Obrambeni sustav grada Zadra i Tvrđava Sv Nikole u Šibeniku, Stećci u Cistoj Velikoj i Konavlima te hrvatski dio Karpata koji čine Nacionalni park Paklenica i Nacionalni park Sjeverni Velebit, kao i strogi rezervati prirode Hajdučki i Rožanski kukovi.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.