Crystal Palace uvodi trogodišnji program brige za igrače koji nakon izlaska iz klupske akademije ostaju bez ugovora

Autor:

Twitter

Velika većina nogometaša sa završetkom omladinskog staža ostaje bez kluba ili barem bez mogućnosti da nastave živjeti od nogometa. To je surova realnost koja se ne tiče samo mladih igrača iz manjih klubova nego i onih na visokom nivou. Ta situacija, kad mladi igrač shvati da nakon deset ili više godina treninga, ambicija, snova i borbe shvati da mora napustiti nogomet i potpuno se posvetiti nečemu drugom, zna biti prilično traumatična. Jučer si imao snove o nogometnoj karijeri, punim stadionima, velikim utakmicama i dobrim zaradama, a danas shvatiš da je sve to san i da se moraš uhvatiti nekog posla da preživiš.

Stoga su u engleskom premierligašu Crystal Palaceu osmislili trogodišnji program za deselektirane igrače kako bi im pomogli prebaciti se na novi život.

„Mladi nogometaši iz naše akademije uz treninge steknu neke kompetencije i vještine za život izvan nogometa, međutim za puno njih inicijalna trauma koju dožive kad shvate da je nogomet za njih završena priča je zaista velika“, kaže direktor akademije Crystal Palacea Gary Issott. „Govorim to iz osobnog iskustva, znam kako sam se osjećao početkom 90-ih kad sam napustio Luton Town. Nedostajao mi je nogomet, prijatelji iz kluba, sve. Na sreću, tu u Crystal Palaceu imamo klupskog predsjednika Stevea Parisha koji je odmah podržao ovu inicijativu“.

U londonskom su klubu odlučili pomoći članovima svoje akademije koji ne uspiju naći daljnji angažman na način da ih usmjere u neku drugu aktivnost vezanu za nogomet.

„Netko će se pronaći u marketingu, netko želi nastaviti kao trener. Netko se može vidjeti u budućnosti kao fizioterapeut, netko možda kao analitičar, netko možda ima smisla za poslovnu stranu nogometa. Lista je zapravo beskrajna“, kaže Issott. „Želimo našim igračima pokazati da mogu ostati u nogometu na druge načine, u našem klubu ili nekom drugom“.

Issot naglašava da je briga za igrače trenutno najveći rastući dio njihove akademije.

„Naše društvo je takvo da većina muškaraca ne želi pitati za pomoć. Dodatni problem je što se mnogi igrači, nakon što ne uspiju naći novi klub, jednostavno srame ostati u kontaktu sa bivšim suigračima i trenerima jer im je neugodno reći da nisu uspjeli. Zato ćemo u akademiji rano s djecom početi provoditi i program “Moja druga karijera” u sklopu kojeg pripremamo polaznike da će nogometna karijera jednom, prije ili kasnije, završiti, i da tada slijedi nova faza na koju trebaju biti spremni“.

OZNAKE: crystal palace

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.