ČAROBNA ISTRA Mala oslikana riznica priča iz narodne predaje koja će vas ostaviti bez daha

Autor:

Foto: Čarobna Istra

Upravni odjel za kulturu i zavičajnost Istarske županije – Regione Istriana s ponosom predstavlja novi projekt, malu oslikanu riznicu priča iz narodne predaje Istre vezane uz čudesne krajolike i kaštele ove predivne regije – Čarobna Istra – skrivene tajne istarskih gradina

I Istrijani i posjetitelji, sve se slažu da je Istra zaista čarobna – od krajolika, povijesti, znamenitosti do predivne hrane i vina, kulture i predaje – Istra ima sve. Taj jedinstveni poluotok istodobno je i izdvojen i čvrsto povezan s regijom, zemljama i krajevima koji je okružuju, pa je uspio izgraditi autentičan i prepoznatljiv identitet. Autentičnost čuvaju mnogi lokaliteti, među kojima se ističu istarske gradine – srednjovjekovni kašteli od kojih su neki turističke atrakcije, a neki i danas žive punim životom. Istarska županija – Regione Istriana trudi se ne samo sačuvati te lokalitete, nego i njihovu tradiciju i povijest kroz mnoge projekte i promociju kulturne baštine.

Foto: Čarobna Istra

Najnoviji projekt iza kojeg stoji Upravni odjel za kulturu i zavičajnost inovativna je knjiga za djecu i odrasle, tragače i znatiželjnike, koja se poigrava žanrovima slikovnice, monografije, priče i spomenara. Bogato, koliko vjerno toliko i začudno ilustrirana knjiga Čarobna Istra – skrivene tajne istarskih gradina djelo je cijenjenog međunarodnog umjetnika Zdenka Bašića koji je na svoj originalni način predstavio 11 istarskih kaštela u: Puli, Savičenti – Morosini Grimani, Žminju, Kršanu, Dvigradu, Motovunu, Pazinu, Kožljaku, Momjanu, Buzetu uz Petra Pilosu, pridodao im bajkovite i mitološke priče iz narodne predaje, a zatim svojim virtuoznim umijećem sve to oslikao. Čudesna knjiga o istarskim gradinama i njihovim nadnaravnim, tajnovitim i vilinskim stanovnicima bit će predstavljena u Rovinju, u petak 3. studenog u 18 sati u prostoru Multimedijalnog Centra Rovinj.

Foto: Čarobna Istra

Sam umjetnik o tome nam je rekao: “O kaštelima je jako puno toga već zapisano, stručno i znanstveno, tako da sam tražio ono što dodiruje legende i iskače iz mnoštva stručnih informacija, ne bi li se priče o kaštelima bolje stopile s mitološkim pričama. Tražio sam ono što je zainteresiralo unutarnje dijete u meni, koje se oduševi kada hoda među kamenim zidinama koje još uvijek u sebi skrivaju tajne. A tako sam i pristupio vizualnom dočaravanju kaštela, nisam htio puko prikazivanje povijesnog stanja, a ni suvremeno stanje, već sam htio dočarati impresiju, misterij i doživljaj u kamenu i obliku. Katkada tim oblikom dominira povijest koja ga je oblikovala, a katkada priroda, vjetar i vrijeme koje su ga poharali i oblikovali u današnji oblik. Ili pak trenutak u kojem sam se našao pred njime.”

Zdenko Bašić cijenjeni je umjetnik jedinstvenog izričaja. Rođen 1980. u Zagrebu, diplomirao je na Odsjeku za animirani film i nove medije na Akademiji likovnih umjetnosti uz priznanje za najboljeg diplomanta. Za svoje je ilustracije i animirane filmove dobio brojne nagrade i priznanja, od međunarodnih festivala do Porina, nagrade Grigor Vitez i čak triput uglednog Kiklopa: za Priču o čokoladi (2006.), Sjeverozapadni vjetar (2012.) i Mjesečeve sjene (2013.). Upisan na Časnu listu IBBY-ja (International Board on Books for Young People Honour List), svoju je izvrsnost potvrdio i na međunarodnom tržištu, među ostalim i hvaljenim slikovnicama The Faithful Ghost (Oxford University Press) i Alisa u zemlji čudesa (Planetopija).

Foto: Čarobna Istra

U njegovom se radu mogu iščitati utjecaji Tolkiena, Petera Jacksona, gotske tipografije, steampunk estetike, no Bašić je ipak uspio pronaći svoj jedinstveni i prepoznatljiv stil koji je nemoguće imitirati jer je autentičan, duboko promišljen i osoban. Bašić je od djetinjstva obilježen pričama svojih baka, što je postavilo temelje za ozbiljan, duboko proživljen, vizualno razigran pristup mitologiji i baštini. Od 2017. u suradnji s Muzejem Turopolja kao umjetnički direktor oblikuje “Perunfest”, festival zaboravljenih narodnih priča i predaja koji okuplja brojne umjetnike, performere i stručnjake. Njegov interes za narodnu predaju neumoran je, a usto uvijek svjež i originalan pa ne čudi što ga je traganje za pričama dovelo i u Istru i iznjedrilo prekrasnu, začudnu i posve originalnu knjigu Čarobna Istra – skrivene tajne istarskih gradina.

Čarobna Istra osmišljena je u okviru TAKE IT SLOW projekta Programa prekogranične suradnje INTERREG VA Italija – Hrvatska 2014. – 2020. osmišljenog s ciljem upravljanja i promocije jadranske regije kao inovativne, zelene, održive, kreativne, dostupne prekogranične turističke destinacije usmjerene osnaživanju i promociji koncepta sporog i pametnog turizma. Projekt je ukupne vrijednosti 3.764.695,71 eura, od čega 85 posto sufinancira Europski regionalni razvojni fond, a 15 posto partnerske organizacije.

Upravni odjel za kulturu i zavičajnost Istarske županije – Regione Istriana u okviru projekta otvorio je Posjetiteljski centar Kuća kaštela u Momjanu kao suvremen arhitektonski marker objekta tradicionalne arhitekture koji svojim unutarnjim dizajnom reinterpretira kulu i palaču kaštela. Namijenjen je inovativnoj i multimedijskoj interpretaciji kulturne rute svih istarskih kaštela prilagođenoj i osobama s osjetilnim oštećenjima, objedinjujući zajedničko naslijeđe prekograničnih jadranskih regija s kojima Istra tradicionalno dijeli snažne kulturološke poveznice najizraženije preko vladajućih patricijskih obitelji koje su obitavale u istarskim kaštelima.

Foto: Čarobna Istra

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.