BOLJI ZOO Zagreb dobio Oporavilište za divlje životinje vrijedno više od tri milijuna eura

Autor:

NFOTO

Objekt djeluje u sklopu zagrebačkog Zoološkog vrta koji se svake godine skrbi o oko 1500 životinja kojima je potrebna pomoć ljudi da prežive

Oporavilište za divlje životinje, izgrađeno u zagrebačkom naselju Dumovec, početkom ožujka počelo je s probnim radom, a trenutačno na brizi imaju 70-ak životinja. Kako kaže Damir Skok, ravnatelj Zoološkog vrta u sklopu kojeg djeluje ovaj objekt, Oporavilište osigurava smještaj i oporavak divljih životinjskih vrsta:

„Osim divljih životinja koje zbrinjavamo iz prirode zbog ozljede ili iscrpljenosti, objekt je bitan i za službe carine, policije i komunalnog redarstva kojima se ovim putem omogućava zbrinjavanje zaštićenih životinjskih vrsta kojima se nelegalno prometuje u unutarnjem ili vanjskom prometu. Sagrađeno je u sklopu projekta ‘Oporavilište za divlje životinje – Modernizacija Zoološkog vrta grada Zagreba III faza’, s ciljem unaprjeđenja sustava zbrinjavanja životinja i ojačavanja zelene infrastrukture uz promicanje značaja prirodne baštine Grada Zagreba i Republike Hrvatske. Zoološki vrt Grada Zagreba, kao i svi drugi moderni zoološki vrtovi, za cilj ima, uz edukaciju i znanstveno-istraživački rad, zaštitu i očuvanje ugroženih i zaštićenih vrsta te njihovih staništa. Krajnji cilj je očuvanje biološke raznolikosti koja je ključna za samog čovjeka. Jedan od načina zaštite i očuvanja vrsta je upravo liječenje i rehabilitacija ozlijeđenih divljih životinja te othrana mladunaca koji su ostali bez roditelja i slično. Također, stručnjaci Zoološkog vrta različitih profila imaju sva potrebna specifična znanja i vještine potrebne za uspješan rad Oporavilišta.“

Ukupna vrijednost ovog projekta je nešto više od tri milijuna eura, od čega je oko 800.000 eura sufinancirao EU, sredstva pomoći Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost iznose 120 tisuća eura, bespovratna sredstva programa Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU iznose 388 tisuća eura, a sredstva iz proračuna Grada Zagreba iznose 1,7 milijuna eura.

Skok kaže da su od 2017. do sada, do otvaranja Oporavilišta, životinje bile smještane u registriranim prostorima u Zoološkom vrtu, ali ovakav način zbrinjavanja uvelike će poboljšati brigu o njima. Damir Skok kaže da godišnje u prosjeku prihvate oko 1500 životinja:

„Broj takvih životinja ovisi o godišnjem dobu, a najviše ih je od proljeća do jeseni kada ih primamo 20-ak dnevno. U zimskim mjesecima ta je brojka znatno manja. U pitanju su ozlijeđene životinje koje su stradale u prometu, u sudaru sa staklenim površinama ili iz nekih drugih razloga. Također, često imamo mladunce koji su ostali bez roditelja i potrebno ih je othraniti, a ljeti su u pitanju neodrasle životinje kojima je potrebna pomoć oko osamostaljenja – naučiti ih letjeti, hvatati plijen, dohranjivati i slično.“

Osim onih ozlijeđenih ili bolesnih, Oporavilište je mjesto i za životinje koje su oduzete i zaplijenjene zbog ilegalnog prekograničnog prometa. Skok je opisao proceduru ako do njih u Oporavilište dođe životinja koja je u Hrvatsku došla ilegalno:

„Ako nas nadležno ministarstvo odredi rješenjem kao držaoca tih životinja do završetka sudskog spora, mi ih smještamo i skrbimo o njima prema nalogu ministarstva. Sve druge odluke donosi nadležno ministarstvo. Trenutačno imamo 40-ak primjeraka indijske zvjezdaste kornjače koje su zaplijenjene na graničnom prijelazu prilikom pokušaja krijumčarenja.“

Otvaranjem Oporavilišta skrb o divljim životinjama koje su u potrebi puno je bolja nego što je bila dosad. Ravnatelj zagrebačkog Zoološkog vrta opisao je kakav je osjećaj imati mjesto u kojem se mogu zbrinuti divlje životinje koje trebaju pomoć te kakav je osjećaj pomoći životinji, vidjeti da je s njom sve u redu nakon što je kod njih došla u teškom stanju:

„Zaista je divan osjećaj moći pomoći ozlijeđenoj ili potrebitoj životinji, jednako kao i kada uspješno razmnožimo neku ugroženu vrstu ili potaknemo nekog od posjetitelja da aktivno sudjeluje u očuvanju biološke raznolikosti. Svaka jedinka i svaka vrsta važne su za ravnotežu u prirodi, a o toj ravnoteži ovisi i budućnost čovječanstva.“

Osim što je važno da je Zagreb dobio ovakvo mjesto, važno je znati da je poseban element projekta u doprinosu zaštiti prirode i okoliša korištenjem obnovljivih izvora energije. Prilikom projektiranja objekta, na krovnom dijelu zgrade, planirano je postavljanje fotonaponskih ćelija u cilju konverzije energije sunca u električnu energiju te ‘sunčana elektrana’ za proizvodnju električne energije snage 38,43 kW. Predviđeno je ukupno 126 komada fotonaponskih panela pojedinačne snage 305 W. Očekivana godišnja proizvodnja električne energije sunčane elektrane je cca. 42,952 kWh/god.

Novo Oporavilište opremljeno je suvremenom ambulantom i novim opremljenim vozilom za prijevoz životinja.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.