Četvrti festival tehnologija ‘Brave New World’ od 13. do 15. lipnja u Zagrebu

Autor:

Dubrovnik:  Predavanje "Mogućnosti RH pristupanjem u svjetske znanstvene organizacije" 28.03.2019., Samostan svete Klare, Dubrovnik - Biskupijska klasicna gimnazija Rudjer Boskovic u prostorijama sv. Klare  organizirala je predavanje "Mogucnosti RH pristupanjem u svjetske znanstvene organizacije (CERN i ESA - Europska svemirska agencija". Predavac su dr. sc. Vuko Brigljevic i dr. sc. Sasa Ceci.
Photo: Grgo Jelavic/PIXSELL

Grgo Jelavic/PIXSELL

Najveći regionalni festival tehnologija ‘Brave New World’ (BNW) četvrti po redu, koji se održava od 13. do 15. lipnja u Zagrebu, obogatit će i skupina znanstvenika s Instituta Ruđer Bošković, priopćeno je s IRB-a.

Festival koji organizira Centar znanja i inovacija HUB385, predstavit će neke od najuspješnijih priča domaćeg poduzetništva, znanosti i tehnologije te naglasak stavlja na financijske tehnologije, umjetnu inteligenciju te Internet stvari.

Kroz tri dana festivala, sudionici će imati priliku sudjelovati na dvadesetak besplatnih radionica za djecu i odrasle, pogledati izložbu električnih vozila i okušati se u vožnji nekih od njih, besplatno isprobati najnovije video i VR igre te poslušati pregršt zanimljivih predavanja i panela, priopćeno je.

Znanstvenici Ruđera Vibor Jelić, Tomislav Šmuc i Saša Ceci sukreatori su festivalskog programa te sudjeluju na tri zanimljiva događanja. U sklopu događanja ‘Deep Tech Now: Made in Croatia’ koji će se održati u petak 14. lipnja s početkom u 17 sati, voditelj Laboratorija za astročestičnu fiziku i astrofiziku na IRB-u Vibor Jelić ispričat će priču o potrazi za prvim zvijezdama u svemiru i inovativnim radioteleskopima te otkriti kako znanstvenici detektirati radiozračenje staro nekoliko milijardi godina iz perioda nastanka prvih zvijezda u svemiru.

Cilj organizacije prvog događanja ‘Deep Tech Now’ je na popularno-znanstveni način, kroz kratke i zanimljive priče, predstaviti tehnologije budućnosti i znanost koju stvaraju hrvatski stručnjaci u okvirima širih svjetskih trendova. Uz dr. Jelića sudjelovat će Ivana Podnar Žarko s Fakulteta elektrotehnike i računarstva iz Zagreba (FER), Ankica Kovač s Fakulteta strojarstva i brodogradnje u Zagrebu (FSB) i Ante Bakića s Instituta za nuklearnu tehnologiju (INETEC).

Kako uz pomoć umjetne inteligencije možemo kreirati bolju budućnost pokušat će odgovoriti voditelj Laboratorija za strojno učenje i reprezentacije znanja na IRB-u Tomislav Šmuc u sklopu panela: ‘Think Tank Talk: Dizajniranje budućnosti’.

U tome će mu pomoći Bojan Jerbić (FSB), Dejan Kovač sa Sveučilišta Princeton te Davor Bruketa iz Bruketa&Žinić&Grey. Zašto, gdje, kada i kako koristiti tehnologiju koja će nas iz konzumenata pretvoriti u stvaratelje samo su neka od pitanja na koja će odgovoriti ti stručnjaci u petak 14. lipnja od 19 do 20.30 sati.

Znanstveni doručak u subotu 15. lipnja vodit će dvojac emisije HRT-a ‘Treći element’, ruđerovac Saša Ceci i Jelena Šuran s Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, koji će ugostiti Vuka Vukovića, političkog ekonomistu, suosnivača i direktora britansko-hrvatskog startupa ‘Oraclum Intelligence Systems’.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.