EKONOMSKI SAVJETNIK PREMIJERA: Najesen očekujemo prvi EU novac za likvidnost malih i srednjih poduzeća

Autor:

16.12.2019., Slavonski Brod, Dodjela nagrada Zlatna kuna najuspjesnijim zupanijskim tvrtkama. Dobitnici su Mato Sigurnjak, tvrtka Sigmat u kategoriji mala tvrtka, Mato Vladic, tvrtka Decospan u kjategoriji srednjih i Zeljko Cugura, tvrtka Montaza u kategoriji velika tvrtka. Na slici: Zvonimir Savic, HGK
Photo: Ivica Galovic/PIXSELL

Ivica Galovic/PIXSELL

Vlada očekuje da bi najesen mogao stići prvi europski novac za likvidnost malih i srednjih poduzeća, izjavio je za N1 posebni savjetnik premijera za ekonomska pitanja Zvonimir Savić.

Savić je ustvrdio da je vlada “učinila puno” za likvidnost gospodarstva. “Vlada je svjesna da smo najesen u situaciji gdje može doći do dodatnog pritiska na gospodarstvo i zato smo nedavnim pregovorima u Bruxellesu inzistirali da financijski elementi koji mogu pomoći poduzećima također dolaze u obzir. Očekujemo da bi prva avansna sredstva za održavanje likvidnosti malih i srednjih poduzeća mogla doći u jesen, Cilj je da ubrzamo procese na razini EU kako bi ta sredstva za likvidnost i održavanje radnih mjesta bila dostupna Hrvatskoj što je moguće ranije”, kazao je.

Govorio je o rokovima za povlačenje gotovo deset milijardi eura iz europskog fonda za oporavak EU nove generacije (NGEU). “Bitna je brzina. U desetom ili jedanaestom mjesecu se od svih država očekuje da Europskoj komisiji dostave nacionalni plan oporavka, koji je podloga konzumiranju 9,4 milijarde eura. To je nacrt. Usvajanje planova očekuje se u travnju iduće godine, a moguće je da sredstva dolaze i ranije. Pravila igre za sve su ista, kao i rokovi”, kazao je Savić.

Važno je, naglašava, “da se što ranije pripremimo”. Vlada je učinila svoje u smislu financijskog paketa, a korisnici sredstava smo svi mi, općine, gradovi, svi moramo doprinijeti”.

Kazao je kako na razini EU neće biti novih poreza za građane kako bi se dobio taj novac. “Porez koji će se uvoditi je porez na plastiku, ne znamo o kojim se iznosima radi. Hrvatska zagovara da plaćanje dodatnog porezna na plastiku ne bude regresivno, da manje bogate države plaćaju više.”.

Savić priznaje da Hrvatska “spada u kategoriju najpogođenijih država zbog visoke ovisnosti o turizmu.” “Očekujemo da 2021. godina bude godina što je moguće većeg gospodarskog oporavka. Prognoza Europske komisije je da se za Hrvatsku očekuje rast od 7,5 posto. To ohrabruje i to bi bilo pod utjecajem oporavka turističkog sektora i mjera koje će Vlada provesti te utjecaja financijskog paketa koji smo dobili”. S druge strane, “ne ohrabruje da se povratak na razinu 2019. očekuje tek 2022. godine”.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.