EU priprema direktivu protiv SLAPP tužbi: Stižu kazne za sve koji žele ušutkati novinare i aktiviste

Autor:

8.7.2021., Zagreb - Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen u posjetu Hrvatskoj. Izjave za medije predsjednika Vlade Andreja Plenkovica i predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen. Predsjednica Europske komisije urucila je predsjedniku Vlade Andreju Plenkovicu pozitivnu ocjenu o Nacionalnom planu oporavka i otpornosti za Republiku Hrvatsku. rPhoto: Goran Stanzl/PIXSELL

Goran Stanzl/PIXSELL

Prošloga tjedna u Europskom parlamentu na dnevnom se redu našla rasprava o godišnjem Izvješću Europske komisije o vladavini prava u 2021., Izvjestiteljica Terry Reintke, 35-godišnja njemačka političarka, potpredsjednica skupine Zelenih/EFA u Europskom parlamentu, za novi broj Nacionala odgovorila je na niz pitanja. Među ostalim i na ono o ugrožavanju medijskih sloboda i zastrašivanju novinara, koji su u mnogim zemljama izloženi fizičkim napadima, ubojstvima, ali i SLAPP tužbama prema kojima je Hrvatska apsolutni rekorder.

“Specifični problem SLAPP tužbi u Hrvatskoj spomenut je i u ovom Izvješću o vladavini prava, u odjeljku o medijskim slobodama. Mi očekujemo da će se sada nešto i dogoditi, osobito zato što EU priprema posebnu direktivu protiv SLAPP tužbi na razini EU-a, koju će morati usvojiti i svaka zemlja članica. Jer SLAPP tužbe nisu samo problem u Hrvatskoj, već i u mnogim drugim zemljama. U njoj će postojati različiti elementi kojima će se propisivati zaštita novinara, političkih aktivista, kao i organizacija civilnog društva, od takve prakse. Uključivat će i odredbu o ranom odbacivanju takvih tužbi od strane sudaca, kada se radi o slučajevima u kojima je evidentno da se radi o političkom pritisku na novinare ili medije, zastrašivanju, odnosno – pokušaju financijskog uništavanja određenih izdavača. Direktiva predviđa i kazne za one za koje se dokaže da koriste tužbe kako taktiku za ušutkavanje novinara ili aktivista. Drugi aspekt te direktive bit će i nadoknađivanje financijske štete, sudskih troškova, na primjer. Potpuno je jasno da takve tužbe imaju efekt „predcenzure“, odnosno da se mediji ne usuđuju nešto objaviti znajući da će biti tuženi. Takvi pokušaji ušutkavanja novinara postoje u velikom broju članica i EU se tome treba suprotstaviti.

VIŠE PROČITAJTE U NOVOM BROJU NACIONALA

OZNAKE: Terry Reintke

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.