EKSKLUZIVNO: Tko je popio 3877 butelja vina koje je Škoro DP-u naplatio, ali ih – pokazuje revizija – nije isporučio

Autor:

05.12.2018., Zagreb - Slavonska kuca u sklopu manifestacije Advent u Zagrebu. Miroslav Skoro. "nPhoto: Dalibor Urukalovic/PIXSELL

Dalibor Urukalovic/PIXSELL

EKSKLUZIVNA BOŽIĆNA PRIČA: Državna revizija potvrdila je da je u prodaji CD-a Škorinih božićnih pjesama i vina Domovinskom pokretu bilo mnogo dubioza i trasirala put za kazneni progon Miroslava Škore

Očekuje se da će DORH pročešljati dokumentaciju i Domovinskog pokreta i Škorine firme Campus, ispitati svjedoke, a možda će ključno biti svjedočanstvo skladištara Ratka za kojeg Škoro tvrdi da je preuzeo njegovo vino i njegove božićne CD-e

Nacional je koncem proteklog tjedna dobio na uvid nalaz Državne revizije o poslovanju Domovinskog pokreta koji uoči Božića produbljuje misterij koji je za vrijeme dok je bio predsjednik te političke stranke proizveo njen prvi predsjednik Miroslav Škoro. Ona otvara pitanje tko je popio 3877 boca Škorina vina koje je njegova tvrtka ekspresno naplatila Domovinskom pokretu jer Državna revizija nije uspjela pronaći dokaze da su te količine vina Domovinskom pokretu uopće isporučene, niti je u računovodstvu stranke proknjiženo koja je bila svrha njegove nabave.

Uoči Božića dodatno intrigira sluša li i tko prigodno ovih dana božićne pjesme u izvedbi Miroslava Škore i Ladarica s CD-a objavljenog 2015. jer je Državna revizija ustanovila da ne zna kome je isporučeno 1479 neprodanih primjeraka tog nosača zvuka sa zaliha prodanih Domovinskom pokretu u prosincu 2020. za 31.933 kune.

Nacional je došao u posjed izvješća Državne revizije o poslovanju Domovinskog pokreta u 2020. godini koje otkriva nove razmjere sukoba interesa njihova bivšeg predsjednika Škore

 

Nalaz Državne revizije utoliko definitivno potvrđuje da je Nacional u ispravan kontekst stavio svoje ekskluzivno otkriće o dosad neviđenom primjeru sukoba interesa u hrvatskoj politici, kada je u kolovozu ove godine objavio račun tvrtke Campus koji je 9. prosinca 2020. fakturiran Domovinskom pokretu.

Škoro kao šef političke stranke nije cjepidlačio ni oklijevao s plaćanjem računa svojoj supruzi, direktorici njihove obiteljske poduzetničke tvrtke. Izvod s računa otkrio je da je Domovinski pokret taj račun platio svega dan, najkasnije dva dana poslije, tijekom 11. prosinca 2020. Tada je već na računu Domovinskog pokreta bila proknjižena isplata. Izvori iz vrha Domovinskog pokreta ispričali su Nacionalu kako su ga neki njegovi bliski suradnici iz stranke već tada upozoravali na neprimjerenost tog poteza i eklatantan sukob interesa, ali tvrde da je Škoro samostalno donio tu odluku zanemarujući dobronamjerne savjete sa strane.

Čim se pojavila sporna faktura, odmah je izazvala sumnje u računovodstvu stranke. To je za Nacional izjavila Ljiljana Vuletić, izravno zadužena za računovodstvo stranke, koju je među ostalima Škoro kazneno prijavio. Ona je o tomu rekla: ‘’Zaista jesam u središnjici vidjela par butelja tih vina. Kada je stigla faktura, urgirala sam prema vodstvu stranke i pitala trebamo li mi zaista to knjižiti. Nisam ja baš za takve fakture. Potom sam pitala jesu li svi s time upoznati i znaju li za tu fakturu. To sam pitala Žepinu. On mi je potvrdio da je to Miro naredio, da se to mora proknjižiti. Miro je smatrao da je to normalna stvar, da zašto on ne bi prodao vino svojoj stranci? Moja tvrtka je računovodstveni servis. Što da ja napravim ako odgovorna osoba stranke kaže da se to mora proknjižiti?’’

Državna revizija nije uspjela pronaći dokaze da je 3877 boca Škorina vina uopće isporučeno Domovinskom pokretu, niti je u računovodstvu stranke proknjiženo koja je bila svrha njihove nabave

Nalaz Državne revizije dodatno potvrđuje da je Škoro manipulirao kada je tijekom ljeta u razgovoru za Večernji list na pitanje što je s isporukom i plaćanjem vina i tko je uopće tražio da se otkupi vino, odgovorio sljedeće:

„Stranka. Ja to nisam tražio. Notorna je laž u nekim medijima da smo ispostavili račun za 5200 butelja, a isporučili samo 1200 butelja. Ispada da je moja supruga novac od 4000 neisporučenih butelja dala meni da bih ja nekom kupovao poklone. A istina je da je tvrtka Campus u lipnju 2020. isporučila stranci tisuću boca vina za potrebe predizborne kampanje, a po dokumentaciji koju posjedujemo zna se i kojim kamionom i u koje skladište. A za Božić i Novu godinu stranka je kupila još 2790 butelja, što je ukupno 3790 butelja. Svaka podružnica i ogranak dobili su po 12 boca: dakle, 200 ogranaka i 21 podružnica puta 12. Postoje svjedoci, zna se kako je distribuirano, u koje skladište i da se skladištar zove Ratko. Cijena nije bila maloprodajna, nego veleprodajna umanjena za 20 posto. Campus je prihodovao 223.000 kuna plus PDV, ali je isporučio 3790 boca, više od tisuću CD-a i knjiga. Mimo poklonjenih količina. Sve se to radilo u dogovoru i u nakani da se stranka brendira mojim imenom.“

Ali je to brendiranje očito imalo svoju cijenu – trebalo ju je platiti tvrtki bračnog para Škoro. Međutim, sada nalaz Državne revizije dodatno dovodi u pitanje Škorine tvrdnje iz tog vremena jer nema traga da je to vino doista isporučeno onako kako je Škoro ustvrdio.

Nalaz državne revizije u sasvim novi kontekst stavlja i još nešto što je nakon tog otkrića Nacionala Škoro javno izgovorio:

‘’Podnio sam kaznenu prijavu protiv odgovornih osoba u stranci, tražim da se utvrdi je li ona funkcionirala prema propisima. Osim toga, predao sam Državnom uredu za reviziju prijedlog za provođenje revizije, a Poreznoj upravi da provede porezni nadzor nad strankom’’.

Bilo je to početkom kolovoza ove godine, neposredno nakon što je Nacional objavio seriju otkrića o skandaloznom načinu vođenja financija upravo u njegovo doba, o nizu sumnji u različite malverzacije, pa čak i detalje o tome kako su upravo on i njegova supruga Kim Ann Škoro Domovinskom pokretu prodali više tisuća komada pjevačeva CD-a i više tisuća butelja brendiranog vina, što im je stranka uplatila u roku od samo jednog dana.

Vodstvo Domovinskog pokreta nakon Škore preuzeo je vukovarski gradonačelnik Ivan Penava koji bi zajedno s potpredsjednikom Marijom Radićem protiv Škore trebao podnijeti kaznenu prijavu. FOTO: Marin Tironi/PIXSELL

 

Sada će se o svemu tome povesti i dodatna rasprava jer je vrlo izvjesno da će svjedoci tih zbivanja koji o tomu imaju neposredna saznanja svoje verzije događaja trebati iznijeti prvo pred istražiteljima, a dođe li do kaznenih prijava i optužnice i pred sudom. Škoro će vjerojatno morati za svjedoka predložiti izvjesnog skladištara Ratka za kojeg tvrdi da je bio u smjeni kada su dostavljene butelje njegova vina. S druge strane, njegovi donedavni kolege iz Domovinskog pokreta iz svih dvije stotine ogranaka trebali bi svjedočiti o tomu govori li Škoro istinu te može li se to i dokazati.

Državna revizija ovih dana obavila je svoj dio posla i, kako Nacional ekskluzivno doznaje, doista pronašla cijelu seriju nepravilnosti i nezakonitosti u poslovanju Domovinskog pokreta, no one se odnose upravo na period kada je stranku vodio Škoro, koji je u njoj bio isključiva odgovorna osoba. Kako također doznaje Nacional, na temelju nalaza Državne revizije novo vodstvo Domovinskog pokreta sada namjerava podnijeti kaznenu prijavu policiji i Državnom odvjetništvu i zatražiti da se moguće malverzacije raščiste do kraja te da se za njih službenim putem utvrde krivci.

Revizori su pronašli neispravno knjiženje, račune s nejasnim i nečitkim potpisima, neobrazložene troškove od čak 1,9 mil. kuna za predizborno informiranje i 99 tisuća kuna za ‘medijske treninge’

Iz dokumenta koji posjeduje Nacional razvidno je da su u poslovanju Domovinskog pokreta u 2020., za koju je obavljena provjera, postojali i brojni drugi poslovni potezi od kojih se neki mogu opisati kao aljkavost u vođenju poslovnih knjiga, a neki kao u najmanju ruku dubiozni. Revizori su pronašli neispravno knjiženje, zatim račune s nejasnim i nečitkim potpisima, neobrazložene troškove od čak 1,9 milijuna kuna potrošenih na predizborno informiranje i promidžbu i 99 tisuća kuna za ‘’medijske treninge’’, nedostatak dokumentacije za novac potrošen na službena putovanja i automobile i slično. Blagajna stranke vođena je potpuno neuredno, bez isplatnica, a više od stotinu putnih naloga revizorima je ostalo sumnjivo. Neke donacije stranci uoči izbora uopće nisu prijavljene čak ni Državnom izbornom povjerenstvu.

Za Škoru osobno razoran je upravo dio nalaza revizije koji se odnosi na CD-ove i butelje vina s njegovim prezimenom. ‘’Vrijednosno najznačajniji rashodi u iznosu od 280.455,00 kn (od čega za redovnu aktivnost u iznosu od 213.943,00 kn i za izbornu promidžbu u iznosu od 66.512,00) ostvareni su za nabavu 3877 boca vina i 1519 nosača zvuka s glazbenim sadržajem. Uz račune nema priloga iz kojih bi bila vidljiva svrha nabave, odnosno za ispunjenje kojih ciljeva i aktivnosti su vina i nosači zvuka nabavljeni; nema priloga iz kojih se može nedvojbeno potvrditi da je stranka primila cjelokupnu količinu navedene robe ni priloga kada je i u koju svrhu primljena roba utrošena, odnosno kome je podijeljena’’, stoji u dokumentu koji posjeduje Nacional.

Da je upravo Škoro bio odgovoran za poslovanje stranke kojoj je bio na čelu i kojoj je pridodao svoje osobno ime svjedoči još jedan detalj iz nalaza Državne revizije, u kojemu se opisuje uloga stranačkog Nadzornog odbora. ‘’Nadzorni odbor je neovisno i nadzorno tijelo koje ima pravo i dužnost nadzirati zakonitost materijalnog i financijskog poslovanja Stranke, uključujući sva tijela i ustrojstvene oblike Stranke. Izvješćuje jednom godišnje Domovinski odbor, a Sabor za mandatno razdoblje. Čine ga predsjednik i dva člana Stranke koje bira Domovinski odbor na prijedlog Predsjedništva’’. Ključna je posljednja rečenica u kojoj stoji da su ‘’članovi Nadzornog odbora imenovani u veljači 2021. godine’’ – dakle, cijelu prethodnu godinu Škoro je Domovinskim pokretom upravljao de facto samostalno i nije se pobrinuo da stranka dobije čak ni osnovna tijela poput nadzornog odbora.

Ako se nije radilo o smišljenom potezu nego nemaru, to svejedno ostavlja neugodnu sjenu na osobi koja je pretendirala obnašati niz najviših dužnosti u državi – od zagrebačkog gradonačelnika preko premijera do predsjednika Republike.

Za bivšeg predsjednika Domovinskog pokreta Miroslava Škoru razoran je upravo dio nalaza revizije koji se odnosi na CD-e i butelje vina s njegovim prezimenom. FOTO: Luka Stanzl/PIXSELL

 

Ukratko, u njegovu periodu stranka je bilo slabo funkcionalna i u najmanju ruku loše usklađena sa zakonom. Osim što nije postojao nadzorni odbor, nije postojao ni jasan sustav vođenja dokumentacije pa je ogroman dio troškova naprosto nemoguće povezati s događajima na koji se oni navodno odnose. ‘’Stranka unutarnjim aktima nije utvrdila procedure primanja, kolanja i prijenosa informacija te knjigovodstvene i druge dokumentacije. Osobe zadužene za kontrolu i ovjeru knjigovodstvenih i drugih isprava na temelju kojih su poslovni događaji evidentirani u poslovnim knjigama nisu imenovane te dio knjigovodstvenih isprava na temelju kojih su ostvareni rashodi nije ovjeren, a dio sadrži potpis bez čitko pisanog imena i prezimena. Također, na knjigovodstvenim ispravama (računima) na temelju kojih su ostvareni rashodi nisu navedeni nazivi aktivnosti u svrhu koje su rashodi ostvareni, a Stranka u poslovnim knjigama nije osigurala mogućnost dosljednog praćenja ostvarenih rashoda prema aktivnostima i programima Stranke (označavanje, šifriranje) te su stoga u poslovnim knjigama rashodi za izbornu promidžbu različiti od podataka u Financijskom izvještaju o financiranju izborne promidžbe’’, stoji u nalazu Državne revizije.

‘’Stranka se u 2020. zadužila kod fizičkih osoba, ulagala u uređenje poslovnih prostora te nije provela godišnji popis imovine i obveza niti je uskladila knjigovodstvena stanja sa stvarnim stanjem’’, navodi se dalje u istom dokumentu. To uređenje prostora plaćeno je 113 tisuća kuna, a ne postoji zapisnik o njegovoj primopredaji, dok se zaduženje kod fizičkih osoba zapravo odnosi na Škorinu pozajmicu Domovinskom pokretu u iznosu od milijun kuna. Nacional je prije nekoliko mjeseci objavio optužbe njegovih donedavnih suradnika da je spomenutu pozajmicu vratio sam sebi nakon što je odstupio s mjesta predsjednika stranke i još neko vrijeme zadržao pristup bankovnom računu, karticama i tokenima.

Državna revizija potvrdila je da se to dogodilo upravo u tom periodu, u srpnju ove godine, no bez navođenja konkretnog datuma. No u ovom slučaju radi se o periodu prve polovice ove godine koji nije pokriven nalazom Državne revizije, a za njega postoje osnovane sumnje da su nepravilnosti u poslovanju Domovinskog pokreta bile još eklatantnije. Nacional je, naime, donio svjedočanstva niza bivših Škorinih suradnika koji su potvrdili da su pristup stranačkim financijama imali isključivo on i njegova misteriozna bliska suradnica Nikolina Brajković (25), koja je u stranci bila i formalno zaposlena, a Škoro ju je sa sobom povukao i u Sabor kao svoju osobnu asistenticu. U tim mjesecima jedino njih dvoje imali su pristup službenim bankovnim karticama Domovinskog pokreta te uvid u stanje na stranačkom računu, a otkrilo se da su novac trošili bez adekvatne kontrole. Škorinu suradnicu prozivali su da je više puta bez valjanog opravdanja putovala na račun stranke, ali iznosili su i teže optužbe na njen račun. Nakon što je Škoro suočen s tim otkrićima, bio je de facto prisiljen povući se s mjesta predsjednika, a potom se i potpuno razišao s Domovinskim pokretom.

Novo vodstvo Domovinskog pokreta u potpunosti je prihvatilo sve naloge i preporuke Državnog ureda za reviziju i najavilo da će, osim prijave policiji i DORH-u, poduzeti mjere za ispravak propusta

Što se tiče 2020., Državna revizija je u ovoj stranci utvrdila potpuni nered. Tako je konstatirala da ne postoji evidencija o korištenju automobila i troškovima od 34.677 kuna, za ugostiteljske usluge u iznosu od 52.629 kuna, za namirnice, alkoholna i bezalkoholna pića te pribor u iznosu od 9251 kunu, za odjevne u iznosu od 2018 kuna i slično. ‘’Rashodi su ostvareni na temelju računa koji ne sadrže podatke o osobama koje su ugošćene, odnosno kojima su namijenjeni darovi te naznačenu svrhu, odnosno cilj koji se želi postići ugošćenjima ili darom. Također, dio računa za ugostiteljske usluge ne glasi na Stranku’’, navodi Državna revizija. Ustanovila je i da je blagajna stranke vođena iznimno neuredno, bez uplatnica, a u mnogim slučajevima ista je osoba bila potpisana kao isplatitelj, likvidator i primatelj novca. Tu su i putni nalozi: ‘’Od 129 evidentiranih putnih naloga u evidenciji službenih putovanja, 125 putnih naloga ne sadrži brojčanu oznaku putnog naloga, a 30 putnih naloga ispostavljeno je nakon datuma polaska na putovanje. Na 19 putnih naloga nije navedeno početno i završno stanje brojila, a po jednom obračunu službenog puta na putnom nalogu je zbog računske pogreške isplaćeno 1.000,00 kn više. Devet putnih naloga nema potpis podnositelja računa, 31 putni nalog nema potpis odgovorne osobe nakon obračuna putnog naloga, a na 119 putnih naloga nema potpisa likvidatora ili blagajnika. Po 68 putnih naloga obračunani su i isplaćeni rashodi u iznosu od 80.072,00 kn (troškovi prijevoza i cestarina u iznosu od 61.922,00 kn i dnevnice u iznosu od 18.150,00 kn), a uz putne naloge, osim pisanog izvješća sa službenog puta osobe koja je upućena na putovanje, nisu priloženi prilozi (između ostalog, cestarine, parkirne karte, računi, zapisnici sa sastanaka) na temelju kojih se ostvarenje službenog puta može povezati s ciljevima i aktivnostima Stranke. Za isplaćene naknade za službena putovanja ostvarene u iznosu od 11.390,00 kn (od čega se na smještaj odnosi 10.852,00 kn, gorivo 515,00 kn i cestarinu 23,00 kn) putni nalozi nisu ispostavljeni’’, stoji u nalazu Državne revizije. Stranka je pogrešno knjižila čak i članarine svojih otprilike 6 tisuća članova koji plaćaju 250 kuna godišnje, a poseban problem je s donacijama. Naime, u financijskim izvještajima za 2020. one iznose 657.755 kuna, izvješćima podnesenim Državnom izbornom povjerenstvu 32.871 kunu manje. ‘’Razlika se odnosi na primljene dobrovoljne priloge (donacije) od jedanaest fizičkih osoba u iznosu od 27.557,00 kn (od čega 27.357,00 kn uplata u novcu na redovni račun stranke i 200,00 kn donacija usluge najma dvorane) te uplatu jedne pravne osobe na redovni račun Stranke u iznosu od 5.314 kuna’’, otkrila je Državna revizija.

‘’Također, za dva dobrovoljna priloga (donacije), od čega od fizičke osobe u iznosu od 25.000 kuna i od pravne osobe u iznosu od 5.314 kuna, čija je vrijednost veća od 5.000 kuna, nisu zaključeni ugovori te navedeni dobrovoljni prilozi (donacije) nisu prijavljeni Državnom uredu za reviziju i Državnom izbornom povjerenstvu, a iznos navedenih dobrovoljnih priloga (donacija) nije uplaćen u korist državnog proračuna najkasnije u roku od 15 dana od dana primljene uplate, što je propisano odredbama članka 18., stavaka 5. i 8. Zakona o financiranju političkih aktivnosti, izborne promidžbe i referenduma’’, navodi se dalje ozbiljan propust Domovinskog pokreta, u osnovi jednak – iako iznosom znatno manji – u odnosu na onaj zbog kojeg je pokojni zagrebački gradonačelnik Milan Bandić godinama bio metom policije i Državnog odvjetništva.

Novo vodstvo Domovinskog pokreta u potpunosti je prihvatilo sve naloge i preporuke Državnog ureda za reviziju i najavilo da će, osim prijave policiji i Državnom odvjetništvu, poduzeti mjere za ispravak utvrđenih propusta. No nakon otkrića niza nepravilnosti i nezakonitosti u poslovanju ove stranke dok ju je vodio Škoro, postavlja se pitanje kako će izgledati revizorski nalaz za prvu polovicu ove godine kada je, po tvrdnjama njegovih suradnika, ovakvo ponašanje eskaliralo do granice na kojoj je morao odstupiti s mjesta predsjednika, a onda i napustiti stranku.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.