Božinović o Hrvatima u Zambiji: “Nisam čuo da prigovaraju na postupanje”

Autor:

31.12.2022., Bregana - Podizanjem rampe i sampanjcem proslavljen ulazak Republike Hrvatske u schengenski prostor na granicnom prijelazu Bregana. Ministar Davor Bozinovic  Photo: Luka Stanzl/PIXSELL

Luka Stanzl/PIXSELL

Potpredsjednik vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović u nedjelju je za RTL Danas govorio o euru i ulasku Hrvatske u schengensku zonu.

Božinović je rekao da još nije imao priliku potrošiti svoj prvi euro te da je ulazak države u schengensko područje veliko uzbuđenje i olakšanje. “Šest godina svakodnevno smo se bavili Schengenom, uz ostale poslove. Došao je i taj 8. prosinac kada smo dobili potvrdu Vijeća ministara, ovo je bilo svečano obilježeno, svi zajedno potvrdili što govorimo godinama, a to je da je RH zaslužila, nego je i postala članicom”, rekao je Božinović.

Na graničnim prijelazima uslijedit će promjene za brojne policijske službenike. Božinović kaže kako policajci sada prelaze na druge poslove vezane za borbu protiv graničnog kriminala. Više od 700 policajaca će biti u toj ili drugoj liniji rada, rekao je ministar.

Kućice će na granicama ostati, a Božinović je pojasnio zašto: “Uvijek postoji mogućnost da država ili niz država, kao u covid pandemiji, da se aktiviraju interne granice. Trenutno nemaju funkciju, neke kompenzacijske mjere ili službenici će kretati s tih kućica. Mi ćemo svoje rasporediti po policijskim postajama u blizini. Najveći dio s Bregane ide u Samobor, Zaprešić”.

Ministar unutarnjih poslova dodao je da su sigurnosni problemi danas kompleksniji nego ikad, ali da to nema veze sa Schengenom. Navodi da sloboda kretanja ima svoja pravila. “Problem su migracije, aktivno radimo i prepoznati smo, iako tada nismo bili članica Schengena, da usklađujemo postupke na europski odgovor”, rekao je za RTL.

Upitan hoće li to značiti i više migranata, Božinović je odgovorio da to nema veze sa Schengenom. Smatra da je to fenomen koji je posljedica siromaštva, klimatskih promjena, rata te agresije na Ukrajinu. “Elementi koji utječu na povećanje broja migranata, policija je ta koja će s drugim službama dati odgovor na to”, rekao je.

Novinarka je Božinovića pitala o slučaju iz Zambije, na što je odgovorio kako sve treba utvrditi. “Poznato vam je da naše institucije imaju osnovanu koordinaciju. DORH i policija su krenuli s izvidima i treba po svakom slučaju vidjeti na temelju čega su donesene odluke, upisi, rješenja”, naglasio je.

Odgovarajući na pitanje znači li to da je pogreška počinjena u Hrvatskoj, Božinović kaže kako je prerano govoriti o tome te da izvidi traju. “Sve se to može istražiti i na području Hrvatske, ali i šire međunarodnom suradnjom”, rekao je.

Božinović se osvrnuo i na Hrvate koji su zatočeni u Zambiji pa rekao da je Ministarstvo već nekoliko puta komuniciralo i da su konzuli već u nekoliko navrata odlazili tamo te da obavljaju razgovore s državljanima, ali i institucijama. “Znamo da su u situaciji koja nikome nije ugodna, ali nemaju nekih prigovora na postupanje”, kaže ministar Božinović.

Na pitanje može li se išta učiniti pri posvajanju djece iz Afrike, Božinović je zaključio: “Postoji ono kako treba raditi, propisane procedure, treba vidjeti i iz svakog slučaja gdje se stvari mogu dodatno poboljšati.”

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.