Dinamo u uzbudljivom derbiju svladao Hajduk na Maksimiru, fantastičan pogodak Oršića

27.01.2021., stadion Maksimir, Zagreb - Hrvatski Telekom Prva liga, 13. kolo, GNK Dinamo - HNK Hajduk. Josko Gvardiol, Josko Gvardiol.

Luka Stanzl/PIXSELL

U zaostalom susretu 13. kola HT Prve lige Dinamo je na Maksimiru rezultatom 3-1 (2-1) svladao Hajduk i tako drugi put u sezoni upisao slavlje nad ‘Bilima’.

U vrlo uzbudljivom derbiju goste je u vodstvo pogotkom u 6. minuti doveo Mario Vušković, a preokret domaćinu dvama golovima (16., 18.) donosi Oršić, posebno vrijedi istaknuti njegov fantastičan pogodak za 1-1. Konačnih 3-1 postavio je Lovro Majer u 83. minuti susreta.

Gosti su osim pogotka dva puta pogađali okvir Livakovićevih vrata, dok s druge strane sudac Mario Zebec u dvije dvojbene situacije u prvom poluvremenu (nakon VAR provjera) nije dosuđivao kazenene udarce za ‘Plave’.

Igra je bila otvorena od početka s obje strane, a to se odmah manifestiralo u vidu prilika i uzbuđenja. Prvu prijetnju kreirali su gosti koji u 5. minuti preko Caktaša pogađaju okvir Livakovićevih vrata. Jradi je dodao lijevo u prostor za kapetana koji lijepim potezom ‘šalje Moharramija u prazno’ te desnicom pogađa vratnicu. U nastavku domaći ispucavaju loptu u korner, a upravo iz tog ubačaja iz kuta Hajduk stiže do rezultatske prednosti.

Atanasov je ubacio iz kuta, a na petercu pored Gavranovića spretniji bio Vušković koji glavom u 6. minuti šalje loptu u suprotni kut za 0-1 i svoj prvi pogodak u sezoni, drugi ukupno u 22. Prva HNL nastupu.

Samo dvi minute poslije Majera u šesnaestercu gostiju ruši Simić, Zebec nakon poduže tihe provjere odlazi pogledati situaciju te u konačnici donosi odluku da nije riječ o startu za kazneni udarac.

U 11. minuti ‘Plavi’ tresu mrežu, na dodavanje Gavranovića Kalinića je matirao Petković udarcem s ruba šesnaesterca, no Zebec i kolege opravdano ne priznaju pogodak zbog zaleđa Gavranovića pri dodavanju suigraču.

Zebec i kolege provjeravali su u 15. minuti i duel Gavranovića i Simića u šesnaestercu ‘Bilih’ te nakon tihe provjere ponovno zaključili da nije bilo elemenata za najstrožu kaznu!

U 16. minuti Dinamo dolazi do izjednačenja. Nakon ‘panike’ u šesnaestercu Hajduka, lopta dolazi do Petkovića koji gura lijevo za Oršića, a on nakon kraćeg namještanja fantastičnim udarcem s dvadeset metara šalje loptu u sam gornji desni kut za 1-1 i svoj deveti ligaški pogodak u sezoni, ukupno jubilarni 50. u 158. Prva HNL nastupu.

Dvije minute poslije preokret Dinama! Gosti neoprezno gube loptu na centru, te ‘Plavi’ izlaze u brzu polukontru u kojoj je Gavranović dodao u prostor Oršiću, Todorović pada u pokušaju spriječavanja dodavanja, a krilni napadač ‘Plavih’ sjurio se u šesnaesterac, ponovno namjestio na desnu nogu i s trinaest metara još jednim savršenim udarcem matirao Kalinića za 1-2 Mamićeve momčadi.

Uslijedio je dosta mirniji period susreta u vidu uzbuđenja pred vratarima, pa u ovom razdoblju vrijedi istaknuti dvije primorane zamjene Mamića koji je u 24. u igru umjesto Moharramija uveo Perića, te u 32. na travnjak umjesto Ivanušeca poslao Jakića.

Do kraja poluvremena više nije bilo posla za Kalinića i Livakovića. Dinamo je većinu preostalog perioda dominirao i kontrolirao događanja na terenu, te imao nekoliko opasnih dolazaka bez konkretnije završnice, dok su u posljednjih desetak minuta (četiri minute sudačke nadoknade) ‘Plavi’ evidentno prepustili posjed suparniku koji nije uspio organizirati kvalitetniji dolazak u posljednju trećinu.

Što se suđenja tiče, dojam je da je Zebec odlučio primjenjivati kriterij u kojem će puštati snažnije kontakte, čega se u prvom dijelu držao dosljedno, iako i u tom kontekstu treba gledati i VAR odluke djelitelja pravde po pitanju potencijalnih kaznenih udaraca za Dinamo, teško je garantirati da u obje situacije nije bilo elmenata za najstrožu kaznu.

U nastavak je bolje ušao Hajduk koji je već u 48. minuti bio vrlo blizu izjednačenja. Atanasov je ubacio iz prekida s lijeve strane, Vušković s prve prebacio na drugu stranu gdje s dva metra Nayir šalje loptu u gredu!

U 51. minuti ponovno prijete gosti. Dolček je ubacio s desne strane napada, a na suprotnoj strani iskosa s osam metara Jakoliš pokušava glavom pogoditi suprotni kut Livakovićevih vrata, lopta je otišla malo pored vratnice.

Nastavila se dominacija Hajduka. Na isteku 58. minute nekoliko velikih pogrešaka ‘Plavih’ u konačnici Oršić loše igra povratno za Livakovića, Umut uspijeva stići do lopte, no u padu istu s dvanaest metara šalje pored suprotne vratnice.

U 63. minuti Livaković je fantastičnom refleksnom reakcijom obranio pokušaj Dolčeka, nakon čijeg se udarca lopta odbila od Gvardiola i promijenila smjer, no reprezentativni vratar iskazao se reakcjiom i sačuvao mrežu.

Dinamo je prvi put u nastavku zaprijetio u 73. minuti kada se Majer odlučio na izravan udarac iz ubačaja iz kuta, lopta je otišla malo iznad grede.

U 80. minuti Caktaš je iz prekida na osamnaest metara vrlo loše izveo slobodan udarac i poslao loptu pristojno iznad okvira Livakovićevih vrata.

Dinamo je do trećeg pogotka na susretu stigao u 84. minuti kada je ogroman dio posla odradio Ademi, koji je sačuvao loptu i otvorio polukontru u kojoj u završnici Gvardiol ubacuje, a od Simića se lopta odbija do Majera koji škaricama s tri metra trese mrežu za 3-1 i svoj četvrti ligaški pogodak u sezoni, ukupno 21. u 97. Prva HNL nastupu.

U 88. minuti Nayir bježi Lauritsenu i ima priliku izaći u jedan na jedan s Livakovićem, no u duelu s Dancem Turčin pada. Zebec pokazuje žuti karton i prekršaj za Hajduk koji je izveo Atanasov te uz dodir domaćeg igrača poslao loptu malo, malo iznad grede.

Do kraja uzbudljivog susreta, tri minute sudačke nadoknade, nije bilo prijetnji za vratare te je Dinamo mogao početi s drugim ovosezonskim slavljem nad Hajdukom.

Dinamo je u 18. kolu ponovno domaćin, ovaj put na Maksimir će istrčati drugi dalmatinski klub u prvoligaškom društvu – Šibenik, dok Hajduk u istom kolu na Poljudu dočekuje Lokomotivu.