Danas presuda Vrhovnog suda Velike Britanije o samostalnosti Škotske da raspiše referendumu za neovisnost

Autor:

Olenka Vazar,Unsplash

Intenzivna rasprava o budućnosti Škotske doseže još jednu, veliku prekretnicu. Političari s obje strane rasprave o neovisnosti Škotske napeto čekaju presudu Vrhovnog suda o tome ima li škotski parlament ovlasti donijeti zakone za drugi referendum bez odobrenja Westminstera.

Pet sudaca, koji su prošli mjesec proveli ispitujući 8000 stranica pravnih argumenata, svoju će odluke donijeti danas.  Četiri su moguća ishoda.

Škotska vlada pobjeđuje

Ako škotska vlada pobijedi, aktivisti kažu da bi to zapravo pokrenulo početak referendumske kampanje. To bi omogućilo Nicoli Sturgeon da podnese nacrt zakona o referendumu u škotski parlament, gdje bi prošao, jer je većina MSP-ova pristaša neovisnosti. Ohrabrena prva ministrica zahtijevala bi ponovne razgovore s premijerom Rishijem Sunakom kako bi se postigao sporazum o “zlatnom standardu” sličan onom iz 2014. godine.

Britanska vlada pobjeđuje

Drugi scenarij je da sud stane na stranu britanske vlade i da je za ponovno održavanje referenduma potreban pristanak Westminstera. Downing Street bi smatrao da je njegov stav opravdan, ali  Sturgeon će vjerojatno tvrditi da je to napad na demokraciju i “dokaz” da je Škotska “zarobljena u neravnopravnoj uniji”. Prva ministrica je bila jasna da će sljedeće opće izbore iskoristiti za jedino pitanje treba li Škotska postati neovisna. Njezini ministri kažu da bi to bio “de-facto” referendum; njihovi protivnici kažu da će bojkotirati svaki takav scenarij.

Sud ne donosi odluku

Drugi mogući ishod je da sud odluči da ne može odlučiti o referendumu koji je kreirao Holyrood jer je planirani zakon još uvijek u obliku nacrta.

Sud daje stav – čak i ako je preuranjen

I iako su odvjetnici britanske vlade pozvali suce da se suzdrže od donošenja odluka o hipotetskim scenarijima, mogli bi odlučiti ponuditi pogled kako bi se stvari razjasnile jednom zauvijek.

Kakoje došlo do ove situacije?

Uoči škotskog referenduma 2014. godine, bivši prvi ministar Alex Salmond i tadašnji premijer David Cameron potpisali su službeni sporazum kojim su omogućili održavanje glasovanja. Konačni ishod bio je glasanje Škotske za ostanak u Ujedinjenom Kraljevstvu. Od tada je SNP vlada Nicole Sturgeon pobijedila na svim škotskim izborima i u svaki manifest stavila obvezu referenduma. Sturgeon tvrdila je, među ostalim, da je Škotska “izvučena” iz EU unatoč tome što je glasovala za ostanak. Inzistira na tome da njezina stranka ima mandat testirati biračko tijelo po pitanju neovisnosti 19. listopada 2023. Međutim, ovoga puta konzervativna vlada u Westminsteru ne pristaje na drugo glasovanje.

Zašto je ova presuda važna

Prijašnji premijeri Britanij rekli su da su izbori 2014. bili odlučujući i da bi se SNP umjesto toga trebao usredotočiti na poboljšanje domaćih izazova u obrazovanju i zdravstvu. Tvrde da bi svaki referendum bio “potpuno savjetodavan” bez “nikakvih pravnih posljedica”.

Odvjetnici britanske vlade inzistirali su na tome da je kristalno jasno da Holyrood nema ovlast za drugo glasovanje i pozvali su suce da odbace slučaj. Tvrdili su da bi bilo “prerano” odlučivati ​​o nečemu što je samo predloženi zakon u ovoj fazi. Uloga Vrhovnog suda je promatrati stvar samo iz pravne perspektive. Ne može se podcijeniti koliko je ova presuda važna jer se gotovo svako svakodnevno pitanje u Škotskoj promatra kroz prizmu ustava.

To je nedvojbeno najveće političko pitanje, koje otaje glavna tema rasprava u Velikoj Britaniji.

 

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.