Do 20. godine proživio je smrt majke, dva loma ligamenata koljena, depresiju i alkoholizam, sada je prvi strijelac vodeće momčadi Bundeslige

Soccer Football - Europa League - Group H - Bayer Leverkusen v Qarabag - BayArena, Leverkusen, Germany - October 26, 2023  Bayer Leverkusen's Victor Boniface celebrates scoring their third goal REUTERS/Thilo Schmuelgen Photo: Thilo Schmuelgen/REUTERS

Thilo Schmuelgen/REUTERS

Bayer Leverkusen je u nedjelju odigrao 1-1 protiv Borussije Dortmund i tako zadržao status jedne od dvije neporažene momčadi Bundeslige i prvo mjesto u poretku. S 35 bodova Leverkusen ima tri više od Bayerna koji sada ima utakmicu manje jer je subotnji ogled protiv Union Berlina odgođen zbog lošeg vremena. Dortmund je protiv Bayera vodio do 79. minute kad je Victor Boniface zabio svoj osmi bundesligaški gol, ima i pet asistencija, te tako još jednom pokazao koliko je Leverkusen pogodio kad je za ovog sjajnog i još uvijek mladog (22) napadača ljetos platio 20.5 milijuna eura belgijskom Union SG-u. Doduše, utakmica je mogla i ranije otići u smjeru Leverkusena, međutim suci su u nadoknadi prvog poluvremena dosudili dvojbeno zaleđe u situaciji koju možete vidjeti na donjem videu, prosudili su da je Baniface, koji je nedvojbeno bio u poziciji offsidea, utjecao na igru pa je poništen gol Floriana Wirtza. Prosudite sami:

Ipak, nećemo sada o sucima i njihovim kriterijima, tema je Victor Boniface, 22-godišnji nigerijski napadač čija je životna i sportska priča, malo je reći, zanimljiva. Prije svega, priča je teška ali je i uspješna, međutim najvažnije je da se Nigerijac izvukao iz svih problema, nije odustao od nogometa i sada figurira kao jedan od najzanimljiviji mladih napadača u Europi.

Dakle, Boniface je do 22. godine proživio majčinu smrt, dva puknuća prednjih križnih ligamenata koljena, fazu alkoholizma, fazu depresije i fazu ozbiljnog razmišljanja o napuštanju nogometa. Koljeno mu je prvi puta stradalo u ožujku 2019., drugi puta, kratko nakon što se oporavio od prve ozljede, u studenom 2020. Drugi oporavak trajao mu je skoro godinu dana.

Zagrebački Dinamo je doigravanje za ulazak u Ligu prvaka sezone 22/23 igrao protiv norveškog Bodo/Glimta, navijači Plavih će se sjetiti te teške dvije utakmice, prvu su Norvežani dobili s 1-0, u uzvratu je Dinamo nakon 90 minute imao 2-1 da bi Josip Drmić u 117. minuti zabio za 3-1 a Petar Bočkaj u 120. za konačnih 4-1. Sretna okolnost za Dinamo je bila što je Bodo/Glimt nekoliko dana prije prve utakmice prodao za 6.1 milijun eura Victora Bonifacea belgijskom Union SG-u. Do tada, u prethodna dva kola kvalifikacija za Ligu prvaka Boniface je u četiri utakmice zabio pet golova i uz još pet golova u zadnja četiri kola norveškog prvenstva, govorimo o periodu nakon oporavka od drugog loma ligamenata koljena, skrenuo na sebe pažnju cijele Europe. Prvi puta ligamenti su mu stradali dok je bio u Nigeriji a u to vrijeme umrla mu je majka. „U tom sam periodu potpuno izgubio volju za nogometom. Počeo sam piti alkohol, što mi je sada nezamislivo, pao sam u depresiju, mislio sam da se nikada neću vratiti nogometu“. Srećom, vratio se uz pomoć djeda i bake kod kojih je živio i kojima je dan-danas zahvalan za sve. Baka je bila njegov gost na subotnjoj utakmici protiv Dortmunda, video u kojem baku upoznaje sa suigračima nakon utakmice brzo je postao viralan.

U belgijskom Unionu Boniface je nastavio u sličnom ritmu, u Jupiler ligi je upisao po devet golova i asistencija, u Europa ligi šest golova i dvije asistencije u deset utakmica pa se iz ove perspektive čini da 20.5 milijuna eura, koliko ga je ljetos Bayer platio, čak i nije velik novac za takvog igrača.