“Codex Sassoon” hebrejska Biblija stara 1100 godina prodana je za 30 milijuna funti na aukciji i vraća se u Izrael

Autor:

Tanner Mardis, Unsplash

Primjerak hebrejske Biblije, za koju se smatra da je stara 1100 godina i jedna je od rijetkih cjelovitih primjeraka na svijetu, prodana je na aukciji za 38 milijuna dolara . Codex Sassoon, svezak na pergamentu uvezan u kožu, kupio je Alfred H Moses, bivši američki veleposlanik u Rumunjskoj, u New Yorku u srijedu.

Smatra se da je napravljen negdje između 880.  i 960. godine. Oxford Languages ​​definira kodeks kao “drevni rukopisni tekst u obliku knjige”.

Moses, koji je predstavljao Američke prijatelje ANU-a, poklonio ga je Muzeju židovskog naroda ANU-a u Tel Avivu, rekli su u Sothebyu u izjavi. Anu znači “mi” na hebrejskom, navodi se na web stranici organizacije.

Biblija, koja je u ožujku bila izložena u muzeju u sklopu svjetske turneje, pridružit će se tamošnjoj zbirci. Codex Sassoon dobio je ime kada ga je 1929. kupio David Solomon Sassoon, sin iračkog židovskog poslovnog magnata koji je imao kuću u Londonu koju je napunio zbirkom židovskih rukopisa. Biblija je kasnije bila u vlasništvu mirovinskog fonda British Rail dok je nije kupio sadašnji prodavač, švicarsko-libanonsko-sirijski milijarder Jacqui Safra, 1989. za 3,19 milijuna dolara.

Hebrejske Biblije slične su kršćanskom Starom zavjetu, ali se razlikuju na različite načine.

Sothebyjeva stručnjakinja za judaiku, Sharon Liberman Mintz, rekla je da cijena, jedna od najviših za rukopis prodan na aukciji, “odražava duboku snagu, utjecaj i značaj hebrejske Biblije, koja je nezamjenjiv stup čovječanstva”.

Godine 2021. rijedak primjerak američkog ustava prodan je za 43 milijuna dolara. Bill Gates platio je 31 milijun dolara za Codex Leicester Leonarda da Vincija 1994.

Mintz je rekla da je “apsolutno oduševljena” prodajom i da će se “Codex Sassoon uskoro veličanstveno i trajno vratiti u Izrael i biti izložen kako bi ga svijet mogao vidjeti”.

Iako je Codex Sassoon najraniji sačuvani primjer jednog rukopisa hebrejske Biblije – koji sadrži sve 24 knjige s interpunkcijskim znakovima, samoglasnicima i naglascima – postoje stariji primjeri koji su nepotpuni, uključujući Svitke s Mrtvog mora, piše Sky.

Ostale starije kršćanske Biblije koje postoje uključuju Codex Sinaiticus, čiji se dio nalazi u Britanskoj knjižnici i Codex Vaticanus, u Vatikanu – oba datiraju iz 4. stoljeća, i Codex Alexandrinus, koji se također nalazi u Britanskoj knjižnici i potječe iz 5. stoljeća.

Evanđelje svetog Cuthberta, koje je samo Evanđelje svetog Ivana u Novom zavjetu, također je u Britanskom muzeju i datira iz 8. ili 7. stoljeća.

 

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.