Dekan Kisić: “Vrijeme jeftine energije i jeftine hrane je iza nas”

Autor:

21.03.2023.,  Zagreb - Ministar Branko Bacic  obisao je radove na obnovi zgrade Agronomskog fakulteta sa dekanom Ivicom Kisicem. Photo: Igor Soban/PIXSELL

Photo: Igor Soban/PIXSELL

Sueski kanal jedan je od glavnih dostavnih pravaca za naftu. Da se iz raznoraznih razloga on zatvori, transport nafte morao bi ići oko Afrike. To onda znači da će nafta biti skuplja, ali i da će poskupjeti proizvodnja poljoprivrednih proizvoda, rekao je Ivica Kisić, dekan Agronomskog fakulteta u Zagreb, za središnji Dnevnik HTV-a.

Podsjetio je kako 30 posto naših sugrađana trenutno vrlo teško može napuniti sindikalnu košaricu. Ako cijene odu gore, bit će još više problema.

Kisić je istaknuo da se još od početka 2020. i COVID krize cijeli svijet počeo okretati svojim izvorima i svojoj samodostatnosti.

Pokušava se proizvesti što više domaće hrane za svoje ljude. Vidjeli smo kad je krenuo COVID na koji način se dijelila pomoć. Prvo su svi gledali namiriti svoje građane, a tek se onda išlo prema svjetskom tržištu. Sigurno će tako biti i u budućnosti ako bi došlo do nekih velikih tektonskih poremećaja u opskrbi hranom. Što više domaće hrane, što više samodostatnosti i to će biti sigurno jedan od način za preživjeti ova izazovna vremena koja su pred nama”, poručio je Kisić.

Smatra kako Hrvatska po tom pitanju ne stoji baš sjajno.

“Imamo određenih proizvoda, to su u prvom redu pšenica, žitarice, uljarice. Tužno je da uvozimo puno mesnih proizvoda. Nadam se da ćemo tu situaciju popraviti u narednim godinama”, poručio je.

Tu su i sveprisutne klimatske promjene koje poskupljuju proizvodnju. Vrijeme jeftine energije i jeftine hrane je iza nas, istaknuo je Kisić.

“Najveći problem na koji ćemo morati odgovoriti u bližoj budućnosti, idućih 10-20 godina, su klimatske promjene. EU je krenula s jednim dobrim planom za zelenu proizvodnju. Koliko će toga EU ostvariti, to je druga stvar. Europski farmeri zbog tih zelenih taksi imaju sve veći pritisak na sebe, a istovremeno su potpuno otvorene granice za uvoz poljoprivrednih proizvoda iz drugih država”, rekao je Kisić.

“Ili će Europa ići u smjeru zelene i održive proizvodnje ili ćemo se morati na neki drugi način prilagoditi”, upozorio je Kisić.

Kisić smatra da si je EU na neki način ‘zabila autogol zbog slobodnog protoka ukrajinskog žita’.

“Neke države su odreagirale, Češka, Slovačka, Poljska, koje su zabranile uvoz pšenice iz Ukrajine. Nemam ništa protiv izvoza, transporta ukrajinske pšenice kroz RH, kroz Luku Rijeka, ali ne da se da pšenica zadržava u Hrvatskoj i ruši cijene naših domaćih farmera”, zaključio je Kisić za HRT.

OZNAKE: hrana, ivica kisić

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.