Boris Pleša: ‘It’s Not Only Rock ‘n’ Roll’

Autor:

Privatna arhiva

Zagrebački grafički dizajner Boris Pleša, član Hrvatskog dizajnerskog društva i Hrvatskog društva likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti, govori o svojoj nedavno objavljenoj knjizi portreta poznatih osoba iz svijeta filma i glazbe po principu ‘manje je više’

Ovih dana u Zagrebu je održana promocija monografije “It’s Not Only Rock ‘n’ Roll” grafičkog dizajnera Borisa Pleše u izdanju knjižare Rockmark. Riječ je plakatima brojnih glazbenika, glumaca i raznih slavnih osoba koji su bili izlagani na velikom broju izložbi, umjetničkih sajmova i festivala širom svijeta. Da nije riječ tek o funkcionalnim plakatima po narudžbi govori podatak da su brojni primjerci pronašli svoje kupce u preko pedeset zemalja na šest kontinenata.

Član Hrvatskog dizajnerskog društva i Hrvatskog društva likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti, dugogodišnji grafički dizajner i vlasnik studija za grafički dizajn Boris Pleša Corporation, svojim je specifičnim pristupom „portretiranja“ poznatih osoba iz svijeta glazbe i filma osvojio mnoge, zbog pristupa manje je više. „Projekt ‘It›s Not Only Rock ‹N› Roll’ zapravo radim godinama, ali nije imao ime i postojao je samo u digitalnom okruženju. Ti radovi većinom su postojali samo na mom računalu – kao neka vrsta mentalne higijene – u pokušaju da vježbam mozak kreirajući predloške koji nisu imali veze s mojim dnevnim poslom i klijentima. Mogli bismo ih zvati samoiniciranim radovima“, ispričao je za Zagreb News Pleša. Te, kako ih naziva vizualne dosjetke, u nekom trenutku počeo je objavljivati na Instagramu i potom ih je prije nekih dvije godine na sugestiju prijateljice krenuo javno izlagati i prodavati u formi plakata.

„Tada sam im odlučio i dati neki naziv, s obzirom na to da se radilo o seriji radova koji su imali zajednički idejni i likovni narativ. Parafraza slavne pjesme Rolling Stonesa činila se prikladnom jer se u ovoj seriji zaista najviše bavim glazbom, ali ne i isključivo pa zato postoji i taj ’Not’. Naime, dosta radova vežu se na film, znanost i književnost, a posebno me veseli istraživati digitalno-analogne dileme s kojima se danas svi suočavamo na dnevnoj bazi.“

Slaže se da je sintagma “manje je više” neka vrsta njegovog pristupa grafičkom dizajnu i spomenutim plakatima jer ga je oduvijek zanimala ideja minimalizma i set vještina koje omogućavaju da se nešto izvede ili prikaže kroz minimum elemenata. Pitali smo ga i koliko je teško vizualizirati simboliku nekog glazbenika ili njegove pjesme i na što pritom najviše obraća pažnju. „Budući da se posljednjih desetak godina u svom poslu predominantno bavim dizajnom i implementacijom vizualnih identiteta, moj mozak stalno radi u tom registru. Primjerice, u procesu osmišljavanja logotipa ključno je pokušati idejno sažeti široki aspekt informacija i potom ih prenijeti u što jednostavniji grafički predložak. Isti princip primjenjujem i u kreiranju ovih vizualnih dosjetki. Pokušavam pronaći određeni element koji je karakterističan za neku osobu ili se veže na neku ideju, pjesmu ili citat i onda oko toga izgraditi narativ te ga izvesti kroz najjednostavniji mogući likovni predložak. Naravno, tu se radi o mom subjektivnom doživljaju, ali ako ljudi prepoznaju tu vizualnu dosjetku jer otprije razumiju kontekst, onda dolazi do interakcije kojoj težim. Srećom, to se zaista događa.“

Kao grafički dizajner je izradio vrlo velik broj logotipa za razne tvrtke i kompanije, njih više od sto, pa mu je teško izdvojiti neki najdraži, iako ga uz logotip za ICFR (International Coalition for Filmmakers at Risk) vežu posebne emocije. „Za taj posao me angažirala Europska filmska akademija. Uz niz aktivnosti kojima se akademija bavi, prije nekoliko godina pokrenuli su ICFR, platformu koja ima za cilj pružiti pravnu pomoć ljudima koji su snimajući filmove, reportaže i druge videomaterijale završili iza rešetaka jer su se zamjerili političkim grupacijama, korporacijama i sličnim moćnim silama koje ne žele da šira javnost vidi ono čime se zaista bave. Ponekad se pojave neki projekti u kojima imate priliku pridonijeti inicijativama koje zaista jesu važne. Čini mi se da je ICFR bio jedan od njih“, rekao je.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.