Bura se sada polako smiruje, podno Velebita udari su dosezali i do 180 km/h

Autor:

10.01.2022., Razanac - Orkanska bura divlja u podvelebitskom podrucju.
 Photo: Dino Stanin/PIXSELL

Dino Stanin/PIXSELL

Zbog olujne bure s orkanskim udarima i dalje su na snazi crvena upozorenja meteoalarma na cijeloj jadranskoj obali, uključujući unutrašnjost Dalmacije. U prekidu su brojne trajektne, katamaranske i brodske linije.

Na snazi su zabrane prometa za pojedine skupine vozila. Zbog olujne bure pao je dio fasade u središtu Šibenika.

Olujni vjetar otežavao cestovni i pomorski promet

Zbog olujnog vjetra za sve skupine vozila zatvorena je državna cesta DC54 Maslenica-Zaton Obrovački, objavio je HAK u priopćenju od 21.06.

Samo za osobna vozila otvorene su: autocesta A1 Zagreb-Ploče-Karamatići između čvorova Sveti Rok i Posedarje; autocesta A6 Rijeka-Zagreb između čvorova Kikovica i Delnice; DC27 Gračac-Obrovac-Karin.

Na državnim cestama DC1 Vaganac-Ondić te DC218 između mjesta i GP Ličko Petrovo Selo zabrana je prometa za autobuse na kat, vozila s kamp-prikolicama i motocikle (I. skupinu vozila), a na Jadranskoj magistrali (DC8) između Novog Vinodolskog i Svete Marije Magdalene zabrana je još za dostavna i vozila s natkrivenim teretnim prostorom (I. i II. skupina vozila).

Obilasci iz unutrašnjosti u smjeru Dalmacije i obratno: za teretna vozila i autobuse: čvor Sveti Rok (A1)-Gračac (D50)-Knin (DC1)-Kistanje (DC59)-Benkovac (DC56)-čvor Benkovac (A1) i obratno; sve skupine vozila (osim autobusa na kat, vozila s kamp-prikolicama i motocikala na dionici Grabovac-Gračac) mogu koristiti državnu cestu DC1 Karlovac-Gračac-Knin.

Zbog zimskih uvjeta zabrana je prometa za teretna vozila s priključnim vozilom ( i ostala vozila koja nemaju propisanu zimsku opremu) na cestama u Lici: DC25 Gospić-Karlobag; DC218 Bjelopolje-Donji Lapac; ŽC5217 Dobroselo-Mazin-Bruvno.

Zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta prekidu su: trajektne linije: Prizna-Žigljen, Šibenik-Kaprije-Žirje, Ploče-Trpanj; katamaranske linije: Mali Lošinj-Cres-Rijeka, Novalja-Rab-Rijeka, Zadar-Premuda-Silba-Olib, Zadar-Molat-Brgulje-Zapuntel-Ist, Split-Vis, Vis-Hvar-Split, Komiža-Biševo; brodske linije: Mali Lošinj-Unije-Susak, Zadar-Preko.

Bura je djelomično paralizirala promet

U nekim dijelovima Hrvatske zabilježeni su olujni i orkanski udari bure, a podno Velebita bila je i do 180 km/h. Crveno upozorenje bilo je izdano za cijelu obalu i dio zaleđa. Problemi su nastali u cestovnom i pomorskom prometu, a u Šibeniku je sa zgrade otpao dio pročelja.

Na Maslenici je bura puhala i do 160 km/h. Već drugi dan silovit vjetar “prekraja” cestovne rute. Na sinjskom području dio stanovnika sinoć je ostao bez električne energije, a HEP-ovi radnici jutros su otklonili kvar.

Morski promet se normalizira i većina otoka opet je povezana s kopnom.

– Stanje je puno povoljnije nego što je bilo jučer i rano jutros. Promet se normalizira, ali se nećemo opustiti jer bura puše i dalje dosta jako, istaknula je Jelena Ivulić, koordinatorica Jadrolinije Split.

Bura je u Lici pogurala čak i nekoliko snježnih centimetara. No dok god se bura ne primiri, valja biti na oprezu i zabrane poštovati, upozorila je novinarka Ivona Ramadža Čolić.

Pomalo se smiruje bura. Dva dana je djelomično paralizirala promet, kazao je novinar HTV-a Hrvoje Matejčić za središnji Dnevnik. Treba koristiti alternativne pravce i voziti polako. U Gorskom kotaru osobna vozila idu autocestom, a teretna moraju koristiti obilazne pravce, dodaje Matejčić.

Na Maslenici su zaista bili jaki udari bure u rasponu od 65 pa sve do 160 km/h. 

Problema ima i sjevernije, na Kvarneru, gdje su podno Velebita najjači udari bure dosizali i do 180 kilometara na sat.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.