Brodsko-posavska županija instalira sunčane elektrane na 15 škola

Autor:

Brodsko-posavska županija

Cilj Projekta ‘Pametne škole 2’, vrijednog 1.855.805,07 eura, čiji je udio financiranja iz EU izvora u iznosu od 1.577.434,30 eura je povećati kapacitete projektnog područja za proizvodnju obnovljive energije i poboljšanje energetske učinkovitosti škola

U okviru realizacije prekograničnog projekta „Inovativnim umom do pametnih ICT škola – (PAMETNE ŠKOLE 2), odnosno u sklopu programa INTERREG IPA CBC Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2014. – 2020., Brodsko-posavska županija na 15 osnovnih i srednjih škola kojima je osnivač instalira sunčane (fotonaponske elektrane). Sunčane (fotonaponske) elektrane koriste izravnu Sunčevu svjetlost, obnovljivi i ekološki prihvatljiv izvor energije, za pretvorbu u električnu energiju. Kao osnovni element za tu pretvorbu koriste se fotonaponski (solarni) paneli. Za ove panele je karakteristično da proizvode istosmjernu energiju te ih je potrebno povezati u sustav fotonaponske elektrane. Pri tom se istosmjerna energija više povezanih panela pretvara i isporučuje u izmjenični elektroenergetski sustav.

Cilj ovog 1.855.805,07 eura vrijednog projekta, čiji je udio financiranja iz EU izvora u iznosu od 1.577.434,30 eura, a zajednički ga provode Centar za razvoj i podršku (CRP) Tuzla, Tuzlanski kanton i Brodsko-posavska županija je povećati kapacitete projektnog područja za proizvodnju obnovljive energije i poboljšanje energetske učinkovitosti škola. Također, projektom se nastoji osvijestiti učenike i zaposlenike osnovnih i srednjih škola o promjeni navika koje vode k energetski osviještenom ponašanju te podići svijest javnosti o pametnoj i dekarboniziranoj energiji te o win-win mogućnostima za pametno korištenje energije u javnim ustanovama. Ovim projektom nastoji se doprinijeti postizanju kompetitivnog, sigurnog, održivog i karbon-neutralnog energetskog sustava u projektnom području, kroz prekograničnu suradnju na promociji investicija u obnovljive izvore energije i energetsku efikasnost, inovativno korištenje informacijsko-telekomunikacijskih tehnologija (ICT) i jačanje kapaciteta građana i institucionalnih aktera za uspostavu i primjenu održivih energetskih rješenja.

Aktivnosti Brodsko-posavske županije kao partnera

Projekt se odnosi na zelena ulaganja kroz korištenje IC tehnologije pa su tako, kako bi se u školama utjecalo na promjenu ponašanja u uštedi energije, učenici škola u Brodsko-posavskoj županiji sudjelovali u 4-mjesečnom natjecanju o uštedi energije. Škola pobjednica u uštedi energije je Industrijsko-obrtnička škola koja će za nagradu dobiti instaliranje centraliziranog sustava upravljanja energijom (CEMS) te postavljenu ePlatformu.

Učenici su također sudjelovali u rješavanju interaktivnih e-kvizova. Od 5 najboljih učenika u e-kvizovima svih 5 je iz Osnovne škole Ivan Goran Kovačić Staro Petrovo Selo. Učenici pobjednici dobili su za nagradu energetske ruksake. Učenici su nagrađeni na ceremoniji zatvaranja natjecanja koja se održala u Slavonskom Brodu. Za zaposlenike škole organizirane su razne edukacije o pametnom upravljanju energijom unutar škole i uštedama energije.

Najveća aktivnost Brodsko-posavske županije kao partnera odnosi se na postavljanje solarnih panela na 15 škola za proizvodnju električne energije, za što je u proračunu osigurano 40% ukupne vrijednosti projekta, odnosno 837.223,59 eura.

U tijeku je ugovaranje i postavljanja 16 elektrana jačine 40 kilovata za potrebe Industrijsko-obrtničke škole u SB-u.

U lipnju ove godine u sklopu projekta “Pametne škole 2 “ u rad su puštene fotonaponske elektrane na 3 škole kojima je Brodsko-posavska županija osnivač. U Osnovnoj školi Ljudevita Gaja u Lužanima instalirana je sunčana (fotonaponska elektrana) ukupne instalirane snage 12 KW. Sunčana elektrana instalirana je na krovu škole i godišnja proizvodnja električne energije iz ove elektrane mogla bi zadovoljiti godišnje potrebe za električnom energijom za dva kućanstva. Sunčana (fotonaponska elektrana) ukupne instalirane snage 34 KW instalirana je i na krovu Gimnazije Matije Mesića u Slavonskom Brodu, a godišnja proizvodnja električne energije iz ove elektrane mogla bi zadovoljiti godišnje potrebe za električnom energijom za čak 7 kućanstva. Potrebe za električnom energijom u istom obimu može zadovoljiti i treća sunčana (fotonaponska elektrana) ukupne snage 34 KW koja je instalirana na krovu Srednje škole Antuna Matije Reljkovića u Slavonskom Brodu.

Kroz ovaj i slične projekte Brodsko-posavska županija nastoji pridonijeti očuvanju okoliša uporabom čistih tehnologija koje tijekom rada ne opterećuju okoliš i ne proizvode stakleničke plinove.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.