EKSKLUZIVNO: Zapaljen auto Vlaste Šimenić Kovač, uskočke sutkinje Županijskog suda u Osijeku

Autor:

09.04.2023., Osijek - Automobil marke BMW zapalio se u centru grada. Photo: Dubravka Petric/PIXSELL

Dubravka Petric/PIXSELL

Vlasta Šimenić Kovač sudila je Franji Vargi i Blažu Curiću u aferi SMS, kontroverznom poduzetniku Dragi Tadiću, te Draganu Bakoviću Bamburu za paljevinu vikendice Radovana Ortynskom

Na sam Uskrs oko šest sati ujutro u Osijeku je u Jegerovoj ulici izgorio automobil kojim se koristi Vlasta Šimenić Kovač, uskočka sutkinja Županijskog suda u Osijeku u incidentu koji se može okarakterizirati kao dosad najdrskija poruka miljea organiziranog kriminala pravnoj državi u Hrvatskoj. Vlasta Šimenić Kovač sutkinja je koja je sudila u nizu postupaka koji su se nalazili u središtu pozornosti hrvatske javnosti.  Sutkinja je trenutno u velikom šoku.

Policija je potvrdila da je požar u kojem je zahvaćeni automobil u potpunosti izgorio te je oštetio i automobil pokraj njega bio podmetnut. “PU osječko-baranjska je danas u 6:08 sati zaprimila dojavu da u središtu grada gori automobil. Požar su ugasili pripadnici Javne vatrogasne postrojbe Grada Osijeka. Automobil je u potpunosti izgorio, a oštećeno je i vozilo koje je bilo parkirano uz njega”, navodi policija u priopćenju i dodaje da nije bilo ozlijeđenih osoba. “Obavljenim očevidom utvrđeno je da je požar izazvan ljudskom radnjom. Policijski službenici provode kriminalističko istraživanje kako bi se utvrdile sve okolnosti opisanog događaja”, naveli su.

Video: Dubravka Petric/PIXSELL

Vlasta Šimenić Kovač bila je zadužena za predmet u kojem se sudilo Franji Vargi i Blažu Curiću u aferi SMS. Vargu je osudila na tri i pol godine zatvora, a Curića na dvije, no nijedan nije presudu čuo u sudnici, jer se ondje nisu pojavili. Bivši policijski informatičar Varga optužen je za izradu lažne SMS korespodencije za potrebe prvog suđenja Zdravku Mamiću na Županijskom sudu u Osijeku, kojom se pokušalo diskreditirati bivšeg glavnog državnog odvjetnika Dinka Cvitana i suce osječkog suda, odnosno za postupak protiv Ivice Todorića, da je izradio lažnu prepisku između premijera Andreja Plenkovića, tadašnje potpredsjednice Vlade Martine Dalić, bivšeg povjerenika u Agrokoru Ante Ramljaka te članova uprave Agrokora Ivana Crnjca i Damira Kuštraka, a u kojoj se oni navodno dogovaraju o kaznenom progonu Todorića.

Vlasta Šimenić-Kovač, predsjednica sudskog vijeća u obrazloženju presude kazala je da je optuženicima krivnja nepobitno dokazana, kako iz informatičkog vještačenja tako i iz „iskaza svjedoka Brune Hotka, Zdravka Mamića, Ivice Rebrine i djelomično Tomislava Karamarka, provedenih posebnih dokaznih radnji…” Posebno je izdvojila iskaz Brune Hotka, koji je u inkriminirano vrijeme bio zaposlenik GNK Dinamo rekavši:

‘Iskaz Brune Hotka je znakovit. On je rekao da je bio kurir između Varge i Mamića, da je prenosio poruke, USB. Čuo je od Varge da će mu šef biti zadovoljan, da će ga izvući iz kaznenog postupka… Varga je pri tome želio postići dojam da su Cvitan i još neki vršili pritisak na suce u kaznenom postupku protiv Mamića. To dokazuju i SMS poruke između Varge i Hotka, gdje Varga piše: „Imamo ih”, „prenesi šefu, bit će zadovoljan”, „imamo Cvitana, svastiku, suce, sve je tu, upao sam u još jedan”, „reci Bertini i da o sucima imamo i da je prva faza konačno gotova…, a potom u rujnu druga faza gotova, poruke i razgovori Cvitana, izvučeno i u formatu za sud”. Upravo iz ove zadnje poruke pokazuje se neistinitom obrana Varge da je rekao Mamiću kako mu sve što mu je dostavio ne vrijedi za sud.’

Varga se, naime, branio kako je tu korespodenciju dobio „od jednog policajca i proslijedio je Mamiću kazavši mu da je ne može koristiti na sudu.” U informatičkoj opremi oduzetoj od Varge pronađena je ta korespondencija, koju je Mamić objavio 4.6.2018., dan prije izricanja presude u Osijeku, kao i lažne poruke iz slučaja Todorić.

Vlasta Šimenić Kovač u obrazloženju te svoje odluke dodala je i sljedeće:

‘Vještačenjem je utvrđeno da su sve poruke nastale na Varginim uređajima, odnosno da ih je on kreirao i slao sam sebi s jednog na drugi uređaj’.  Dodala je kako je i za Curića pretragom opreme utvrđeno da je Vargi dostavio brojeve Plenkovića i Dalić te da je u njegovom laptopu pronađena navodna komunikacija između Dalić i Crnjca te Dalić i Kuštraka, identična onoj koju je, nepoznat netko, poslao Todoriću, on potom svojim odvjetnicima, a oni glavnom državnom odvjetniku.

Vlasta Šimenić Kovač sudila je i predmetu u kojem su Dragan Baković zvani Bambur i još petero suoptuženika za paljenje kuće bivšega glavnog državnog odvjetnika Radovana Ortynskog i njegove supruge Radmile, priznali kaznena djela te su se nagodili s USKOK-om.

Prema informacijama dostupnim Nacionalu, Vlasta Šimenić Kovač protivila se takvom ishodu tog predmeta, te čudnoj blagonaklonosti državnog odvjetništva s počiniteljima ovog napada.

Baković je osuđen na tri i pol godine zatvora. Jasmini Huzanić izrečena je djelomična uvjetna osuda tako da bezuvjetni dio kazne koji se ima izvršiti iznosi jednu godinu i tri mjeseca, dok će preostalih godinu i pet mjeseci biti na uvjetnoj slobodi. Mario Tolić osuđen je na godinu i pol zatvora, a Ivo Jerić na godinu dana zatvora, uvjetno na četiri godine.

Zdenku Ivankoviću izrečena je djelomična uvjetna osuda tako da u zatvoru mora odslužiti osam mjeseci, dok se dio izrečene kazne zatvora u trajanju od osam mjeseci neće izvršiti ako u roku od pet godina ne počini novo kazneno djelo. Robert Flačer osuđen je na 11 mjeseci zatvora koji će mu biti zamijenjeni radom za opće dobro. Optužnicom je bio obuhvaćen i Milan Bulat kojega se teretilo da je bio neposredni izvršitelj paleži kuće Ortynskog, što je i priznao u svojoj obrani pred istražnim tijelima i na suđenju, s time što je negirao da je to učinio u sastavu zločinačkog udruženja, kako ih je teretio USKOK, nego da je to bila njegova samostalna akcija. No, Bulat je u svibnju prošle godine počinio samoubojstvo.

Optužene se teretilo da su se organizirali u zločinačko udruženje kojemu je na čelu bio Baković i koji je ostalih šestero povezao kako bi zapalili vikendicu bračnog para Ortynski u Postirama na Braču, što se i dogodilo 1. travnja 2017. No, akcija je pošla po zlu zbog nestručnog rukovanja zbog kojeg je došlo do eksplozije u kojoj je Bulat zadobio višestruke opekline po tijelu, zbog čega je uslijedila akcija njegova spašavanja i izvlačenja s Brača u čemu su sudjelovali ostali optuženici. Bulat je vrlo brzo prebačen u BiH gdje se liječio u više gradova, a to je, prema optužnici, financirao Baković. Nakon nekoliko mjeseci prebačen je u Njemačku. Policija ih je uhitila u svibnju 2018., a suđenje je počelo u listopadu 2019.

Optuženi su do početka protekle godine negirali krivnju za kaznena djela za koja ih se teretilo. Njihovi su branitelji tvrdili kako u ovom slučaju nije bilo zločinačkog udruživanja te kako protiv njihovih branjenika nema dokaza, a i ono što je predstavljeno kao dokaz, prema riječima jednog od Bakovićevih odvjetnika Nikole Mandića, “zapravo je nezakonito, kao što i postupak obiluje čitavim nizom nepravilnosti”. No, potom je iznenada došlo do velikog preokreta, pa je sudsko vijeće osječkog suda pod predsjedanjem sutkinje Vlaste Šimenić-Kovač donijelo odluku o kaznama koje su dogovorene između USKOK-a i optuženika.

Županijskom sudu u Osijeku nije ostalo nište nego se usuglasiti s ovom nagodbom s kojom se usuglasio i oštećeni bračni par Ortynski iako to nije bilo nužno. Baković i još dvoje suoptuženih moraju nadoknaditi štetu od oko 100.000 kuna. Usto Baković mora platiti i 300.000 kuna sudskih troškova, a ostali optuženici svaki po 70.000 kuna.

Vlasta Šimenić Kovač, sudila je u jednom predmetu i kontroverznom Dragi Tadiću.

Zbog svega toga širok je krug potencijalno zainteresiranih da joj pošalju ovu zlokobnu poruku. Utoliko se rad istražitelja na ovom predmetu može promatrati kao prvorazredni izazov pravne države u borbi protiv organiziranog kriminala.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.