EKSKLUZIVNO: Plenkoviću iz DORH-a pravodobno dostavljene informacije o sprezi Sani Ljubičić i grupe Borg radi angažiranja Ismeta Kamala

Autor:

Jurica Galoic, Igor Soban, Sanjin Strukic/PIXSELL

EKSKLUZIVNO: Informacije dostavljene premijeru trasiraju put službene istrage o propasti ključnog vještačenja u aferi Veliki Agrokor prema vrhu Vlade

Posrednik koji je prenosio informacije iz DORH-a povezan je s HDZ-om, a ključne detalje prenio je osobi iz Ureda premijera i saborskom zastupniku bliskom Plenkoviću. Te ključne informacije mogu pojasniti zašto glavna državna odvjetnica Zlata Hrvoj-Šipek još uvijek kalkulira s otvaranjem istrage

Hrvatskom premijeru Andreju Plenkoviću dostavljene su pravodobne i točne informacije da istražitelji DORH-a angažirani na slučaju iz afere veliki Agrokor smatraju da će vještačenje Ismeta Kamala zbog sukoba interesa biti neupotrebljivo. Plenkovića su također informirali da su pojedinci unutar Državnog odvjetništva apelirali da se po tom pitanju pravodobno poduzmu adekvatni potezi. Potom su isti ti pojedinci, suočeni s ignoriranjem nadređenih, pronašli i neformalni kanal putem kojeg su svoja predviđanja i upozorenja, popraćena argumentiranim obrazloženjima, poslali Uredu premijera.

Dva izvora koja o tim zbivanjima imaju neposredna saznanja, jedan blizak DORH-u, Nacionalu su otkrila tko je i kako to učinio, uključujući i informaciju tko je bio posrednik kojeg su iskoristili za slanje tih poruka te koje su dvije osobe iz neposredne blizine premijera Plenkovića primile precizne informacije o tome kakav scenarij prijeti nastavi li vodstvo DORH-a ustrajati na vještačenju Ismeta Kamala. Posrednik koji je prenosio te informacije također je blizak HDZ-u, štoviše bio je prilično utjecajan u zagrebačkoj organizaciji stranke tijekom 90-ih, s izravnim kontaktima i s tadašnjim predsjednikom države Franjom Tuđmanom.

Jedna od osoba kojoj je posrednik prenosio te informacije izravno je angažirana u Uredu premijera, godinama je bliska Plenkoviću, a Plenković izuzetno vodi računa o njenoj karijeri. Druga osoba je dugogodišnji istaknuti član HDZ-a, angažiran u stranci još od svoje mladosti, naglašeno konzervativnog svjetonazora, saborski je zastupnik i osoba od prvorazrednog povjerenja Andreja Plenkovića.

Te informacije, dostavljene u Ured premijera Plenkovića, trasiraju put službene istrage glavne državne odvjetnice Zlate Hrvoj-Šipek o sudskoj propasti ključnog vještačenja u aferi veliki Agrokor prema vrhu hrvatske vlade i najužem krugu premijera Plenkovića, koji je praktički osobnim dekretom izdvojio dodatnih 5 milijuna kuna za rad DORH-a na tom predmetu.

Moguće je i to razlog zašto su pojedinci iz DORH-a s neposrednim saznanjima iz rada na predmetu iz afere veliki Agrokor vjerovali da bi Plenković trebao biti zainteresiran da sve u tom slučaju bude odrađeno kako bi trebalo.

Premijer Andrej Plenković u vrijeme izbijanja afere Agrokor bio je pod velikim utjecajem tadašnje potpredsjednice Vlade Martine Dalić, a tadašnji glavni državni odvjetnik Dinko Cvitan slučaj je zbog svađe s tadašnjom šeficom USKOK-a Tamarom Laptoš proslijedio u Županijsko državno odvjetništvo umjesto u USKOK. FOTO: Igor Soban, Patrik Macek/PIXSELL

To su ključne nove informacije koje mogu pojasniti zašto glavna državna odvjetnica Zlata Hrvoj-Šipek kalkulira s otvaranjem službene istrage u tom slučaju.

Umjesto da to hitno učini, ona je prethodno zatražila pismena očitovanja većeg broja svojih podređenih iz DORH-a s raznih razina o tomu što znaju o angažiranju KPMG-a Poljska za propalo vještačenje. Od sredine prošlog tjedna, dala im je osam dana vremena da to učine. Da ne kalkulira, već bi to napravila kada je i u ranijim fazama postupka sud to vještačenje doveo u pitanje. Pa bi sada već imala puno širu sliku što se po tom pitanju zbivalo u instituciji koju vodi.

Ali nije pa se moguće nada da će u pisanom očitovanju svog prethodnika Dinka Cvitana prije svega pročitati zašto je taj predmet uopće, umjesto u rad Uskoku, dao u rad Županijskom državnom odvjetništvu u Zagrebu. Umjesto tadašnjoj šefici Uskoka Tamari Laptoš, s kojom je tada bio u sukobu, dao ga je u rad tada očito impresioniranoj Sani Ljubičić, tadašnjoj županijskoj državnoj odvjetnici u Zagrebu.

Naivno je očekivati da će u tim očitovanjima Dinko Cvitan i Sani Ljubičić reći tko je ključno utjecao na to da u predmetu veliki Agrokor Sani Ljubičić angažira ‘’vještaka’’ Ismeta Kamala i KPMG Poljska čije je vještačenje Visoki kazneni sud prošlog tjedna proglasio nezakonitim dokazom. Za to će po svemu sudeći ipak trebati provesti istragu.

Najmanje jedan izvor s neposrednim saznanjima o zbivanjima u DORH-u u tom slučaju spreman je posvjedočiti da je hrvatski premijer Andrej Plenković bio precizno informiran o ulozi Sani Ljubičić, bivše županijske državne odvjetnice u Zagrebu i njenim vezama s njegovim bliskim suradnicima koji su pridonijeli angažmanu Ismeta Kamala za izradu astronomski plaćenog, a sada na suđenju definitivno neupotrebljivog financijskog vještačenja u aferi veliki Agrokor.

Bivši Vladin povjerenik za Agrokor Ante Ramljak, jedan od članova grupe Borg, imao je veliki utjecaj na tadašnju zagrebačku županijsku državnu odvjetnicu Sani Ljubičić. FOTO: Igor Soban/PIXSELL

Plenković je, tvrde to dva neovisna izvora bliska DORH-u, pravovremeno raspolagao ključnim insajderskim informacijama o svim kontroverznim internim zbivanjima u nutar Državnog odvjetništva povezanim sa spornim vještačenjem Ismeta Kamala koje je Visoki kazneni sud pravomoćno odbacio kao nevaljani dokaz u spisu iz afere veliki Agrokor.

Te su informacije dostavljene Plenkoviću iz srca DORH-a s ciljem da pojedinci angažirani u radu na tom predmetu pokušaju osigurati realnu, a ne deklaratornu podršku Vlade da pristupe radu profesionalno i odstrane maligne pritiske drugog kraka Plenkovićevih suradnika iz afere Borg, bivše potpredsjednice Vlade Martine Dalić i izvanrednog povjerenika Vlade za Agrokor Ante Ramljaka, velikog šarmera s upitnim pokrićem, ‘’pojačane’’ dvojicom živopisnih suflera za taj slučaj nejasne legitimacije – Markom Vojkovićem i Markom Rakarom.

A već sada postoji dovoljno indicija da su u dogovaranju tog unosnog aranžmana sudjelovali pojedini članovi tajne Vladine skupine Borg, koju je uz znanje premijera Plenkovića za izradu lex Agrokora oformila bivša potpredsjednica Vlade Martina Dalić, koji su poslije zgrnuli milijune i unosno profitirali od poslova s novom upravom Agrokora.

Istraga okolnosti naručivanja propalog vještačenja u predmetu Agrokor utoliko preotvara temu brzinskog odbacivanja kaznene prijave protiv skupine Borg.

Bivši vlasnik Agrokora Ivica Todorić tvrdi da mu je grupa Borg otela kompaniju, a pokrenuo je i arbitražu protiv RH u Washingtonu. FOTO: Saša Zinaja/NFOTO

Sve to skupa otežava poziciju Republike Hrvatske i DORH-a na arbitraži koju je u Washingtonu preko svojih nizozemskih tvrtki pokrenuo Ivica Todorić, za koju se sud prošlog tjedna proglasio nadležnim. Izgubi li Hrvatska taj spor, morat će platiti Todoriću ogromnu odštetu.

Potvrdio je to za Nacional izvor blizak vrhu DORH-a koji tvrdi da Zlata Hrvoj-Šipek nije postupila onako kako je trebala te nije još otvorila pravu istragu jer kupuje vrijeme.

Odvjetnik Anto Nobilo, koji u predmetu Agrokor brani bivšu članicu Uprave Pirušku Canjugu, službeno je pak za Nacional potvrdio da će osobno podnijeti kaznenu prijavu protiv Sani Ljubičić i drugih nepoznatih počinitelja ako glavna državna odvjetnica u roku 30 dana ne pokrene formalnu istragu. Nobilo je prošlog tjedna na N1 televiziji najavio podizanje prijave, ali tada nije rekao koga će točno prijaviti.

“Prijavit ću Sani Ljubičić i nepoznate počinitelje jer se u ovom trenutku ne može znati tko je i u kojoj mjeri pridonio da se provede zlouporaba, tko je to potaknuo i tko je sve pomagao. Ono što se sigurno zna je da je Sani Ljubičić potpisala tajni ugovor i, suprotno Zakonu o kaznenom postupku, ugovorom se obvezala da neće otkriti imena vještaka koji su sudjelovali u radu na predmetu. Osim toga, upravo je Nacional otkrio da je kći njezina partnera, odvjetnika Željka Jurića, zaposlena u KMPG-u Hrvatska (u listopadu 2017.) dva mjeseca prije nego što je Sani Ljubičić s KPMG-om Poljska, za koji je radio i zagrebački KPMG, potpisala tajni ugovor. Otvaranjem istrage, Sani Ljubičić trebala bi biti suspendirana s mjesta tužiteljice u Uredu europskog javnog tužitelja, kao što je i bivši glavni državni odvjetnik Dražen Jelenić bio suspendiran zbog istrage povezane s njegovim članstvom u masonskoj loži”, rekao je Nobilo za Nacional.

Odvjetnik Mladen Prka iz odvjetničkog društva Grlić, Gajski, Prka i partneri blisko je povezan s Markom Vojkovićem kojeg se smatra posrednikom. FOTO: Marko Lukunic/Vecernji list/PIXSELL

Međutim, izvori bliski DORH-u tvrde da glavna državna odvjetnica nema dovoljno odlučnosti napraviti ključne poteze, i to unatoč tome što ih je prošlog tjedna čak i premijer Andrej Plenković javno pozvao da povuku “određene poteze odgovornosti za ovu situaciju”.

Izvor blizak DORH-u za Nacional je otkrio u čemu je problem:

“Umjesto da odmah otvori istragu, Zlata Hrvoj-Šipek izjavila je da je zatražila pismena očitovanja. To se tako ne radi. Ona je istog trena, u roku keks, trebala otvoriti istragu i pozvati na ispitivanje bivšeg glavnog državnog odvjetnika Dinka Cvitana i bivšu šeficu ŽDO-a Zagreb Sani Ljubičić. Da ih je pozvala i suočila s činjenicom da su oni odgovorni za direktnu štetu od najmanje 11 milijuna kuna, koliko je stajalo vještačenje, da vidite kako bi propjevali i otkrili po čijem su nalogu radili. Jer ovdje je jasno da je DORH postupao po nečijem nalogu ili naredbi.”

Taj izvor blizak vrhu DORH-a rekao je za Nacional da nema sumnje da linija po kojoj je dogovarano vještačenje vodi prema tadašnjem povjereniku Vlade za Agrokor Anti Ramljaku i tadašnjoj potpredsjednici Vlade Martini Dalić, a da je kao posrednik u dogovaranju angažmana KPMG-a Poljska s DORH-om sudjelovao i Marko Vojković, bivši vlasnik tvrtke Adriatica.net koji je blisko povezan s odvjetnikom Mladenom Prkom iz odvjetničkog društva Grlić, Gajski, Prka i partneri. To odvjetničko društvo je u vrijeme kad je dogovaran angažman KPMG-a Poljska, već zastupalo privremenu upravu Agrokora.

O ulozi Marka Vojkovića upućeni visoki pravosudni izvor još je u travnju ove godine rekao da je upravo Vojković bio posrednik koji povezuje Mladena Prku, Antu Ramljaka i Marka Rakara. FOTO: Boris Scitar/VLM/PIXSELL

O ulozi Marka Vojkovića u predmetu Agrokor Nacional je pisao još u travnju ove godine, a upućeni visoki pravosudni izvor tada je rekao:

“Vojković povezuje Mladena Prku, Antu Ramljaka i Marka Rakara, informatičkog stručnjaka koji je također bio angažiran na prethodnom vještačenju, preko češkog KPMG-a. On je, izgleda, bio posrednik. Neka DORH kaže koliko je puta on u to vrijeme dolazio u DORH.”

Drugi Nacionalov izvor, blizak bivšem vlasniku Agrokora Ivici Todoriću, za Nacional je rekao da postoje dokazi i svjedoci koji mogu potvrditi da su bivši povjerenik Vlade za Agrokor Ante Ramljak i Sani Ljubičić vrlo intenzivno komunicirali, kako uživo, tako i telefonom te da je na telefonskoj liniji s njima bila i bivša potpredsjednica Vlade Martina Dalić.

“U vrijeme kad se stvarao taj slučaj Agrokor, oni su intenzivno komunicirali, o čemu svjedoči i velik broj njihovih telefonskih razgovora. Osim toga, Sani je bila pod utjecajem Ante Ramljaka, a zamijećeno je i kako je na sastanke s njim u Cibonin toranj dolazila uvijek jako dotjerana, sa šminkom i štiklama, a mislim da to inače nije baš njezin stil”, tvrdi visoki pravosudni izvor.

Odvjetnik Anto Nobilo službeno je za Nacional izjavio da će podići kaznenu prijavu protiv Sani Ljubičić ako DORH to ne učini u roku 30 dana. FOTO: Boris Scitar/PIXSELL

Isti izvor kaže da su Sani Ljubičić i Ante Ramljak zapravo manipulirali naivnog Dinka Cvitana:

“Oni su Cvitana uzeli pod svoje, a on ništa ne razumije. S druge strane, Martina Dalić je navukla Andreja Plenkovića koji je tada još bio neiskusan po pitanju gospodarstva. I ne vjerujem da Plenković ima ikakve izravne veze s dogovaranjem vještačenja Ismeta Kamala.”

Ismet Kamal u svom je iskazu na sudu potvrdio da je on vrh DORH-a upoznao s time da će vještačenje zapravo odrađivati ljudi iz KPMG-a Hrvatska, tvrtke koja je istovremeno radila za privremenu upravu Agrokora na čelu s tadašnjim povjerenikom Antom Ramljakom i na tom principu zaradila više od stotinu milijuna kuna.

Sani Ljubičić je prije angažiranja Kamala kontaktirala Ivanu Matovinu, vlasnicu tvrtke Antares revizija koja je za ŽDO Zagreb radila prvo, preliminarno vještačenje u predmetu Agrokor. Ivana Matovina ranijih godina također je radila u KPMG-u Hrvatska, od 1997. do 2009., u vrijeme kad je direktor tog društva u Zagrebu bio Ismet Kamal. Međutim, Nacionalovi izvori tvrde da je poveznica Sani Ljubičić i Ivane Matovine, koja je Ismeta Kamala prva dovela na sastanak u DORH, što je Kamal priznao na sudu, zapravo bio odvjetnik Mladen Prka iz odvjetničkog društva Gajski, Grlić, Prka i partneri, koje je zastupalo privremenu upravu Agrokora.

Glavna državna odvjetnica Zlata Hrvoj-Šipek odugovlači s pokretanjem pune istrage o dogoravanju vještačenja za Agrokor. FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

“Prka i Ivana Matovina su prijatelji i suradnici, a on ju je navodno zastupao i u jednom njezinu privatnom sporu”, ispričali su još ranije Nacionalovi pravosudni izvori.

Ti izvori tvrdili su i da je Prka imao jednu od ključnih uloga u povezivanju Ivane Matovine, Sani Ljubičić, Kamala i KPMG-a.

Odvjetnik Mladen Prka u prosincu prošle godine tvrdio je da nije bio na spornom sastanku u DORH-u 19. listopada 2017., kad se dogovarao angažman KPMG-a Poljska.

Druga osoba s kojom je Ivana Matovina komunicirala bio je izvanredni povjerenik u Agrokoru Ante Ramljak, čovjek s kojim je i Sani Ljubičić intenzivno komunicirala kad je otvoren predmet Agrokor.

Odvjetnik Anto Nobilo o tome je za Nacional još u prosincu prošle godine rekao:

“Znam da je Sani Ljubičić bila oduševljena Antom Ramljakom, da je kod njega bila non-stop u kancelariji i da su oni to kuhali. To sam čuo od insajdera iz Agrokora koji su imali saznanja o tome da je ona ‘stolovala’ u tornju i to bi se moglo dokazati jer postoje svjedoci. Mislim da je Sani to sve odradila, da je to bila njena akcija. Cvitan je tu bio više sa strane, ali mislim da se Sani razmahala i zaigrala. Jer i ovaj ugovor nije normalan za odnos vještaka i državnog odvjetnika, ne ide to tako. Osim toga, tu se vidi da su oni svjesno znali da će biti manipulacija i da će Hrvati iz KPMG-a Zagreb sve odraditi. A onda su morali znati i da privremena uprava plaća iste te ljude.”

‘Da je Zlata Hrvoj-Šipek pozvala Cvitana i Sani Ljubičić i suočila ih s činjenicom da su odgovorni za direktnu štetu od najmanje 11 milijuna kuna, da vidite kako bi propjevali i otkrili po čijem su nalogu radili’

Da je i Dinko Cvitan nesumnjivo sudjelovao u dijelu pregovora, potvrdio je 27. veljače ove godine na sudu glavni vještak Ismet Kamal, partner iz KPMG-a Poljska, koji je rekao:

“Na početku je moj glavni kontakt bila Sani Ljubičić, u nekom trenutku bio sam i u kontaktu s glavnim državnim odvjetnikom. To je bila muška osoba.”

Nacional je još krajem prosinca otkrio da je i prije potpisivanja spornog ugovora, između predstavnika DORH-a i Županijskog državnog odvjetništva održan sastanak, i to 19. listopada 2017., na kojem su dogovoreni svi detalji njihova angažmana te da su, po svemu sudeći, djelatnici KPMG-a odmah nakon toga počeli raditi na predmetu iako ugovor još nije bio formalno potpisan. Naime, u jednoj od točaka ugovora navodi se da će po istim uvjetima biti plaćeni i poslovi koje je KPMG obavio prije potpisivanja ugovora.

Najspornija stavka je to što je već u samom ugovoru navedeno da će na vještačenju raditi i ljudi iz KPMG-a Hrvatska i da će Županijsko državno odvjetništvo odobravati svakog od njih pojedinačno. Tvrtka KPMG Hrvatska (odnosno KPMG Croatia d.o.o.) istovremeno je radila za privremenu upravu Agrokora i na ime tog angažmana zaradila čak 116 milijuna kuna. Drugim riječima, Županijsko državno odvjetništvo, uz znanje glavnog državnog odvjetnika Dinka Cvitana, svjesno je ušlo u rizični aranžman, znajući da KPMG Hrvatska ne smije raditi direktno na vještačenju za Agrokor jer su radili za Agrokor u vrijeme Todorića, a radili su i za novu, privremenu upravu Agrokora. Pa su ih angažirali posredno, preko KPMG-a Poljska i Ismeta Kamala koji je, kako sada ispada, poslužio tek kao paravan da bi najveći dio posla, uključujući odabir dokumentacije koja će ući u vještački nalaz, odradili ljudi iz Zagreba, iz KPMG-a Hrvatska. Kamal je na sudu potvrdio da je jedini on iz KPMG-a Poljska radio na vještačenju, ali je pritom rekao i da nije registriran ni u jednoj zemlji Europske unije kao vještak.

Vještaka Ismeta Kamala iz KPMG-a DORH je angažirao iako su u startu bili upoznati s činjenicom da će na slučaju raditi i KPMG Zagreb. FOTO: Sanjin Strukic/PIXSELL

Izvori bliski DORH-u sada tvrde da bi jedan od ciljeva istrage trebao biti točno utvrditi kako je došlo do angažmana Ismeta Kamala.

“U takvim se postupcima uvijek angažiraju renomirani i provjereni vještaci koji imaju iskustva na takvim predmetima. Indikativno je da se Kamal na suđenju pravio kao da ne zna ime Dinka Cvitana, već je samo naveo da je bio na sastanku kod glavnog državnog odvjetnika. Na to je jedan od odvjetnika, Fran Olujić, rekao: ‘To barem nije problem, zna se tko je tada bio glavni državni odvjetnik’’’.

Nacionalovi izvori bliski DORH-u tvrde da nikad u povijesti DORH-a nije na takav način sklapan ugovor s bilo kojim vještakom, već se vještaci obično angažiraju nagodbom.

“Osim toga, Cvitan i Sani Ljubičić trebali bi pojasniti temeljem čega su utvrdili da nitko od vještaka u Hrvatskoj ne bi bio sposoban za takav posao.’’

Delegirana europska tužiteljica Sani Ljubičić nije željela odgovoriti osjeća li se odgovornom za propalo vještačenje. FOTO: Sanjin Strukic/PIXSELL

Melita Bestvina, predsjednica Hrvatskog društva sudskih vještaka i procjenitelja, krajem prošle godine u razgovoru za Nacional rekla je da je njihovo društvo očekivalo da će se netko iz DORH-a obratiti njihovim ekonomistima. Ona je tada izjavila sljedeće: “Mogao se formirati tim od desetak, petnaestak naših stručnjaka. Posebno zbog toga što je poslovanje Agrokora bilo dominantno u Hrvatskoj. Nitko nas nije kontaktirao. Bili smo samo zapanjeni cifrom koja je bila navodno dogovorena za taj posao. Na jednom je mjestu bilo napisano da je taj posao bio dogovoren za 1,3 milijuna eura, a na drugom za 1,9 milijuna eura. Ne znamo koliko je točno bilo, ali obje cifre bile su pozamašne. Na to pitanje odgovor mogu dati oni koji su angažirali tu tvrtku misleći da će dobiti kvalitetu”.

Nacionalovi izvori iz istog miljea ističu ‘’da su se mogli angažirati hrvatski vještaci iz Centra za financijsko vještačenje kao što su Petra Blašković, Ručević, Darko Prpić, Špoljarić iz Varaždina i drugi’’.

Drugim riječima, očito je da je nekome iz DORH-a odgovaralo da se prikaže da nitko u Hrvatskoj ne može odraditi taj zahtjevni posao vještačenja iako su cijelo vrijeme znali da će glavninu posla ionako raditi vještaci iz zagrebačkog KPMG-a.


Plenković pozvao DORH na preuzimanje odgovornosti za ‘situacije koje su im nanijele štetu’

Premijer Andrej Plenković prošlog je tjedna, nakon objave odluke Visokog kaznenog suda o proglašenju vještačenja u predmetu Agrokor nezakonitim, u izjavi za medije rekao sljedeće:

Što se tiče ovih drugih tema, kazneno-pravnog aspekta i ovih odluka koje je donio Visoki kazneni sud, a u pogledu ocjene zakonitosti odnosno nezakonitosti ovog vještačenja o kojem je riječ, tu prije svega vidim odgovornost na Državnom odvjetništvu. Dakle, Državno odvjetništvo je u potpunosti neovisno i samostalno i donosi svoje odluke, ali isto tako podrazumijeva i odgovornost i profesionalnost pa i preuzimanje odgovornosti za ovakve situacije koje su, po mom mišljenju, nanijele štetu postupku, a isto tako i ugledu Državnog odvjetništva, a vidio sam maloprije u medijima da su održali sastanak i da će biti očitovanje Državnog odvjetništva o ovom slučaju. Na njima je u ovom trenutku da povuku određene poteze odgovornosti za ovu situaciju. Što se tiče proračunskih sredstava koja su odobrena Državnom odvjetništvu za financijske stručnjake, za vještake i za druge troškove, Državno odvjetništvo se kao i sve druge institucije financira iz državnog proračuna. Ako postoji neka izvanredna situacija, a očito je tada postojala, pa je Državno odvjetništvo tražilo Vladu dodatna sredstva, logično je da Vlada takva sredstva odobri, najbolje da kaže da ih neće odobriti. Međutim, u tom zaključku se treba vidjeti za što su ta sredstva utrošena, kome su isplaćena sredstva i kakve je koristi bilo i ta stvar je sasvim jasna. Što se tiče ove međunarodne dimenzije pred ICID-om, to je bila tek preliminarna faza u pitanju nadležnosti/nenadležnosti, tu će proces još jako dugo trajati, ali i tu Hrvatsku zastupa Državno odvjetništvo, prema tome na njima je da se o tome puno više očituju. U svakom slučaju, odluka Visokog kaznenog suda nije dobra za kredibilitet Državnog odvjetništva i štetna je za postupak.”


ISPRAVAK: ‘Nisam bila pod utjecajem Ante Ramljaka niti sam s njim manipulirala Dinka Cvitana’

Poštovani uredniče,

U Vašeg tjednika Nacional br. 1334 od 14. studenog 2023. objavili ste članak na stranicama 10, 11, 12, 13 i 14 pod naslovom:

„Plenkoviću iz DORH-a pravodobno dostavljene informacije o sprezi Sani Ljubičić i grupe Borg radi angažiranja Ismeta Kamala“. Navedeni naslov teksta nalazi se na stranicama 10 i 11., kao i naslovnoj stranici Nacionala, uz moju fotografiju.

Na stranicama 13 objavili ste slijedeći tekst:

„Osim toga, Sani je bila pod utjecajem Ante Ramljaka, a zamijećeno je i kako na sastanke s njim u Cibonin toranj dolazi uvijek jako dotjerana, sa šminkom i štiklama, a mislim da to nije baš njezin stil“, tvrdi visoki pravosudi izvor. Isti izvor kaže da su Sani Ljubičić i Ante Ramljak zapravo manipulirali naivnog Dinka Cvitana: „oni su Cvitana uzeli pod svoje, a on ništa ne razumije.“

Temeljem odredbe iz čl. 40-46 Zakona o medijima molim Vas da objavite ispravak netočno objavljenih informacija kojom su povrijeđena moja prava i moji interesi:

„Nisam bila pod utjecajem Ante Ramljaka, niti sam s Antom Ramljakom manipulirala Dinka Cvitana. Nikad nisam niti u jednom predmetu kojeg sam vodila bila pod bilo kakvim utjecajem, pa tako ni u navedenom predmetu nisam bila pod utjecajem Ante Ramljaka. Isto tako nikad nisam manipulirala drugog pravosudnog dužnosnika, pa tako nisam ni manipulirala Dinka Cvitana, u jednom trenutku mojeg pretpostavljenog, kao Glavnog državnog odvjetnika RH. Takvim netočnim navodima čitatelje navodite na zaključak da sam državno odvjetnički položaj obnašala nezakonito, što predstavlja najteži oblik napada na čast i ugled pravosudnog dužnosnika.“

S poštovanjem, Sani Ljubičić

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.