DUGOGODIŠNJA PRAVNA BITKA VLADIMIRA KUKA: ‘Za moje zemljište na kojem će Bandić graditi velebni kompleks, nude mi smiješnu cijenu za koju ga neću prodati’

Autor:

Saša Zinaja/NFOTO

Objavljeno u Nacionalu br. 1092, 28. ožujak 2019.

Zagrebački učitelj Vladimir Kuk već 22 godine vodi pravnu bitku za povrat obiteljske imovine na zagrebačkom hipodromu, a kako tamo treba niknuti novi poslovno-stambeni kompleks, vjeruje da je cijena tog zemljišta puno viša od ponuđenih 60 kuna po četvornom metru

Prije nekoliko dana redakciji Nacionala javio se 64-godišnji učitelj iz Zagreba Vladimir Kuk, u nadi da bi zahvaljujući najavljenom projektu Milana Bandića, izgradnji velikog poslovno-stambenog kompleksa na južnoj obali Save, on od toga mogao nešto dobiti i materijalno potkovaniji otići u mirovinu. Kako je Kuk rekao za Nacional, njega nitko ništa nije pitao o Bandićevu projektu pa o tome ne može suditi, ali on, s dvoje suvlasnika, već 22 godine vodi bitku za povrat obiteljske imovine. Riječ je o dvjema katastarskim česticama ukupne površine 3428 četvornih metara na zagrebačkom hipodromu, a i taj bi objekt trebao biti obuhvaćen ovim gradonačelnikovim projektom.

Postupak za povrat imovine pokrenula je njegova pokojna majka Nada Fizi, a čestice su smještene na konjičkoj trkaćoj stazi, što je i geodetski bilo izmjereno i potvrđeno uz sudsku nazočnost. Budući da Bandićev projekt uključuje i izdašan financijski okvir procijenjen trenutačno na pola milijarde eura, a baš Hipodrom, odnosno zemljište s njegovim dvjema parcelama, obuhvaća prostor na kojem bi sa Zagrebačkim velesajmom trebao niknuti novi poslovno-stambeni kompleks, Kuk očekuje pristojniju naknadu za njegovu naslijeđenu imovinu nego što mu je dosad bilo nuđeno. Bandić je najavio da će taj budući stambeno-poslovni projekt razviti na 1.100.000 kvadrata u Novom Zagrebu, pa je ovih 3428 četvornih metara hipodroma Kukove imovine sitnica. Koliko će se još sličnih aspiranata javiti nije poznato, ali pretpostavlja se da Kuk neće biti jedini.

Kuk je vidio u svemu tome svoju šansu i zaključio da je došao trenutak da naplati 22-godišnju pravnu bitku za povrat obiteljske imovine. Zbog toga je spreman, kako je rezolutno rekao za Nacional, ići i na međunarodni sud u Strasbourgu, na kojem je hrvatska država već izgubila brojne sudske sporove, ali ne bi imao ništa protiv da svoj problem riješi u okviru budućeg gradonačelnikova projekta. Postojeću presudu Visokog upravnog suda koja mu je dostavljena prije nešto više od godinu dana, 22. veljače 2018., odbija prihvatiti, jer je taj sud suvlasnicima tih čestica obračunao naknadu od samo 60 kuna po četvornom metru. On tu ponudu smatra nedostatnom i ponižavajućom za građevinsko zemljište na tako atraktivnoj lokaciji. S Kukom smo razgovarali i neposredno nakon trodnevnog povratka gradonačelnika Bandića i njegove brojne pratnje iz Dubaija, gdje su ga potencijalni investitori iz kompanije Eagle Hills dočekali s glamuroznom light show izvedbom hrvatske zastave na jednom od nebodera, kojih ima dosta u tom gradu Ujedinjenih Arapskih Emirata. Kuk je rekao:

“Moja majka Nada Fizi na vrijeme je podnijela zahtjev za povrat vlasništva za te dvije katastarske čestice na Hipodromu prema važećem Zakonu o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine, a zadnji rok bio je 1. srpnja 1997. Ona je bila i jedina nasljednica jer nije imala braće i sestara. U međuvremenu, tijekom procesa, iz spisa se zagubio jedan dokument, a to je bilo rješenje o eksproprijaciji KN 47/59 od 6. studenoga 1959., kada su te parcele predane u posjed konjičkom klubu Milicionar koji je u to vrijeme preuzeo upravljanje zagrebačkim hipodromom. Nažalost, komisiji nismo predali kopiju tog dokumenta, nego original, a što je bilo i konstatirano na jednoj od rasprava na Upravnom sudu od 13. rujna 2000. Svejedno, s obzirom na to da su Upravni sud i Visoki upravni sud presudili, po nama, nedolično obeštećenje, naša imovina nad istočnim dijelom konjičke trkaće staze na istočnom dijelu hipodroma pravno nije dovedena u pitanje. Taj dokument tražio sam u službenim arhivima, među ostalim, i u arhivu općine Novi Zagreb, ali sam dobio objašnjenje da se dokument najvjerojatnije zagubio među fasciklima koji su bili uništeni za vrijeme poplave u Zagrebu 1964. godine’’.

 

Kuk strahuje da se s njegovim česticama muljalo. Čuo je i priču da je to zemljište gradonačelnik Milan Bandić 2004. prodao Željku Kerumu, ali to nije uspio provjeriti pa konkretnih dokaza nema

 

Po njemu, ostao je sačuvan najvažniji, požutjeli dokument kao dokaz obiteljskog vlasništva nad dijelom zagrebačkog hipodroma, a to je položajni nacrt koji nosi datum 10. svibnja 1942., kada je njegov djed kupio te dvije katastarske čestice danas obrubljene ogradom Hipodroma. U tom položajnom nacrtu koji je predočen i Nacionalu navodi se da su te dvije čestice na Hipodromu prodane Milanu i Adeli Fizi, Kukovu djedu i baki po majci, sa zagrebačkom adresom u Harambašićevoj 17, a potpisnik je bio tadašnji sudbeni vještak Dragutin Harapin.

Kuk strahuje da se s tim njegovim česticama muljalo. Čuo je i priču da je to zemljište gradonačelnik Milan Bandić 2004. prodao Željku Kerumu, ali vjerodostojnost te priče nije uspio provjeriti, pa konkretnih dokaza za to nema. Zato ima zapisnik s očevida iz 2006., kada je počela i njegova pravna bitka za povrat te imovine:

“Te 2006. imali smo i uviđaj da su te čestice na Hipodromu naše, a imamo zapisnik o tom očevidu. Na očevidu su bili sutkinja, jedna službenica, geodet i ja kao predstavnik obitelji. Konstatirano je da se te čestice nalaze na konjičkoj stazi istočnog dijela Hipodroma i da to treba platiti ili ponuditi zamjensku zemlju. Moja majka tražila je zamjensku zemlju na adekvatnoj lokaciji, ali to nam nikada nije bilo realno ponuđeno. Odjednom, te iste godine, kasnije su promijenili priču. Počeli su tvrditi da nemamo pravo na naknadu pa smo krenuli u pravnu bitku koja bi nakon 12 godina sudovanja u Hrvatskoj mogla završiti i u Strasbourgu”.

O svom problemu Kuk je pisao i bivšem predsjedniku Hrvatske Ivi Josipoviću i gradonačelniku Bandiću. I od njih je dobio sličan odgovor. Iz Ureda predsjednika odgovoreno mu je 12. listopada 2012. U odgovoru je obaviješten da je njegova “predstavka pozorno razmotrena”, da “razumiju njegovo nezadovoljstvo”, ali i da nemaju “stvarne izravne ovlasti miješati se u nadležno upravno i pravosudno postupanje, kao ni preispitivati odluke nadležnih institucija” te su ga uputili da problem rješava “u sudskom postupku koristeći raspoloživa pravna sredstva”. Povodom njegova “apela za zaštitu građanskih prava” gradonačelniku Bandiću, 10. listopada 2012. odgovorila mu je pročelnica gradskog ureda za imovinsko-pravne poslove Ninoslava Zeković, pobrojavši sve donijete odluke i precizirajući da je “postupak za naknadu oduzete imovine vođen korektno i u skladu sa zakonom”. Budući da je Kuk dobio odgovore svih relevantnih adresa u Hrvatskoj, u odvjetničkim krugovima koje je kontaktirao Nacional sumnjaju da će nova Bandićeva investicija biti korisna učitelju iz Zagreb.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.