Brazil pokušava igrati važnog posrednika na međunarodnoj sceni. U posjet dolazi Lavrov, SAD uzrujan

Autor:

epa10572183 A handout photo made available by Russian Foreign Ministry Press Service shows Russian Foreign Minister Sergei Lavrov attends the Council of Foreign Ministers of the Commonwealth of Independent States (CIS) in Samarkand, Uzbekistan, 14 April 2023.  EPA/RUSSIAN FOREIGN MINISTRY PRESS SERVICE / HANDOUT  HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

2023. EPA/RUSSIAN FOREIGN MINISTRY PRESS SERVICE

Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov trebao bi u ponedjeljak doputovati u Brasíliju na razgovore sa svojim brazilskim kolegom Maurom Vieirom, u posljednjem u nizu bilateralnih susreta koji će vjerojatno uznemiriti SAD. Lavrov stiže upravo u trenutku kada se brazilski predsjednik Luiz Inácio Lula da Silva vraća iz državnog posjeta Kini, a obje su misije dio diplomatskog resetiranja koje Lula provodi od povratka na vlast ove godine, dok nastoji oporaviti međunarodni ugled Brazila nakon njegovog prethodnik, Jair Bolsonaro, ukinuo je utemeljenu tradiciju suradnje u Brazilu.

Za Brazil to znači obnovu i održavanje veza sa svim partnerima, bez obzira na geopolitičke napetosti drugdje.
“Da bi se vratio u međunarodnu politiku, Brazil mora imati pozitivne odnose sa svim zemljama”, rekao je Rubens Duarte, koordinator Mundolaba, brazilskog istraživačkog centra za međunarodne odnose. To je u skladu s brazilskom tradicionalnom težnjom za multilateralizmom, dodao je.

To je također pragmatičan pristup: glavni trgovački partneri Brazila su Kina i SAD, dok se južnoamerička zemlja uvelike oslanja na Rusiju za uvoz gnojiva. Ali Lula također ima ambicioznije vanjskopolitičke ciljeve i čak teži tome da Brazil igra ulogu mirovnog posrednika u sukobu između Rusije i Ukrajine. Lula je prvi put iznio tu mogućnost tijekom sastanka s Olafom Scholzom u siječnju, kada je odbio zahtjev njemačke kancelarke da Brazil doprinese streljivom ratnim naporima Ukrajine.

Od tada je iznio ideju o “klubu mira” neutralnih zemalja s nizom stranih čelnika, uključujući američkog predsjednika Joea Bidena i Xi Jinpinga. Poslao je svog glavnog savjetnika za vanjsku politiku, Celsa Amorima, da razgovara o izgledima za mir s Vladimirom Putinom na diskretan put u Moskvu krajem ožujka.

Geste poput ovih i Lavrovljev posjet, dio latinoameričke turneje koja će ga odvesti u Venezuelu, Kubu i Nikaragvu, bastione antiameričkih osjećaja, ne dopadaju se Washingtonu.

Iako je Brazil u ožujku glasao za osudu ruske agresije u Ujedinjenim narodima, Lula je često bio ambivalentan o sukobu. Nedavno je sugerirao da bi Ukrajina trebala razmotriti odustajanje od Krima kako bi postigla mir, a govoreći s novinarima u Kini u subotu, rekao je da SAD treba “prestati poticati rat” i da Europska unija “mora početi razgovarati o miru”.

“Lulin pristup problemu u Ukrajini, kako sadržajem tako i retorikom, izaziva mnogo nepovjerenja u Washingtonu i drugim zapadnim prijestolnicama u Europi”, rekla je Bruna Santos, direktorica Brazilskog instituta pri Wilson Centeru, thinktanku sa sjedištem u Washingtonu. .U Brazilu se pristup ratu u Ukrajini smatra dijelom dugotrajne vanjskopolitičke tradicije neutralnosti.

I ovo neće biti prvi pokušaj Brazila da uđe u međunarodne mirovne pregovore pod Lulom: tijekom njegovog prvog mandata, između 2003. i 2010., njegova je vlada poslala mirovnu misiju na Haiti i 2010. pokušala posredovati u nuklearnom sporazumu s Iranom zajedno s Turskom, piše Guardian.

“Odnosi Brazila s Rusijom vrlo su solidni,  ali ne mislim da ovo stvarno mijenja poziciju Brazila. Čak i da se radi o ratu koji uključuje zemlje s kojima Brazil nema čvrste odnose, to se ne bi promijenilo, jer je Brazil uvijek imao poziciju mirotvorca, posrednika,” rekao je Guilherme Casarões, profesor međunarodnih odnosa na sveučilište Fundação Getulio Vargas.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.