Debitant u Ligi prvaka postao je igrač utakmice, a Milan otkrio da je Malick Thiaw sjajan stoper

AC Milan v Tottenham Hotspur FC - UEFA Champions League Malick Thiaw of AC Milan looks dejected during the UEFA Champions League round of 16 football match between AC Milan and Tottenham Hotspur FC. Milan Italy Copyright: xNicolòxCampox

Nicolò Campo

Dovođenje igrača iz druge lige trenutno je vruća tema hrvatskih Facebook komentatora a jedan takav igrač, prošle sezone drugoligaš koji se uz to jesenski dio ove sezone nije naigrao i proveo više vremena na tribini nego na klupi, sinoć je postao heroj crveno-crnog dijela Milana.

Naravno, radi se o Malicku Thiawu, 21-godišnjem stoperu rođenom u Dusseldorfu koji osim njemačkog, države za koju ima 11 nastupa i dva gola u U-21 selekciji, posjeduje i finsko državljanstvo. Thiaw je među Rossonere stigao u kolovozu prošle godine iz Schalkea za 5 milijuna eura plus još 2 milijuna kroz razne bonuse, što sada izgleda kao prava bagatela. Schalke je prošle sezone igrao drugu Bundesligu a Thiaw je tamo bio standardan s 31 utakmicom i dva gola.

Do utakmice protiv Tottenhama u utorak navečer Thiaw je za Milan odigrao šest utakmica, od toga tri je puta bio u prvih 11 a tri puta je skupljao minute kao taktička zamjena. Od tri utakmice u prvih 11 dva je puta zamjenjivan nakon otprilike sat vremena igre a kompletnih 90 minuta odigrao je prvi puta u petak protiv Verone. Za trenera Stefana Piolija bila je to, nakon pet utakmica u nizu bez pobjede, uspjela proba onoga će se pokazati u utorak protiv Spursa: formacija 3-4-2-1 s Thiawom, koji ove sezone u LP nijednom nije bio čak niti na klupi, u prvom sastavu. Pioli je izveo identičan sastav onome protiv Verone, i pogodio. Milan je pobijedio s 1-0 a igračem utakmice proglašen je Thiaw čija je sjajna duga lopta za Hernandeza postala predasistencija nakon što je Diaz zabio za 1-0 a svoju impresivnu statistiku umalo je začinio i golom, međutim u 78. minuti na Leaov ubačaj glavom je s četiri-pet metara gađao malo pored gola.

Nije svako zlo za zlo, sigurno misle danas Pioli, Thiaw i još poneki navijač Milana. Loša forma i niz poraza, i to visokih poraza natjerali su trenera Milana da pokuša nešto promijeniti. Primio je Milan u ovom zadnjem periodu pet golova od Sassuola, četiri od Lazija, tri od Intera u Superkupu a i Lecce im je zabio dva, pa ne čudi da je Pioli potegnuti zadnju kartu, odlučio se za tri igrača u zadnjoj liniji, s Thiawom uz Kjaera i Kalulua kao jednim od stopera.

Debi u Ligi prvaka i odmah status igrača utakmice. Thiaw je definitivno iskoristio svoju priliku a Pioli se definitivno uvjerio kakvog stopera ima u kadru.