Dinamo s pet pogodaka u mreži Ivušića svladao Osijek, Perić dvostruki strijelac

20.08.2022., stadion Maksimir, Zagreb - SuperSport HNL, 06. kolo, GNK Dinamo - NK Osijek. Bruno Petkovic, Mislav Orsic Photo: Luka Stanzl/PIXSELL

Luka Stanzl/Pixsell

U trećoj utakmici programa 6. kola SuperSport HNL-a Dinamo je pred 5 168 gledatelja na Maksimiru rezultatom 5-2 (1-1) svladao Osijek i tako stigao do pete ligaške pobjede u sezoni nanijevši suparniku treći poraz .

Za ujverljivo slavlje ‘Plavih’ Ivicu Ivušića su matirali Mislav Oršić, Bruno Petković i dvaput Dino Perić, dok su za goste pogađali Dion Drena Beljo i, uz odbijanac od Josipa Mišića, Laszlo Kleinheisler. Sedmi pogodak na utakmici i peti Dinama stigao je nakon što je Mario Jurčević ubačaj Darija Špikića dodirom pospremio u vlastitu mrežu.

Ante Čačić u danjašnem je okršaju, u odnosu na početnih jedanaest koje je izveo ranije ovaj tjedan u srazu s Norvežanima, napravio sedam promjena pa su tako umjesto Drmića, Špikića, Baturine, Ademija, Ristovskog, Šutala i Ljubičića istrčali Petković, Menalo, Ivanušec, Tolić, Bočkaj, Perić i Moharrami. Zbog povreda domaćini danas nisu mogli računati na Boška i Josipa Šutala, Theophilea i Bulata dok su gosti bili bez usluga Malenice, Nejašmića, Žapera, Caktaša i Škorića.

Dinamo je od prve minute posjedom potpuno dominirao i strpljivo tražio prostor za dolazak u posljednju trećinu, a nakon jednog neuspješnog izlaska već u 3. minuti ‘Plavi’ u svom prvom kvalitetnom napadu rade dosta problema na lijevoj strani gostujuće obrane koja se obranila ispucavanjem lopte u aut. Domaćini su u velikom broju izašli u visoki pritisak na ubačaj rukom sa strane koji je izveo Moharrami, a gostujuća obrana loše reagirala, pa je Ivanušec u punom trku na dvadesetak metara stekao posjed, sjurio se uz desni rub šesnaesterca te pod pritiskom Barišića kvalitetno ubacio u sredinu gdje pored Miloša i Lončara lopta na pet metara pogađa natrčalog Oršića, Ivušić je refleksno nakratko odbio, ali pribrani Oršić postavljanjem noge mirno je ‘u drugom pokušaju’ zatresao mrežu za 1-0 i svoj 84. pogodak u jubilarnom 200. nastupu u dresu ‘Plavih’.

20.08.2022., stadion Maksimir, Zagreb – SuperSport HNL, 06. kolo, GNK Dinamo – NK Osijek. Photo: Goran Stanzl/PIXSELL

Zbog ozljede je Bjelica u 10. minuti bio primoran izvaditi Bralića, na travnjak je odlučio poslati Lovrića. Upravo negdje od desete minute igre ‘Bijelo-Plavi’ su preuzeli posjed i brzim protokom konstnatno tražili prostor u posljednjoj trećini. Pritisak Osijeka bio je vrlo kvalitetan u ovom periodu u kojem je prvi konkretno zaprijetio Fiolić koji je na ubačaj s desne strane u 14. minuti atraktivno iskosa s dvanaest metara glavom gađao gornji suprotni kut, ali prelijepom paradom loptu je ispod grede u korner odbio Livaković.

Samo nekoliko trenutaka poslije tog ubačaja iz kuta Kleinheisler preciznim udarcem desno sa sedamnaest metara, pored četiri suparnička igrača ispred sebe, pronalazi prostor i pogađa suprotnu vratnicu!

Nije se Dinamo nikako uspio povezati s loptom u ovim trenucima dvoboja, nakon kratkotrajnog perioda mira u 15. minuti gosti imaju još jedan opasan napad koji završava neregularnim matiranjem Livakovića. Poslije udarca Lovrića lijevo sa sedamnaest metara lopta se odbila od Mišića i time ‘uhvatila’ Livakovića u raskoraku, reprezentativni vratar uspio je nakratko odbiti, a Beljo ‘odbijanac’ pospremiti u mrežu no pogodak zbog zaleđa napadača gostiju opravdano nije priznat.

20.08.2022., stadion Maksimir, Zagreb – SuperSport HNL, 06. kolo, GNK Dinamo – NK Osijek. Dominik Livakovic Photo: Luka Stanzl/PIXSELL

Čačićeva momčad ‘konačno’ se u završnici ‘ukazala’ u 20. minuti kada je Oršić sa svoje pozicije stigao do prostora i sa sedamnaest metara gađao gornji suprotni kut poslavši loptu pored okvira vrata.

Uslijedio je nešto ‘stabilniji’ period igre s obje strane iako je Osijek i dalje bio taj koji je imao izraženiju inicijativu što je i uspio naplatiti poentiravši na isteku 28. minute za izjednačenje. Ostali su gosti u velikom broju u visokom pritisku po izgubljenoj lopti te su do posjeda stigli nakon Bočkajevog lošeg ispucavanja, u završnici akcije Miloš je s desne strane napada ubacio u sredinu gdje se Beljo postavio bolje od Lauritsena i glavom s ruba peterca mirno zakucao loptu u mrežu za 1-1 i svoj četvrti ligaški pogodak u sezoni, ukupno 20. u 54. S/HNL nastupu.

20.08.2022., stadion Maksimir, Zagreb – SuperSport HNL, 06. kolo, GNK Dinamo – NK Osijek. Dion Drena Beljo Photo: Luka Stanzl/PIXSELL

Nakon izjednačenja Osijeka dosta se manje riskrialo s obje strane u izlascima prema naprijed, pa smo tako sljedeće uzbuđenje vidjeli nakon kraćeg perioda izraženijeg pritiska Dinama u 31. minuti. Probili su domaćini goste kroz sredinu, Ivanušec je iz dubine odigrao za Menala koji je atraktivno dodirom samo proslijedio u prostor za Petkovića koji na deset metara stiže prvi do lopte, ali mu pravovremeno istrčali Ivušić istu uspješno odbija i time otklanja nove opasnosti po svoja vrata.

Do kraja prvog dijela Osijek smo vidjeli u još jednom kvalitetnom napadu kada je u 41. minuti Beljo zakuhao probleme domaćinu, ali u završnici je ispred Kleinheislera Bočkaj uspješno odradio svoj posao u obrani.

Dvije minute poslije svjedočili smo i posljednjoj konkretnoj prijetnji ‘Plavih’ u prvom dijelu, Petković je odlično s lijeve strane napada ‘podvalio’ za Oršića kojem je Ivušić novim pravovremenim istrčavanjem uspio obraniti pokušaj iskosa s ruba peterca. Još je Ivanušec u drugoj od tri minute nadoknade dalekomentim pokušajem s devetnaest metara zagrijao gostujućeg vratara koji je mirno upisao obranu.

Čačić je nastavak utakmice otvorio promjenama te je umjesto Menala i Tolića na teren poslao Špikića i Drmića koji je uvodno u suradnji s Petkovićem ‘zakuhao’ dobru situaciju potonjem, što je Ivušić uspješno obranio, a suci naknadno opravdano okarakterizirali neregularnim zbog zaleđa Oršića u samom začetku akcije.

Vrlo, vrlo teško se dolazilo do kvalitetnog prostora u posljednjim trećinama u ovom razdoblju dvoboja, obrane su s obje strane pravovoremenim postavljanjem zatvarale sve pokušaje izlazaka.

Dinamo je do nove rezultatske prednosti stigao nakon zaista lijepe akcije koja je začeta od posljednje linije i Livakovića. Bočkaj je uz manjak suigrača u sredini povukao iz vlastite polovice naprijed i dao lijevo za ‘izvučenog Drmića’ koji igra u sredinu na dvadesetak metara za Petkovića, on brzo okreće stranu desno prema Moharramiju i utrčava u sredinu gdje s lijevog ruba peterca u 53. minuti ubačaj Iranca prekrasnim udarcem glavom precizno od travnjaka posprema u suprotni kut za 2-1 u  i svoj ovosezonski ligaški prvijenac.

Treći put na susretu se lopta iza leđa Ivušića zakotrljala u 66. minuti kada je Perić pogodio za 3-1. U izlasku iz posljednje linije upravo je Perić (planski od suparnika pušten s loptom) povukao naprijed i po dolasku u gužvu izgubio posjed od Bralića kojeg ispred suca Kolarića  u dvoboju za loptu i ruši, ali arbitar je ostao nijem. Oršić dalje igra lijevo za Bočkaja koji preciznim ubačajem pronalazi 28-godišnjeg stopera koji je s ruba peterca dominantno glavom pogodio bliži kut za svoj osmi pogodak u 124. S/HNL nastupu.

20.08.2022., stadion Maksimir, Zagreb – SuperSport HNL, 06. kolo, GNK Dinamo – NK Osijek. Dino Peric Photo: Luka Stanzl/PIXSELL

Slavonski prvoligaš teško je gradio svoju igru, ponajviše zahvaljujući još jednoj odličnoj utakmici Mišića u sredini terena, ali negdje od 70. minute ipak uspijevaju uspostaviti nešto izraženiju dominaciju i aktivnom igrom počinju vršiti pritisak, pa smo tako u 71. minuti vidjeli Lovrićev opasan pokušaj s dvadesetak metara, snažnim udarcem poslao je loptu malo pored okvira vrata.

Svega tri minute poslije uz dosta sreće Osijek smanjuje zaostatak. Kleinheisler je potegao snažno iskosa lijevo s osamnaest metara, uklizvanjem je loptu u visokom luku u vlastitu mrežu pospremio nesretni Mišić za 3-2 na semaforu.

20.08.2022., stadion Maksimir, Zagreb – SuperSport HNL, 06. kolo, GNK Dinamo – NK Osijek. Photo: Luka Stanzl/PIXSELL

Uslijedile su dodatne promjene, domaćini su s terena povukli Petkovića te uveli Baturinu dok je Bjelica umjesto Brleka i Fiolića rezultat odlučio tražiti uvođenjem Gržana i 19-godišnjeg Crnogorca Bakića.

Dinamo je po primitku drugog pogotka ponovno vrlo brzo uspio uspostaviti dominaciju u posjedu i krenuti u pritiskak. U 79. minuti se Oršić u svom stilu s lijeve strane ‘zavukao’ u sredinu i s ruba šesnaesterca gađao pod gredu, ali Ivušić je uspio odbiti u korner.

Konstantan je bio pritisak ‘Plavih’ u ovim trenucima. Nekoliko trenutaka nakon Oršićevog pokušaja u završnici Baturina prekrasnim dodavanjem igra desno u prostor iza leđa gostujuće obrane za Špikića kojem je koncentrirani istrčali Ivušić uspio odbiti pokušaj s dvanaest metara, a teško razdoblje za goste ipak je rezultiralo kapitulacijom u 82. minuti kada na još jedan precizan ubačaj Bočkaja, Perić u sredini dobiva duel s Jurčevićem i s ruba peterca drugi put glavom jednostavno pogađa za 4-2.

Do kraja je Osijek više postavljanjem nego kvalitetom igre pokušavao nekako još jednom okrenuti događanja na terenu u svoju korist, ali Dinamo je bez problema kontrolirao igru te u trećoj, posljednjoj minuti nadoknade uz malo sreće postavio i konačnih 5-2. Baturina je u začetku oduzeo posjed u sredini odakle je Gojak prekrasnim dodavanjem iz prve izbacio usamljenog Špikića desno u prostor, a njegov pokušaj prizemne povratne lopte iskosa sa sedam metara dodirom u vlastitu mrežu pospremio Jurčević.

Sljedeća obveza aktualnog prvaka države je uzvrat s Bodo Glimtom koji u srijedu 24. kolovoza (21:00) stiže na Maksimir s pogotkom prednosti iz Norveške, nakon odlučujućeg okršaja za ulazak u Ligu prvaka ‘Plavima’ slijedi gostovanje na Šubićevcu kod Šibenika. Osijek će u sljedećem kolu u svom Gradskom vrtu biti domaćin Hajduku.

Program šestog kola zaključuje se sutrašnjim okršajima Istre 1961 i Rijeke (18:55) te Hajduka i Lokomotive (21:05).