Europska liga: Brighton, West Ham, Atalanta i Rangers izravno u osminu finala

epa11030031 Sporting CP player Luis Neto (L) in action against Sturm Graz player David Schnegg (3L) during the UEFA Europa League group stage match against Sturm Graz held at Jose de Alvalade Stadium, in Lisbon, Portugal, 14 December 2023.  EPA/RODRIGO ANTUNES

EPA/RODRIGO ANTUNES

Nogometaši Brightona, West Hama, Atalante i Rangersa izravno su se plasirali u osminu finala Europske lige kao pobjednici skupina.

U osminu finala tako su se plasirali West Ham, Brighton, Rangers, Atalanta, Liverpool, Bayer Leverkusen, Villarreal i Slavia Prag. Freiburg, Marseille, Sparta Prag, Sporting, Toulouse, Rennes, Roma i Qarabag su plasman u dodatne kvalifikacije za osminu finala Europske lige osigurali drugim mjestom u svojoj skupini. Tamo će igrati i trećeplasirane momčadi grupne faze Lige prvaka, odnosno Feyenoord, Young Boys, Lens, Galatasaray, Braga, Benfica, Milan i Šahtar.Trećeplasirane momčadi Europske lige igrat će u kvalifikacijama za osminu finala Lige konferencija, a to su Olympiakos, Ajax, Betis, Sturm, Servette, Molde, Maccabi Haifa i Union St. Gillois.

Kasni pogodak Joaa Pedra donio je Brighton & Hove Albionu dramatičnu pobjedu od 1-0 nad Olympique Marseilleom u četvrtak i osigurao prvo mjesto u skupini B Europske lige.Obje su strane ušle u zadnji dan grupne faze s osiguranim mjestom u sljedećem krugu, ali Brightonu su bila potrebna sva tri boda da napreduje u osminu finala kao vodeći.

Marseille će ići u rundu doigravanja jer ima dva boda manje od Brightona.

U drugoj utakmici skupine, Ajax je pobijedio 3-1 kod kuće AEK-a i završio na trećem mjestu te otišao u nokaut play-off Europske konferencijske lige, dok je AEK ispao. Za Ajax su cijelu utakmicu odigrali Josip Šutalo i Borna Sosa, a za AEK Domagoj Vida.

Atalanta je s 4-0 slavila kod Rakowa i osigurala prvo mjesto. Ante Crnac i Fran Tudor su igrali za Poljake, a Mario Pašalić cijeli susret za Talijane.

West Ham je kod kuće svladao Freiburg u izravnom obračunu za prvaka skupine skupine, dok je škotski Rangers iznenadio i svladao u gostima Betis s 3-2. Borna Barišić je odigrao cijeli susret za Rangerse.

Ždrijeb eliminacijskih dvoboja održat će se u ponedjeljak.

OZNAKE: EUROPSKA LIGA